Z Mělnicka do hlavního města vyrazilo osm statečných, nejlepším z nich byl Jiří Opitz ze Základní školy Jindřicha Matiegky v Mělníku, který ve své věkové kategorii obsadil šestnáctou příčku.

Jeho učitelka Jiřina Liptáková, která s sebou měla ještě další čtyři svěřence, však byla maličko zklamaná. Po čtyřech disciplínách totiž Jiří Opitz celou soutěž vedl.

Prokleté švihadlo

„Prohrál si to na švihadle, chudák," uvedla pedagožka. „Udělal padesát devět přeskoků a dostal za ně necelých tři sta bodů, zatímco ten první kluk dostal za skoro čtyři stovky přeskoků nějakých dvanáct set bodů. To už Jirka zkrátka neměl šanci dohnat," vysvětlila. Zároveň však připomněla, že mladého sportovce před prázdninami nabádala, aby skákání přes švihadlo trénoval. „Vykašlal se na to. Teď si to vyzkoušel a zjistil, že bez tréninku to prostě nejde. Alespoň je to pro něj motivace do budoucna," dodala.

Na švihadlo doplatil podle svého tatínka Davida Šprincla seniora také David Šprincl junior z Neratovic. Mladý fotbalista měl sice v plánu skončit v první patnáctce, nakonec se ale musel smířit se sedmadvacátým místem.

Únava ze soustředění

„Těsně před finále jsme byli na soustředění, na kterém kluk absolvoval atletický desetiboj. Sice ho vyhrál, ale zároveň se díky tomu tak trochu odrovnal. Odznak proto nešel na sto procent, ale přinejlepším na osmdesát," popsal tatínek. Jeho syn měl navíc smůlu i v tom, že silové disciplíny, ve kterých je tradičně silný, šly v krátkém sledu po sobě. „Další body ztratil na leh-sedech, které byly hned po klicích. Nicméně na to, že s tímhle desetibojem začal loni v září, předvedl dobrý výkon. A navíc získal zlatý odznak," byl David Šprincl senior na svého potomka hrdý.

Zatímco pro některé závodníky bylo republikové finále a konečné umístění v něm záležitostí prestiže, borci z Mělnicka ho brali jako příjemné zpestření.

Hlavně se hýbat

To ostatně potvrdil i učitel Patrik Elhenický z Byšic, který do Prahy doprovázel Bohunku Maňovou. „Naším cílem bylo dostat se do krajského kola. Republika, to už byl jen bonus navíc. Hlavní je přimět děti, aby se hýbaly," řekl.

S tím souhlasila také Iveta Macková, která učí na škole v mělnické Seifertově ulici. Na Julisku jela s Eliškou Rozborovou, letošní mistrovství republiky v OVOVu pro ně pro obě bylo velkou premiérou. A zároveň zážitkem.

„Úspěch byl už jenom to, že se tam Eliška dostala. Nešlo nám o výsledek, ale o to užít si to tam a nasát atmosféru velkých závodů," připomněla mělnická kantorka, která si užívala možnost setkat se s velkými sportovními hvězdami dávné i nedávné české minulosti. „Vidět sportovce, které jsem dřív obdivovala jenom v televizi, moci se s nimi vyfotit, nechat si je podepsat… To byl super zážitek," byla nadšená.

Klání učitelů

V rámci republikového finále OVOV si mohl desetiboj všestrannosti vyzkoušet také doprovod malých sportovců. Do této soutěže se zapojili Patrik Elhenický a David Šprincl senior, obě dámy zůstaly tentokrát stranou.

„Zlobila mě záda, nechtěla jsem to pokoušet. Už jsem na to stará," odmítla Jiřina Liptáková. Naopak její kolegyně Iveta Macková přemýšlí, že do toho příští rok půjde, pokud bude mít příležitost. „Chtěla jsem to zkusit, ale nakonec jsem couvla, byla jsem líná trénovat. Nicméně mě to nabudilo, takže pokud se zadaří, možná do toho přece jen půjdu," uzavřela kantorka.