Už příští týden ve čtvrtek a v pátek 21. a 22. dubna se střetnou v přátelském duelu s Epicentr K10 Ivano-Frankivsk. Soupeř Olympiku hraje první ukrajinskou ligu, což je tamní druhá nejvyšší soutěž. Vyšší už je pak jen Super liga. V tomto zahraničním kádru se minulou sezonu objevoval i brankář Pavlo Rusak, kterého budeme s největší pravděpodobností v příští sezoně vídat právě v dresu Olympiku. Epicentr Ivano-Frankivsk skončil letos ve své soutěži na sedmém místě.

Rusak přestupuje do Olympiku

Ukrajinský gólman Pavlo Rusak má v Neratovicích příbuzné a už minulé léto byl v Čechách na pozvání a zúčastnil se několika tréninků s Olympikem. „Jevil se nám velmi zajímavě. Chtěl by bydlet v Čechách a tak jsme řešili, jak by sem mohl přesídlit kvůli sportu i práci," vysvětlil hlavní kouč Olympiku Pavel Šuba.

Olympik, jako druholigový klub, který má ambice na první ligu, právě na začátku odehrané sezony o jednoho brankáře přišel. „Máme teď Soumara a Jenče, Machulka byl naše jednička, ale narodilo se mu dítě a je vytížen i pracovně, tak futsalovou kariéru přerušil," řekl Šuba.

Olympik tak pozval Rusaka na pár měsíců, aby se s týmem sžil a vyzkoušel si jejich hru. „Už jsem řešil na cizinecké policii další pozvání, aby tu mohl být na rok. Všechno je legální, máme ho přes svaz a máme i ukrajinskou transfer kartu. Vše je podle svazových předpisů, i podle řádu policie," uvedl hlavní kouč.

Ukrajinský futsal je na vyšší úrovni

Ivano-Frankivsk je historické město na západě Ukrajiny a čítá přes 200 tisíc obyvatel. Známějším futsalový klubem je tam ovšem Uragan Ivano-Frankvist, který hraje nejvyšší ukrajinskou ligu. „Ukrajinský futsal je minimálně o třídu lepší, než ten český. Tipl bych, že kvalita druhé ukrajinské ligy bude vyšší než u nás. Ukrajinský futsal je daleko běhavější, agresivnější a dravější. Bude to velmi zajímavé porovnání s tamějším průměrným druholigovým klubem," vysvětlil Šuba. V minulosti už Olympik sehrál přátelská utkání s prvoligovými celky z Ruska, Ukrajiny i Kazachstánu a vždycky byli Mělničané celkem logicky těmi poraženými.

Olympik skončil 
na pátém místě

Sezonu zakončil Olympik poměrně slibně. Ke svému poslednímu utkání na domácí palubovce nastoupil proti Boce Chotěboř na konci března, která držela vyšší příčku v tabulce. Olympik s Bocou remizoval, a tak letošní sezonu ve druhé lize západ zakončil na krásném pátém místě s pětatřiceti body.

Za posledních deset let svého působení strávil Olympik sedm let ve druhé lize a tři roky dokonce v lize první. „Do soutěže jsme vstupovali jako sestupující ligový tým. A víme, že není jednoduché dát tým do takové hráčské kvality, aby okamžitě hrál o první příčky," uvedl hlavní kouč Pavel Šuba v závěru sezony a dodal: „Doufám, že vidina otevření nové haly v Mělníku nám dá do nové sezóny ten správný motivační prvek."