TRÁVNÍK NA DNĚ JEZERA

„Dnes v osm hodin máme na hřišti dva metry vody. Voda je na prahu kabin. Proto se nyní vše vyklízí včetně restaurace," hlásil v pondělí například z Dolan sekretář tamních fotbalistů Josef Svojsík. Přestože voda je podle něj níž než v roce 2002, škody budou obrovské. „O tom, kde odehrajeme utkání proti Chvatěrubům, v tento okamžik neřešíme. Odhadnout, kdy bude možný návrat, si v tuto chvíli opravdu netroufnu," dodal Josef Svojsík.

V nedalekých Chvatěrubech vybudovali po povodních v roce 2002 zcela nový fotbalový areál. Před vodou ho však neochránila ani zhotovený val. „Hřiště máme celé potopené až do výšky patra kabin," potvrdil předseda Vltavanu Josef Kapalín s tím, že se alespoň vybavení podařilo odstěhovat výš, případně odvozit.

O tom, že chvatěrubští fotbalisté v domácím prostředí neoslaví o příštím víkendu postup do okresního přeboru, jak si plánovali, není pochyb. „Nevíme, jak dlouho to vůbec bude trvat, a jak to bude vypadat, až voda opadne. Každopádně nás čeká další práce. Nedá se ovšem nic dělat. Hůře jsou na tom tam, kde bydlí lidé," dodal smířlivě Josef Kapalín. Podobně jsou na tom také dále po proudu. Předčasně odpískanou sezonu jen s minimem myšlenek na fotbal mají ve Vraňanech, Lužci, Zálezlicích, Obříství a v Tuhani. Všude tam jsou hřiště v sousedství řek.

ZATOPENÝCH MŮŽE BÝT VÍC

S obavami pak v pondělí odpoledne sledovali stoupající vodu například správcové hřišť v Mlékojedech, Hoříně či Dolních Beřkovicích. „Naše hřiště je ještě relativně daleko, ale voda stále stoupá," nezněl vůbec optimistickým hlasem předseda Startu Josef Frajbiš. Také on má ještě v živé paměti více než metrový vodní sloupec na hřišti v roce 2002. „Zatím to snad nehrozí, ale voda jde nahoru opravdu rychle."

Obavy z poničení toho, co se za uplynulých deset let po zatím poslední velké povodni podařilo vybudovat, neskrýval ani starosta Sokola Dolní Beřkovice Emil Vašíček. „Zatím je to jen podmáčené zespodu, a to jak fotbalové hřiště, tak sousední tenisové kurty. Ale voda se nadále zvedá a obávám se, že nám do areálu nateče vrchem. Má to kulminovat odpoledne. Uvidíme, jak to bude vypadat."

„U nás na hřišti je zatím úplně zelená tráva, i když ve vesnici už byla vyhlášena evakuace a nikdo neví, co stoupající hladina udělá. Hráz ale zatím drží," přinesl v pondělí odpoledne alespoň částečně příznivou zprávu sekretář hořínského AFK Karel Holý.

KDYŽ JE VODY MOC…

Voda trápí také sportovce, kteří se bez ní běžně neobejdou. Neratovičtí veslaři v sobotu ještě stihli uspořádat letošní ročník závodů dračích lodí. O dva dny později už měli zcela jiné starosti. „Právě koukáme na to, že jsme tak metr od zatopení. Spolu s majiteli okolních nemovitostí se modlíme," popsal do telefonu místopředseda Veslařského klubu Neratovice Pavel Knob. „Ještěže jsme alespoň měli možnost vynosit vše o patro výš a odvozit i lodě a čluny."

To mělničtí veslaři už museli ve stejné době sledovat, jak se živel dostává do obou budov jejich loděnice. „Tu první máme zaplavenou do výšky jeden a půl metru. Ve druhé se k něčemu podobnému schyluje. S ohledem na předpovědi, že budeme kulminovat na 8,3 metrech, bychom tam měli mít zhruba půl metru vody," informoval předseda Klubu veslařů mělnických 1881 Pavel Štyler a dodal: „Co šlo, tak jsme se pokusili uklidit do patra a odvést se zaplaťpánbůh stihlo i to nejcennější, tedy lodě. Ale stejně tam zůstala spousta dalších věcí, které přijdou k úhoně, protože už se tam nedostaneme. Přistávací mola jsou sice uvázaná, snad nebude proud silnější."

Bez následků nevyvázl ani oddíl kanoistiky při TJ Kralupy, jehož slalomový kanál ve Veltrusech bývá dějištěm závodů nejvyšší úrovně. V pondělí už po něm ovšem nebylo ani památky a voda se následně přesila i do prostoru loděnice.

POHÁR I EXTRALIGA UŽ DOSTALY ODKLAD

Na nepříznivé klimatické podmínky už zareagovaly také vedoucí orgány některých soutěží. O dva týdny tak už byly odloženy úterní a středeční zápasy úvodního kola fotbalového Krušovického poháru, ve kterém má Mělnicko hned několikanásobné zastoupení. Jasno už je také o osudu čtvrtečního extraligového klání mezi plochodrážníky Mšena a Slaného, které bylo odloženo kvůli podmáčené dráze. Kvůli povodním byla až do odvolání uzavřena kralupská sportovní hala na sídlišti Cukrovar, která je střediskem hned několika sportovních odvětví a klubů.