Letošního ME v záchranářském sportu, které se uskutečnilo na přelomu dubna a května na Teneriffe, se účastnili plavci z 16 evropských států. Česká výprava nevyužila možnosti vyslat šestičlenné týmy a poslala jen čtyři muže a pět žen, byla tak jednou z nejmenších. Nouzové řešení vyplynulo z kritérií, jak se do reprezentace dostat. Podmínkou bylo nejen být mezi osmi nejlepšími v ČR, ale i úhrada veškerých nákladů nutných k přípravě i k zaplacení startovného, účastnického poplatku, cesty a ubytování při samotném mistrovství.

„Přes všechna úskalí se příprava podařila, finanční prostředky zajistily, za což chceme poděkovat zejména Středočeskému krajskému úřadu a městům Neratovice a Kralupy. Za pomoc se zajištěním účasti pak pracovnici sekretariátu VZS ČČK paní Kargerové,“ vyjmenoval František Veselý z neratovického plaveckého oddílu, co stojí za tím, že na ME mohla odcestovat výprava ve složení: R. Černý, P. Davídek, J. Mihula, P. Škanta, J. Bláhová, L. Horňáková a Š. Šebková z neratovického střediska a K. Kyzlinková a Z. Krčálová ze střediska Brno - město. Výprava odcestovala dokonce bez trenéra a vedoucího výpravy, aby snížila na co nejmenší míru náklady. Ty i tak přesáhly na jednoho člena deset tisíc korun.

Jak se ukázalo, počet nebyl dostačující. Hned druhý den soutěží vyřadilo onemocnění R. Černého a Češi se museli vzdát startu ve štafetách. Zranění oslabilo i dívky, když se předposlední den zranila J. Bláhová. Přesto se české barvy představily velmi dobře, obsadily celkově druhé místo v úvodní disciplíně SERC. „V této soutěži každý stát reprezentují čtyřčlenná družstva řešící v časovém limitu dvou minut situaci, při níž mají zachránit co nejvíce postižených v bazénu. Českou republiku reprezentovali neratovičtí závodníci Černý, Davídek, Mihula a Škanta a podařilo se jim získat stříbro hned za Velkou Británií a před Nizozemskem,“ přiblížil nejvýraznější úspěch František Veselý.

Mezi nejlepších osm se českým závodníkům podařilo dostat i v záchraně lanem, kde dvojice Mihula – Škanta obsadila celkově šestou pozici. Sestavě Bláhová, Horňáková, Krčálová a Šebková (Kyzlinková) se podařilo vybojovat sedmou příčku v závodě na 4 krát 25 metrů záchrana modelu. V závodě 4 krát 50 metrů záchrana pomocí pásu vybojovala štafeta Bláhová, Horňáková, Kyzlinková, Krčálová osmé místo.

Štafeta žen ve složení Bláhová, Horňáková, Krčálová a Šebková vybojovala 10. místo v disciplíně 4 krát 50 m ploty. Do B finále postoupili i P. Davídek, který v závodě 50 m tažení manekýna obsadil 16. místo a v plaveckém závodě v moři bral 12. příčku. Dobře si vedl J. Mihula, dvanáctý na 50 m tažení manekýna a čtrnáctý na 100 m polohový záchranářský závod. Mezi ženami se nejlépe představila J. Bláhová třináctým místem v závodě na 50 m tažení manekýna.

Poslední účast ve finále B znamenalo 16. místo Z. Krčálové na 100 m polohový záchranářský závod. Hned za branami finálových umístění se do prvních dvou desítek vešli L. Horňáková v disciplínách na 100 m záchrana s ploutvemi a 200 m super lifesaver, P. Škanta při 100 m záchrana s ploutvemi a 100m polohový záchranářský závod, P. Davídek na 200 m plavání překážkami a J. Bláhová na 100 m polohový záchranářský závod. Velmi dobré a své nejlepší výkony si s 25. místem v disciplíně 100 m polohový záchranářský závod spolu se spoustou nových zkušeností hlavně se závody v moři přivezla i jediná juniorka v české výpravě, teprve sedmnáctiletá Š. Šebková.