VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osmnáctka jela od začátku jako po másle!

Mělník /ROZHOVOR/ - Pavel Šuba je přesvědčený, že letos stříbrní junioři v blízké budoucnosti vrátí mělnický Olympik do první futsalové ligy.

6.3.2010 1
SDÍLEJ:

Mělničtí junioři na finalovém turnaji v PardubicíchFoto: Dana Šubová

Jestliže končící sezonu mezi dospělými mohou vzhledem k sestupu z první ligy v mělnickém Olympiku hodnotit jako nezdar, tak v juniorské kategorii platí pravý opak. Tým s označením U-18 skončil v celorepublikové konkurenci na výtečném druhém místě – k obrovské spokojenosti manažera a trenéra Pavla Šuby.

Vyměnil byste letošní úspěch juniorů za záchranu áčka v první lize?
Na to je jednoduchá odpověď: vůbec to nechci dávat do roviny, protože mi to srdce a ani odpovědnost nedovolí. Jsou to dvě různá mužstva a jejich rozdílné úspěchy, potažmo neúspěchy, pod kterými jsem ovšem podepsán i já.

Kde byl hlavní rozdíl mezi oběma týmy?
A-mužstvo nechytlo herně a ani výsledkově začátek sezony, což se projevilo na souznění, náladě a odhodlání po celý její zbytek. A velice těžko se to měnilo. Juniorka naopak od začátku jela jako po másle. I když nám výsledkově nevyšel hned první zápas v Pardubicích (0:2), od té doby mužstvo hrálo velice kvalitně a jediným zakolísáním byla remíza v Teplicích (3:3). Za celou sezonu mužstvo prohrálo jedinkrát, takže nás provázely euforie, radost a odhodlání něco dokázat. To, že junioři došli až do finále a A-tým spadl, je výsledkem morálky, odpovědnosti a přístupu hráčů.

Co druhé místo v kategorii U-18 napovídá pro Olympik do budoucna?
Úspěch je to obrovský, protože futsalových juniorských bašt je mnoho - Chrudim, Pardubice, Vysoké Mýto, Slavia, Jistebník, Tango Brno, Plzeň. Jsem strašně rád, že se k nim zařadil i Olympik. Nejbližší budoucnost vidím optimisticky. Z U-18 odcházejí jen dva hráči do pole a oba brankáři, takže cíl pro příští ročník je jednoznačný - opět se probojovat do final four.

Za jak dlouho se může úspěch naplno projevit v kategorii dospělých?
Jak jsem již avizoval, chceme i budoucnost A-týmu postavit na těchto klucích. Samozřejmě nemůžeme nechat celý mančaft U-18 hrát druhou ligu, protože se potřebují opřít o radu a zkušenost starších, sami tuto soutěž ještě nezvládnou a bude jen na nich a trenérech, kdy se jim to podaří. Pro příští rok musíme najít vhodný model, jak skloubit zkušenost a mládí. Jsem přesvědčený, že v horizontu tří až čtyř let může tento mančaft pomýšlet na úspěšný návrat do první ligy. Necháme tomu volný průběh, aby se mohli plně adaptovat mezi dospělými, načerpali zkušenosti i kvalitu a poté zkusíme znovu vykopat první ligu a v ní pak i uspět.

Čím jste převýšili soupeře zvučných jmen jako Slavie, Chrudim a další?
Na prvním místě bych jmenoval vůli po vítězství a úspěchu. Před sezonou jsme si stanovili cíl a za ním poctivě šli. Za druhé bych jmenoval morálku a partu. Několikrát se nám ne úplně dařilo, ale kluci to otáčeli morálkou, nasazením a bojovností. Vždy mě tím dostali a zkrásněli futsalový život. Za třetí bych volil taktiku. Dokázali jsme na soupeře najít vhodný způsob hry a kluci to do písmene plnili. I v tom jim musím vyseknout velkou poklonu. Za čtvrté je to jejich nesporná futsalová kvalita a chuť se neustále učit nové futsalové prvky a sami už přicházejí se svými myšlenkami. No a za poslední je velice kvalitní spolupráce s fotbalovými kluby a trenéry z Mělnicka, hlavně z Neratovic. Musíme velmi poděkovat trenérům Kafkovi a Kalinovi.

Kde se v Mělníku vzala tak kvalitní generace mladých hráčů? Kolik tréninkové dřiny za tím je?
Hlavní zásluhu na tomto kvalitním týmu a také na týmu U-16 mají pánové Tichý, Kaňka a Virt. Oni stáli v zárodku výstavby juniorských týmů. Kluci nepocházejí jen z Mělníka, ale vybíráme z celého regionu. Přicházeli jako kvalitní fotbalisté a my se z nich snažíme udělat výborné futsalisty. Musíme je obdivovat, mají třikrát týdně fotbal plus zápas, k tomu jednou týdně, někteří i dvakrát futsal plus zápas, do toho školu, učení, někteří i přítelkyně. A nebrečí a nevymlouvají se. Zvládnout to je umění. I to mluví o jejich odhodlání něco ve sportu dokázat.

Je jednodušší učit nové věci juniory nebo dospělé? Který tým raději trénujete?
Jak se říká, starého psa novým kouskům nenaučíš. A to platí i o sportu. Pro mě je to ale docela nepochopitelné. Kluci dokáží do zápasu přenést tréninkové věci, ale u borců z A-týmu to bylo velmi problematické. Samozřejmě hlavní roli hrála fluktuace hráčů. Kluci z juniorky hráli ve stejném složení po celý rok a byli sehraní. Ale i tak. Je něco neskutečného, když na tréninku je slovo trenéra svaté a nikdo k tomu nemá výhrady. To je pak trénink jak má být. Dospělí a v uvozovkách zkušení hráči mají často připomínky a vlastní pohled, i když neříkám, že vždy špatný. K tomu se musí připočíst i tréninková docházka a píle, která je nesrovnatelná. Samozřejmě, že výběr hráčů do A-týmu je záležitostí trenéra a manažera. Musím uznat, že pro tento rok se výběr hráčů do áčka vůbec nepovedl. A od toho se odvíjí i odpověď , které mužstvo raději trénuji.

Kde to byly větší nervy?
Nervy? S nimi jsem si užil, když jsme postupovali ze druhé ligy. Hráči, zvláště Luboš Remenec, by mohli vyprávět. Pak i při záchraně první ligy minulou sezonu. Teď mi to nějak hlavu nemotalo. Říkal jsem, než hrát každý rok v lize o záchranu, raději se posuneme zpět do druhé ligy a zkusíme vybudovat nové a kvalitnější mužstvo. Musím ovšem přiznat, že v juniorce to bylo jinak. Když šlo v dlouhodobé soutěži o body v důležitém zápase proti Pardubicím, Plzni či Slavii, tak měly mé nervy pré. Byl jsem napnutý k prasknutí. A o final four ani nemluvím. Moc jsme potřebovali úspěch, ani ne tak já, ale ti kluci, aby nás to nažhavilo do další sezony a měli se od čeho odrazit.

Například ve fotbale se týmy často potýkají s velkou „úmrtností“ hráčů dorosteneckého věku. Jak to funguje ve futsale?
Jsem přesvědčený, že „úmrtnost“ juniorů pro příští rok bude nepatrná. Úspěch na final four jim ukázal, že mohou ve futsalu něco dosáhnout. Navíc se jich hodně posune do A-týmu a zbytek do béčka s možností posunu nahoru. Mládež má u nás dveře plně otevřené a bude záležet jen na jednotlivcích, jak šanci uchopí.

Jakou šanci mají letos končící junioři uplatnit se mezi dospělými?
Z U-18 odcházejí jen dva hráči z pole Škrabal a Rolenc a oba brankáři Machulka a Hádek. Všichni tito kluci mají šanci hrát druhou ligu. A když to nepůjde hned, budou nastupovat za béčko a čekat na svou šanci se prosadit.

Jak pracujete s nejmladší mládeží? Bude mít stávající silná generace následovníky?
Jelikož máme zřízeny žákovské kategorie U-12 a U-14, které dosáhly předních umístění na Mistrovství ČR 2008 a 2009, a podchyceny nejlepší fotbalisty v regionu, tak nemám o strach o kvalitu nastupující juniorské generace.

Kdo patřil k hlavním oporám v U-18?
Celý kolektiv byl oporou sám sobě. Jednou táhl tým Petr, podruhé Pavel. Nerad bych někoho opomenul, ale všichni v mužstvu vědí, že ten správný tahoun a hvězdička týmu je Pavel Jína. Velice se mu přiblížili Pepík Gabčo a Honza Machulka. Ale takhle bych mohl jmenovat další hráče, počínaje Slávou Tichým a konče Honzou Rolencem.

Co mají udělat mladí hráči, kteří by chtěli zkusit futsal za Olympik?
Stačí jednoduše přijít a hrát. Všichni na Mělnicku mají na vedení a trenéry Olympiku kontakt, stačí zavolat a přijít.

Letošní sezona byla nadmíru povedená, shodují se hráči

Jak hodnotí sezonu hráči mělnického týmu U-18? Kde bylo tajemství úspěchu? Čeho by ve futsale dále chtěli dosáhnout?
Jan Rolenc (kapitán): „Sezona se nám hodně vyvedla. Před začátkem jsme si dali ultimatum vyhrát západní ligu a postoupit. To se nám povedlo a jsem za to velmi rád. Být v zemi na druhém místě je velmi pěkný pocit a myslím, že i kluci byli s tímto umístěním spokojeni. Základem úspěchu byla naše hra - ze zatažené obrany jsme soupeře trestali z brejků. Jako každý bych se jednou určitě chtěl dostat do reprezentace.“
Jan Machulka (brankář): „Sezona pro nás dopadla výborně. Jsem rád, že jsme dosáhli tak skvělého úspěchu. Stát na bedně je super pocit. Vlastně jsme také první, protože výsledek finálového zápasu skončil nerozhodně. A až penalty rozhodly o vítězi, což je vždy sázka do loterie. Základem úspěchu byl vynikající kolektiv, který se umí navzájem podpořit, dokonalá obrana a skvostně sehraný tým. Ve futsale bych chtěl určit〜ě dál pokračovat. Rád bych přispěl k tomu, aby A-tým znovu vstoupil do první ligy.“
Josef Gabčo (střelec): „Sezona se nám hodně povedla, což bylo zásluhou dobré obrany a především dobrého trenéra. Ten nás dovedl až na druhé místo. I proti těžkým soupeřům jsme zahráli dobře. Samozřejmě, že bych chtěl jednou zkusit i první ligu za dospělé, ale teď můžu hrát ještě dva roky za juniory. Na tom, že jsem byl nejlepší střelec týmu, mají podíl spoluhráči, kteří mi góly připravovali. Největšími oporami jsou Láďa Volf a Pavel Jína.“
Pavel Jína (tahoun): „Po rozpačitém vstupu do sezony bylo hned na druhém turnaji vidět, že futsal spolu hrajeme už třetí sezonu a na hřišti o sobě víme. Do konce sezony jsme už neprohráli. Účast na final four pro nás byla obrovským úspěchem, protože v týmu máme jen čtyři hráče ročníku 91, zbytek jsou 92. V semifinále jsme nedali šance a Chrudim vedla už 5:2, pak jsme je ale přehráli. Ve finále jsme rovněž srovnali, ale pak bohužel prohráli na penalty. V sezoně nám hodně pomohl Honza Machulka v bráně a dále hroťáci Pepa Gabčo s Honzou Rolencem. Mým cílem ve futsale je co nejrychlejší návrat s A-týmem do první ligy a příští rok vyhrát s osmnáctkou ligu.“

Autor: Luboš Kurzweil

6.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 500 Kč Pomocní pracovníci ve výrobě jinde neuvedení Pomocní pracovníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: -fyzicky namáhavá práce - dobrý zdravotní stav, převážně zvedání těžkých břemen nad 15 kg - výroba dřevěných palet, Kontakt: telefonicky čt-pá 9:00-12:00, osobní schůzka 9 května 325, Lužec nad Vltavou úterý a čtvrtek 10:00-12:00. Pracoviště: Mak trade s.r.o. lužec, 9. května, č.p. 325, 277 06 Lužec nad Vltavou. Informace: Oleh Soyma, +420 226 286 179. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 9 900 Kč Asistenti pedagogů Asistenti pedagogů. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9900 kč, mzda max. 18400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola všetaty - okres mělník, příspěvková organizace, Komenského, č.p. 375, 277 16 Všetaty. Informace: Renata Kurzveilová, +420 315 696 416. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč Učitelé na 2. stupni základních škol Učitelé na 2. stupni základních škol - tělesná výchova, matematika. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33140 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola všetaty - okres mělník, příspěvková organizace, Komenského, č.p. 375, 277 16 Všetaty. Informace: Renata Kurzveilová, +420 315 696 416. Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 14 900 Kč Číšníci a servírky Číšníci, servírky. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - pracovní doba 12:30-20:30, Požadujeme: ochotu pracovat, flexibilitu, komunikativnost, vyučení v oboru výhodou, Nabízíme: podnikové stravování, Místo výkonu práce: Zelčín 1, 276 01 Hořín, Kontakt: e-mailem, osobní schůzka možná po telefonické domluvě. Pracoviště: Zelland, s.r.o. - zelčín, 276 01 Mělník 1. Informace: Roman Frýdl, +420 777 334 062.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejista Martin Příhoda

Příhoda: Potřeboval jsem nový impulz

Fotbal, divize B, 14. kolo, Sokol Libiš (v modrém) vs. Neratovice 0:1 na penalty.
AKTUALIZOVÁNO

V Obříství uděla tečku za podzimem inzultace rozhodčího

Karviná odvolala Nádvorníka. Je to šok, přiznal trenér

Karviná – Překvapivý krok zvolilo v reprezentační přestávce vedení MFK Karviná. V sobotu totiž odvolalo z funkce hlavního trenéra Romana Nádvorníka.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT