V sobotu se na šestikilometrové veslařské dráze na bočním kanálu mezi Vraňany a Hořínem u Mělníka uskuteční už šestnáctý ročník Mistrovství České republiky ve veslování na dlouhé dráze. Na startu opět nebude chybět kompletní česká špička nejen v mládežnických, ale také v seniorských kategoriích. Hlavní hvězdou bude už tradičně úřadující dvojnásobný mistr světa Ondřej Synek.

„Tu trať nemám rád, spíš ji nenávidím," konstatoval ke svému prvnímu a spíše tréninkovému startu v letošní sezoně na středeční tiskové konferenci v Praze. Jak šampion potvrdil, na vodě už byl, přestože v posledních dnech často prší, je zima či dokonce sněží. „Ráno jsem byl na vodě, naštěstí začalo pršet později, moc jsem nezmokl. Ale trénuji v tom celý týden, jsme na to zvyklí, jsme venkovní sport," řekl. „Když není uragán, že by nás to odfouklo do Německa, veslujeme. V úterý to třeba nešlo, to byl extrém," podotkl.

Synek má k dispozici už tři týdny i novou loď, kterou však ještě nevybalil. Jezdí na té loňské. „Ve Vltavě jsou ještě klacky a větve. Mohla by se zničit, vybalím ji tři týdny před prvním velkým závodem (květnové ME v Poznani). Konstrukcí se neliší, je stejná jako ta loňská, jen pevnější. Najezdím mnoho kilometrů a materiál se opotřebuje. Design je stejný, bude celá žlutá," popsal Synek, pro kterého je to už asi patnáctá sezona ve vrcholovém veslování.

Hořínský závod je pro všechny posádky zároveň kontrolou připravenosti na nadcházející sezonu. Šampionát se koná na dráze dlouhé šest kilometrů, přičemž jednotlivé lodě startují v půlminutových intervalech. Soutěžit se bude v disciplínách skif a dvojka bez kormidelníka ve věkových kategoriích dorost, junioři a senioři, včetně lehkých vah. Ženy v kategorii masters v závěru programu usednou do čtyřky bez kormidelníka. Svá želízka pochopitelně vyšle také pořádající Klub veslařů mělnických 1881 a chybět nebudou ani neratovičtí veslaři. Vůbec první posádka se rozjede přesně v 10.00, poslední v 15.12 hodin. Sólojízda Ondřeje Synka přijde na řadu ve 13.40 hodin.