Pavel Šuba: Naše umístění zcela odpovídá!

Mělník / Takové sousto si nevzal žádný jiný klub. A-tým v první lize, béčko ve druhé. Nakonec z toho byla záchrana mezi futsalovou elitou a pád rezervy do divize. Jak uplynulou sezonu hodnotí hlavní strůjce všeho, manažer Olympiku Pavel Šuba?

Kdyby vám před startem sezony někdo řekl, že se A-tým v první lize zachrání a béčko spadne, věřil byste?
Myslel bych si, že nás hodně podceňuje. Ještě v srpnu jsme měli v kádrech na dvacet hráčů a čtyři brankáře. Ale od září, kdy nám v A-týmu stabilně chybělo až pět hráčů ze základu, navíc Hakl a Fiala podepsali přestup do Teplic, najednou zela v kádrech díra po sedmi hráčích. Když vezmeme hrozbu zdravotních a karetních absencí, začal jsem tušit, že nebude jednoduché udržet oba týmy v nejvyšších soutěžích. Proto jsme vše podřídili áčku a nechali od poloviny sezony za béčko hrát juniory, pro které byly zápasy ve druhé lize obrovskou zkušeností. Tušili jsme, že kluci budou těžko vyhrávat. Taky jsme si uvědomovali, že není důležité, jestli béčko hraje druhou ligu nebo divizi.

Takže jste si vzali velké sousto v podobě dvou nejvyšších soutěží?
Jak jsem se už zmínil, přesto, že Olympik měl kádr velice široký, během října nastal problém postavit ve druhé lize takovou sestavu, která by spolu nastoupila vícekrát a byla alespoň trochu sehraná, což se odrazilo v předváděné hře a bodech. Fluktuace hráčů v rezervě byla obrovská a to byla hlavní příčina sestupu. Nemilým překvapením, alespoň pro mě, byl přístup některých hráčů z áčka v zápasech za béčko. Tolik nedisciplinovanosti jsem nechápal. Myslel jsem, že hráči, kteří se nedostanou do hry v první lize, ocení možnost nastupovat ve druhé a budou moci předvést, co umí, a dokázat, že do první ligy patří. Opak byl často pravdou. Velký problém byl také v tom, že oba týmy musely hrát v Neratovicích. Na A-tým chodily slušné návštěvy, ale na béčko prázdná hala. Po polovině sezony jsme začali dávat ve druhé lize šanci našim juniorům a ti nás mile překvapili kvalitní hrou, přístupem i výsledky. Usoudili jsme však, že pro jejich růst bude lepší hrát divizi v domácí hale v Mělníku před diváckou kulisou. Takže u účinkování v divizi převažují pozitiva. A jestli na to ti mladí budou mít, vykopou si druhou ligu znovu a sami.

Jakou atmosféru má nejvyšší soutěž? Splnila představy, kvůli kterým jste o ni usilovali?
Je to otázka, na kterou odpovídám s velkým smutkem v srdci. Je velice těžké dělat vrcholově nějaký sport, obětovat mu tolik času a energie a pak nemít možnost ho prezentovat ve vlastním městě a před vlastními fanoušky. Věřím tomu, že kdyby byla v Mělníku hala, posunul by se futsal v tomto regionu ještě dál a stal by se ještě více populárním. Co se týká atmosféry v hledišti, nikde jsem nezažil takový hukot, který jsme zažívali pravidelně v hale BIOS v zápasech ve druhé lize, kde nebyly slyšet pokyny trenérů. V Neratovicích, kde musíme hrát své domácí zápasy, protože v Mělníku není důstojná hala, kterou by okresní město mělo mít, se nikdy nepodařilo halu pro osm set diváků naplnit ani z poloviny. Hodně lidí cestu do patnáct kilometrů vzdáleného města neskouslo, takže atmosféra byla většinou komorní. A co se týká zápasů v halách soupeřů, tak to byla často, co se týká návštěvnosti, úplná tragédie. Jen pár klubů může říct, že má slušné návštěvy.

Sezona musela být pro vás jako pro nováčka především nesmírně poučná. Jaké jsou nejcennější zkušenosti, které v další sezoně zúročíte?
Ověřili jsme si, že můžeme hrát vyrovnanou partii skoro s každým. V první lize si nemůžete ani na chvíli dovolit nesoustředěnost nebo sebemenší chybičku, okamžitě jste soupeřem ztrestán. Je to jako v hokeji, nebo házené. Velkým plusem je, když máte výborného brankáře a podobně je to s útočníky. Když máte super střelce, body se získávají daleko lehčeji. O tom jsme se často přesvědčili. A jak řekl náš Vašek Spal, poznali jsme soupeře, jejich haly a okusili jsme jejich styl hry. Víme, jak je to daleko a kudy se tam jede. Z toho se poučme a připravme se na další ročník. Já věřím, že bude úspěšnější.

Co stálo za tím, že tým na začátku dost nešťastně prohrával, působilo to dojmem, jako by se nejdříve musel naučit vyhrávat.
Začátek nám vůbec nevyšel a to z několika důvodů. Prvním byl zdravotní problém Vaška Spala, který zasáhl celý tým. K tomu se přidaly osobní problémy Boušky, který celé léto pořádně netrénoval a také podzim těžce odflákl. Obrovské komplikace nám přivodil fakt, že kvůli fotbalovým povinnostem nemohli hrát Runt, Hyka a Matějček. Ti byli ve druhé lize naši nejproduktivnější a jejich góly a asistence samozřejmě chyběly. A jak se říká, začátek je vždy důležitý. Sehráli jsme hodně smolná utkání, kdy jsme několikrát prohráli o gól. A právě v těchto zápasech chyběly góly těchto hráčů. Ne, že bychom neuměli vyhrávat, nebyl na to potenciál. A to se změnilo s návratem Petra Hyky, který se kousl a přes velké problémy v Ovčárech několikrát nastoupil. Svými góly nás nastartoval a měl velký podíl na záchraně, i když v závěru opět kvůli nesmyslným zákazům z Ovčár hrát nemohl.

Během sezony bylo nutné udělat několik zásadních rozhodnutí: odešli hráči se zkušenostmi jako Stejskal, Bouška, Víšek, změna byla i na postu trenéra, v závěru angažování nových posil. Jak na tato rozhodnutí hledíte s odstupem?
Všechna rozhodnutí byla určitě správná. Začnu Stejskalem. Toto téma jsem už několikrát zmiňoval a nechci, aby z toho byla obehraná písnička. Jeho prodej má dvě stránky, které spolu velmi souvisí – ekonomická a sportovní. Nechci to moc rozvádět, ale Pavel za peníze, které od klubu dostával, neodváděl odpovídající výkony. Navíc jeho velice individuální styl hry nedělal dobrotu. U Boušky to bylo o hlavě. Odmítal se podřídit, takže raději skončil. U Víška byl problém fotbal. Hraje ČFL za Vyšehrad a velice těžko stíhal tréninky a venkovní zápasy, takže jsme se v klidu domluvili na dočasném přerušení jeho působení. Co se týká trenéra, tak je to jednoduché. Neměli jsme trenéra u U-18 a béčka, takže tu byla jediná možnost. Buď já, nebo Martin Churáček jsme museli pomoci u těchto týmů. A jelikož při domácích utkáních jsem měl v začátcích na starosti i organizaci a pak jsem nebyl schopen ideálně a s nadhledem se soustředit na vedení týmu v zápasech, opustil jsem místo hlavního trenéra a ujal se osmnáctky a béčka. A co se týká posil. Sami jste viděli a četli, že bez těchto hráčů by se Olympik zachraňoval daleko hůř. O osobnosti a přínosu Martina Abrahama snad nemusím mluvit. Prokázal lidské a herní kvality. Trénink s jeho přítomností je ze strany všech hráčů o sto procent kvalitnější. Jirka Beránek a Milan Polák v každém zápase bojovali a rvali se, jako by v Olympiku vyrostli. Beránek své výkony okořenil i góly, Milan měl v koncovce smůlu. A Ondra Neumann? Hráč, který má futsal v krvi, byl také velkou oporou. Rozhodl existenční zápas na Kladně a za to mu velký dík. Angažmá Tomáše Pohla provázelo zranění, takže nemohl předvést celé své umění. Ale i on naznačil, že futsal hrát umí a zapadl úplně bez problémů.

I když každé vítězství bylo důležité, tím klíčovým ohledně záchrany se ukázalo být především šťastné vítězství v Kladně. Připouštěli jste si důležitost tohoto zápasu a jak vám bylo po jeho konci?
Naprosto souhlasím. Olympik nikdy nehrál důležitější zápas než ten na Kladně. A opět se projevilo, jak je sport nevypočitatelný. Týden před tím jsme doma promrhali jasné vítězství s Ostravou. A také proto jsme věděli, o co na Kladně půjde. Co se týká samotného zápasu, bylo to na prášky a na panáka. Myslím, že stejně by mohlo hovořit Kladno. Byl to naprosto vyrovnaný zápas. Šancí na vstřelení gólu měly oba týmu zhruba stejně. My byli těmi šťastnějšími. Po jeho konci přišla obrovská úleva, ale taky mě přepadly myšlenky, co dál. Dělat sport na této úrovni není vůbec jednoduché.

Odpovídá nejtěsnější umístění nad hranicí sestupu aktuálním možnostem klubu a rozložení sil v nejvyšší soutěži?
Jsem o tom přesvědčen. Určitě jsme byli lepší než Kladno a Ostrava. Srovnávat se můžeme se Šumperkem, Vysokým Mýtem, Pardubicemi a Brnem. Takže postavení týmu nad čarou sestupu bylo obrazem celé sezony a je naprosto spravedlivé.

Kdybyste měl ohodnotit kádr, kdo patřil v celé sezoně k největším tahounům, kdo naopak nesplnil očekávání?
Těžko vyzvednout jednotlivce, který by vyčníval, protože takový nebyl. Jednou zahrál dobře Petr podruhé Pavel. To samé na opačném pólu. Zachránili jsme ligu, takže netřeba někoho pranýřovat. Hráči o svých kladech a záporem vědí a bude záležet jen na nich, jak na sobě během přípravy zapracují.

Jak to vypadá do budoucna s Beránkem, Neumannem, Polákem a Abrahamem? Chystáte případně další doplnění?
S Polákem a Beránkem jsme už domluveni na dalším účinkování v Olympiku. Řešíme jen, jakou to bude formou, zda hostování nebo přestup, který bychom samozřejmě upřednostnili. Martin Abraham je náš hráč. U něj však vše závisí od jeho fotbalového angažmá. Když to jen trochu půjde, vždy pomůže. S Neumanem jednání proběhne v nejbližší době. A nezůstane jen u těchto hráčů. Jelikož nemůžeme stabilně počítat s trojicí Hyka, Matějček a Runt, musí přijít místo nich adekvátní náhrady. V nejbližších dnech snad vše uzavřeme.

STATISTIKA SEZONY 2008/2009

I. LIGA

Konečná tabulka
1. ERA-PACK Chrudim 22 22 0 0 134: 40 66
2. Eco Investment Praha 22 15 4 3 99: 59 49
3. Benago Zruč n. S. 22 10 6 6 94: 76 36
4. SELP Ml. Boleslav 22 9 6 7 81: 69 33
5. Sunny Days Brno 22 10 3 9 87: 92 33
6. Vysoké Mýto 22 8 4 10 84: 90 28
7. Delta Real Šumperk 22 8 3 11 75:117 27
8. Torf Pardubice 22 7 5 10 57: 62 26
9. CC Jistebník 22 7 3 12 60: 69 24
10. OLYMPIK MĚLNÍK 22 6 2 14 68: 96 20
11. SK Kladno 22 5 2 15 63: 99 17
12. VŠB Ostrava 22 3 6 13 60: 93 15

Doma
1. ERA-PACK Chrudim 11 11 0 0 68: 21 33
2. Eco Investment Praha 11 9 0 2 51: 23 27
3. Benago Zruč n. S. 11 8 2 1 53: 28 26
4. SELP Ml. Boleslav 11 7 2 2 45: 26 23
5. Sunny Days Brno 11 7 2 2 58: 40 23
6. Vysoké Mýto 11 6 3 2 57: 44 21
7. Delta Real Šumperk 11 6 2 3 46: 51 20
8. CC Jistebník 11 4 3 4 35: 29 15
9. OLYMPIK MĚLNÍK 11 4 1 6 39: 38 13
10. SK Kladno 11 4 1 6 38: 47 13
11. Torf Pardubice 11 3 3 5 27: 28 12
12. VŠB Ostrava 11 3 3 5 31: 39 12

Venku
1. ERA-PACK Chrudim 11 11 0 0 66: 19 33
2. Eco Investment Praha 11 6 4 1 48: 36 22
3. Torf Pardubice 11 4 2 5 30: 34 14
4. Benago Zruč n. S. 11 2 4 5 41: 48 10
5. SELP Ml. Boleslav 11 2 4 5 36: 43 10
6. Sunny Days Brno 11 3 1 7 29: 52 10
7. CC Jistebník 11 3 0 8 25: 40 9
8. Vysoké Mýto 11 2 1 8 27: 46 7
9. OLYMPIK MĚLNÍK 11 2 1 8 29: 58 7
10. Delta Real Šumperk 11 2 1 8 29: 66 7
11. SK Kladno 11 1 1 9 25: 52 4
12. VŠB Ostrava 11 0 3 8 29: 54 3

Výsledky Olympiku: Brno doma 1:2, venku 3:10, Chrudim 3:7, 1:5, Benago 3:4, 1:4, Šumperk 10:2, 4:7, Eco Investment 2:3, 4:2, Vysoké Mýto 6:4, 5:7, Ostrava 4:4, 2:6, Kladno 5:3, 3:2, Jistebník 2:4, 2:2, Pardubice 2:1, 2:5, Mladá Boleslav 1:4, 2:8.
Střelci Olympiku: 12 – Hyka, 7 – Průcha, Pokorný, 6 – Trutnovský, Vokoun, 5 – Runt, 4 – Čermák, Stejskal, Matějček, 3 – Remenec, Fiala, 2 – Beránek, 1 – Hamšík, Pohl, Neumann, Bouška, Jurčovský.
Žluté karty: 6 – Čermák, 3 – Matějček, 2 – Vokoun, Pokorný, Trutnovský, Hyka, Průcha, Neumann, 1 – Fiala, Víšek, Hnízdil, Hamšík, Runt, Bouška, Polák, Abraham, Beránek.
Červená karta: Hnízdil (Olympik – Chrudim).

II. LIGA

Konečná tabulka
1. Klokani Vršovice 22 18 2 2 152: 67 56
2. Indoss Plzeň 22 16 4 2 107: 62 52
3. Andy Liberec 22 15 0 7 171: 96 45
4. Arsenal Benešov 22 12 4 6 133: 97 40
5. K-Pedros Tábor 22 10 2 10 87: 89 32
6. Čechie Slaný 22 10 1 11 102:113 31
7. Bakov nad Jizerou 22 10 1 11 91:118 31
8. Dalmach Turnov 22 9 3 10 123:114 30
9. Protec Plzeň 22 7 2 13 95:134 23
10. Slavia Liberec 22 6 4 12 103:118 22
11. OLYMPIK MĚLNÍK B 22 3 5 14 86:117 14
12. AFC Celtic Kladno 22 1 2 19 82:207 5

Doma
1. Klokani Vršovice 11 11 0 0 94: 32 33
2. Indoss Plzeň 11 9 2 0 55: 28 29
3. Andy Liberec 11 9 0 2 100: 41 27
4. Arsenal Benešov 11 7 2 2 69: 34 23
5. K-Pedros Tábor 11 6 1 4 45: 38 19
6. Dalmach Turnov 11 6 0 5 66: 58 18
7. Bakov nad Jizerou 11 6 0 5 50: 49 18
8. Čechie Slaný 11 5 0 6 52: 48 15
9. Slavia Liberec 11 3 3 5 54: 57 12
10. Protec Plzeň 11 2 1 8 40: 68 7
11. OLYMPIK MĚLNÍK B 11 0 5 6 40: 64 5
12. AFC Celtic Kladno 11 0 1 10 45:105 1

Venku
1. Klokani Vršovice 11 7 2 2 58: 35 23
2. Indoss Plzeň 11 7 2 2 52: 34 23
3. Andy Liberec 11 6 0 5 71: 55 18
4. Arsenal Benešov 11 5 2 4 64: 63 17
5. Čechie Slaný 11 5 1 5 50: 65 16
6. Protec Plzeň 11 5 1 5 55: 66 16
7. K-Pedros Tábor 11 4 1 6 42: 51 13
8. Bakov nad Jizerou 11 4 1 6 41: 69 13
9. Dalmach Turnov 11 3 3 5 57: 56 12
10. Slavia Liberec 11 3 1 7 49: 61 10
11. OLYMPIK MĚLNÍK B 11 3 0 8 46: 53 9
12. AFC Celtic Kladno 11 1 1 9 37:102 4

Výsledky Olympiku B: Klokani Vršovice doma 3:7, venku 4:6, Bakov n. J. 3:5, 3:7, Benešov 2:2, 4:5, Turnov 3:3, 6:4, Tábor 5:8, 1:3, Č. Slaný 3:5, 3:5, Andy Liberec 4:10, 2:8, Slavia Liberec 3:10, 2:4, Protec Plzeň 5:5, 7:1, Celtic Kladno 5:5, 13:5, Indoss Plzeň 4:4, 1:5.
Střelci Olympiku B: 11 – Gabčo, 7 – Šmíd, 6 – Pokorný, 5 – Beránek, 4 – Gabčo jun., Hamšík, Melounek, Trutnovský, Voleman, 3 – Čermák, Hyka, Pražák, Průcha, Vernek, 2 – Hnízdil, Jína, Jiskra, Jurčovský, Matějček, Rolenc, Škrabal, 1 – Kropík, Pohl, Remenec, Saibt, Spal, Stejskal, Štolba, Vokoun.
Žluté karty: 6 – Čermák, 4 – Trutnovský, Remenec, Hamšík, 3 – Gabčo, Pokorný, Vokoun, 2 – Jiskra, Škrabal, 1 – Vokoun, Hnízdil, Stejskal, Saibt, Kropík, Matějček, Jína, Gabčo jun., Volf.
Červené karty: 1 – Remenec, Pokorný, Saibt, Kropík, Čermák, Hamšík, Spal.

Nejproduktivnější hráč sám se sebou spokojen není

Rozporuplné pocity zažívá po premiérové sezoně v nejvyšší soutěži Petr Hyka. S dvanácti góly a čtyřmi asistencemi nejproduktivnější hráč Olympiku dokonce strávil závěr sezony pouze mezi diváky.
„Se svou produktivitou rozhodně nejsem spokojen. V závěru sezony jsem usoudil, že nejsem natolik kvalitní, abych pomohl týmu na hřišti, proto jsem dal přednost velkému fotbalu,“ vysvětlil útočník, který je velmi rád, že se Mělník v nejvyšší soutěži zachránil.
„Měli jsme na to skončit i na lepší pozici, ale ukázalo se, že jsme v lize poprvé a chybí zkušenosti. Co se týká atmosféry, tak tu jsem očekával větší, ale bohužel nehrajeme doma, ale v Neratovicích. Jinak liga je velmi kvalitní. S týmy od třetího místa se i přesto, že naše herní kvalita někdy vázla, dalo hrát. Chrudim a Eco Investment jsou už někde jinde,“ doplnil svůj pohled Petr Hyka.

Play-off zůstává pro jedničku Olympiku nesplněným snem

Jediným mužem ze sestavy Olympiku, kterému se dostalo ocenění hráč kola, je brankář Daniel Hnízdíl. Stalo se tak po senzačním vítězství nováčka v 16. kole na hřišti jednoho ze dvou největších favoritů soutěže – Eco Investmentu Praha. Zkušený gólman, který se stal v průběhu sezony jasnou jedničkou, ale podržel svůj tým i v dalších zápasech.
„První liga je úplně něco jiného, než co jsem ve futsale doposud zažíval. Tady hrajete těžké bitvy s nejlepšími mančafty a hráči u nás, navíc v krásných halách a atmosféra je opravdu super. O to víc jsem rád, že jsme se udrželi, ale nakonec bylo mírným zklamáním, že jsme se nedostali do play-off. Zápasy vyřazovací části, kde se rozhoduje kdo z koho a jde o všechno, jsou jedním z mých futsalových snů,“ přiznal brankář.