Martin Baráth je nepochybně velkou postavou historie I. AHL. Nyní je ale jeden z nejlepších hokejbalových brankářů v Česku vržen do svízelné situace. Jeho družině se příliš nedaří. Obávaná rudá armáda CSKA má velké problémy s koncovkou a v případě některých hráčů i se zodpovědným přístupem. Nová aréna navíc vyžaduje zejména po brankáři změnu návyků. Je zřejmé, že pro 31letého veterána to není vůbec lehké. Jak se mu zadaří v nemilosrdném boji o play off?

Jaké jsou vaše dojmy z nové arény? Jak jste se sžil s novým prostředím a v čem je největší rozdíl?
Dojmy jsou zatím velmi pozitivní. Jestli jsme si někdy přáli pořádné a za všech podmínek regulérní hřiště, tak nový Kapitol je pro AHL vskutku luxus. Až se vyladí všechny detaily a hřiště bude s okolním příslušenstvím v takové podobě, jakou si představujeme, bude to ještě větší paráda. Je však jasné, že nové hřiště zcela odbourává zvyklosti ve hře, které jsme měli 14 let zaryté pod kůží. Největší rozdíl je v jiných rádiech oblouků, které zrychlují a mění hru. Je těžší vyvinout souvislejší tlak. Myslím, že pokud má obrana všech pět pohromadě, tak odrazit nápor soupeře je jednodušší a nabízejí se šance na rychlé brejky. Myslím, že až ve druhé polovině základní části se všechny týmy zcela sehrají v nových podmínkách a pak bude hodnocení objektivnější. Osobně si stále zvykám, ale cítím, že zápas od zápasu je to lepší, což je logické.

Vaše čísla nejsou tak výjimečná jako v minulých 14 sezonách. Je hlavním důvodem nezodpovědná obrana nebo jsou prostě nové podmínky v aréně natolik jiné, že vám nevyhovují?
Je to souhra všech faktorů dohromady. Nejprve jsme se všichni na novém hřišti hledali, lepili jsme sestavu. V této chvíli není důležité koukat na nějaká čísla. Není to jediná sezona, kdy bychom v obraně nebyli podprůměrní, a nedaří se ani jiným týmům.

Citelně vám chybí hra skvělého střelce Paliceho. Jaké jsou jeho vyhlídky na uzdravení a návrat? A v čem vám nejvíce chybí?
Chybí jeho přehled a především góly. Poslední dobou se dost nadřeme na branky a letos jsme v lize poslední v produktivitě. Ono se ale není čemu divit. Když vám ze sestavy vypadne takový střelec a ještě třeba kapitán Střeska, je to citelné oslabení. Kroužil ukončil v létě kariéru a podobně nečekaně se rozhodl i v letošní sezoně nejlepší střelec týmu Soudský. Snad nám ještě ale pomůže. Těch ran do sestavy je už mnoho, situace v týmu není optimální. Každý tým v AHL má přibližně tři klíčové hráče pro hru dopředu, takže si každý z vedoucích může představit, v jaké pozici teď jsme. Je to fakt a my teď můžeme jen dokázat, že to zvládneme i v této situaci. Vzhledem k tomu, že Paliceho návrat je spíš nejistý, tak se obávám, že Vláďa Fencl, ale i ostatní, bude muset oprášit hokejku gólostrojku a vzít to na sebe, jak naznačil v úvodu sezony.

V tabulce je to zatím velmi vyrovnané a všechny týmy ještě zcela jistě nemusí postoupit do play off. To tu ještě nebylo. Zkusíte odhadnout vývoj?
Bylo, nebylo. Na začátku sezony je každá tabulka vyrovnaná. Zatím se odehrála jen třetina, a proto je na podobné verdikty brzy. Dalo se čekat, že bude liga zřejmě nejvyrovnanější. Tabulka to zatím potvrzuje, ale domnívám se, že teprve teď, ve druhé třetině sezony, se bude lámat chleba. Pokud nějaký tým propadne, bude dohánět manko velmi těžko. Již nyní nám začíná play off. Akcie našeho týmu bych bohužel momentálně hodnotil jako nejslabší v lize. Nikdo z nás si nepředstavoval, že se nám takhle rozpadne sestava. Není to žádná výmluva, ale musíme teď zabrat a přistoupit k zápasům pozitivněji a zodpovědněji. Není důvod k panice, zatím v tabulce neztrácíme, ale musíme se mít na pozoru.

TOMÁŠ HORA