„Vážím si toho, že jsem byl vybrán jako vlajkonoš, že je pořád ceněno, čeho jsem dosáhl a že ti bývalí úspěšní sportovci mohou být stále součástí dění,“ zhodnotil svoji roli bronzový medailista z letních olympijských her v Aténách. Také přiznal, že má oproti soutěžícím situaci jednodušší. „Sportovci mají větší odpovědnost, je to pro ně důležitá akce a ta tréma je u nich pochopitelnější. Hlavní ovšem je, aby si to užili,“ dodal rodák z Hořovic.

Capalini nebyl jediným medailistou z olympiády v Aténách, úvodním ceremoniálem totiž jako moderátor provázel olympijský vítěz v desetiboji Roman Šebrle. Během samotného zahájení bylo k vidění několik tanečních vystoupení a mladí sportovci si atmosféru užili především díky vuvuzelám, které byly hlasitě slyšet téměř po celou dobu. Při nástupu výprav měla největší ohlas ta z pořádajícího kraje, jehož vlajkonoškou byla Eva Adamczyková. Ta se následně ujala i slavnostního zapálení ohně ODM.

V posledních dvou zimních edicích skončili Středočeši v bodování krajů shodně na nepopulárním čtvrtém místě. Tentokrát tak mají šanci toto prokletí zlomit. Držet palce jim bude i středočeská hejtmanka Petra Pecková. „Soutěže budu samozřejmě pravidelně sledovat a našim sportovcům budu fandit, protože jsem vždy zvědavá, kolik medailí přivezeme. Na letní ODM jsme byli úspěšní, tak doufám, že budeme i tady,“ vzkázala sportovcům svého kraje.

Čtyřdenní zápolení o cenné kovy bude probíhat v zimních střediscích Špindlerův Mlýn a Vrchlabí a ve městech Trutnov a Nová Paka. Ve výpravě je devět „pamětníků“ poslední zimní ODM z roku 2020. Tam se jim nejvíce dařilo v rychlobruslení, šachách, biatlonu nebo krasobruslení. Na největší multisportovní akci pro nadějné sportovce z celého Česka se představí i několik středočeských „obojživelníků“, kteří v minulosti soutěžili také na letní verzi.

Olympiáda dětí a mládeže je největší multisportovní akce u nás, kterou za dvacet let existence prošly tisíce mladých lidí. “Někteří z nich, jako například Ester Ledecká nebo Josef Dostál, se dostali i na velkou olympiádu a pro některé zůstala Olympiáda dětí a mládeže největší sportovní akcí v životě. S tímto vědomím se se také snažíme každý ročník ODM připravit,“ říká místopředseda ČOV zodpovědný za Olympiádu dětí a mládeže Filip Šuman.

Autor: Martin Dřevínek