Plave už odmala. A není ani divu. Plavci jsou totiž i oba rodiče Michala Lhotky. Dvanáctiletý svěřenec neratovického plaveckého klubu se na čtvrtečním vyhlášení sportovní ankety Nejúspěšnější sportovec Mělnicka stal Hvězdou Deníku, k získání titulu ho vynesli čtenáři svým hlasováním na tištěných kuponech.

Pro ocenění si na pódium neratovického společenského domu přišel i jeho trenér František Veselý, který získal skleněnou plaketu pro zasloužilého funkcionáře.
„Šel jsem se na předávání cen jen podívat, vůbec by mě nenapadlo, že získám cenu. Překvapilo mě to," řekl po slavnostním ceremoniálu nadaný plavec Michal. Podobně na tom byl jeho trenér, i ten se nestačil divit, když v sále zaznělo jeho jméno.

Michal ve vodě v podstatě vyrostl. „Do bazénu jsem se dostal už jako malý kluk, závodně jsem začal plavat v osmi letech," vypráví pražský rodák, který se s rodinou přestěhoval do Mladé Boleslavi. Ve vodě se pohybuje různými styly, nejraději ze všech má ale prsa. Na plavání ho baví úplně všechno, tréninky a hlavně závody, při nichž má šanci porovnat své síly se soupeři.

Michal Lhotka zvládl kraulem pokořit padesátku za jednatřicet vteřin, stovku stylem prsa za necelou minutu a půl a tři sta metrů hravě uplaval za dvě minuty a šestačtyřicet vteřin.

Nejvíce si mladoboleslavský plavec, který je věrný svému neratovickému klubu, cení úspěchu na olympiádě mládeže ve Vídni, kde byli zástupci pětadvaceti států. „Skončil jsem tam na druhém místě v disciplíně znak na dvě stě metrů," říká Michal Lhotka, kterého bude zřejmě brzy následovat i jeho šestiletý bráška.

„Michal trénuje pětkrát týdně. Někdy u nás v Neratovicích a někdy doma v Boleslavi," vysvětluje trenér a bývalý závodní plavec František Veselý, jemuž prošlo rukama přes tisíc mladých plavců. Dokonce stál i u počátků Plaveckého klubu v Neratovicích, který funguje už více než čtvrt století.

„Když se mi narodily tři dcery, hledal jsem pro ně v Neratovicích nějaké sportovní vyžití, žádný vhodný sport pro ně ale ve městě nebyl. A protože jsem v pražské Slávii dělal plavání, založili jsme ve městě v pětaosmdesátém roce oddíl," vysvětluje držitel titulu zasloužilý funkcionář.

František Veselý, který rovněž pochází z hlavního města, se závodním plaváním začal v osmi letech. Nejdříve plaval hlavně prsa, ale kolem dvaceti let přešel na polohové plavání. Byl osmnáctým nejlepším plavcem v tehdejším Československu.

„Teď si výjimečně zaplavu za veterány, snažím se hlavně trénovat. Naší snahou je, aby u toho mladí vydrželi co nejdéle, aby je plavání bavilo třeba i v pětatřiceti letech," pokračuje František Veselý a dodává, že většina dětí bohužel u plavání dlouho nevydrží. „Někteří naši svěřenci to ale nevzdají a pak plavou i se svými dětmi," doplňuje neratovický trenér.

František Veselý trénuje vedle klasických stylů plavání také vodní záchranářství, které má v Neratovicích bezmála dvacetiletou tradici. Ve vodní záchranařině se pracuje s figurínou napuštěnou vodou. „Je to v podstatě simulace záchrany tonoucího, kterou se plavci snaží zvládnout v co nejrychlejším čase," říká neratovický trenér František Veselý.

Několik pohárů z vodního záchranářství má doma i Michal Lhotka. Ten se chce ale v letošním roce zaměřit především na závody v polohovém plavání a styl prsa.

Brzy se chystá s tatínkem do Berlína na mezinárodní závody. 

Michal Lhotka - Je mu dvanáct let, narodil se v Praze, ale s rodinou se přestěhoval do Mladé Boleslavi. Studuje na gymnáziu, závodně plave od osmi let. Doma má spoustu pohárů, medailí i diplomů z různých disciplín. Je členem Plaveckého klubu Neratovice.