To proto, že za nimi je situace v tabulce ještě dost nepřehledná. Šanci na semifinálový duel totiž mají ještě tři celky, byť třeba pro Slaný je „vydlážděn“ dvěma zásadními podmínkami: příští středu porazit doma Olymp a o den později uspět i v odloženém utkání ve Mšeně.

Nejpravděpodobnější semifinálovou variantou je souboj Pardubic a Olympu. V něm by měl pražský celek výhodu domácí dráhy, protože mu hraje do karet pětibodový náskok ze vzájemných duelů.

Vše rozhodnou dvě utkání Slaného na přelomu srpna a září: Slaný – Olymp (31. 8. v 18 h) a Mšeno – Slaný (1. 9. v 16 h). Dřívější začátek mítinku ve Mšeně má „na svědomí“ půlnoční odlet české juniorské reprezentace do Červonogradu.

Čtvrteční mítink však pro mšenské barvy nezačal vůbec dobře, a to vůbec nemluvíme o soubojích na dráze. Problém nastal v okamžiku, kdy sudí Pavel Kubeš požadoval doložení pojištění, které pořadatelé v tu chvíli neměli k dispozici.

Bryskní telefonát na pojišťovnu a mailová zpráva ochotné referentky, která byla v práci naštěstí i v pozdní hodinu, zažehnala kardinální problém.

„Pro oba týmy má dnešní utkání velkou důležitost, a proto očekávám velmi pěkný závod,“ měl již před mítinkem jasno Petr Ondrašík, prezident PSK Olymp. „Šance vybojovat si přímý postup do finále je pro nás – přiznejme si – minimální, ale o semifinále se chceme poprat.“

Pražané vstoupili do závodu skutečně rovnýma nohama, když Kůs se Simotou doslova „vyučili“ Šiteru s Jarošem. Juniorskou jízdu ovládal zpočátku pražský Veverka, ale v nájezdu do třetího kola se zdařil atak ve čtvrtek výborně jedoucímu Hádkovi. Jeho výhra stáhla náskok Olympu na polovic.

Tři následující souboje skončily remízou, byť Jaroš ve třetí jízdě musel o svůj bodík bojovat až z trestné čáry za dotyk startovací pásky.

V pořadí šestý souboj rozhodli pro sebe hosté maximální poměrem. Šitera sice bojoval dvě kola o vedoucí příčku, ale laserem „svařovaná“ klíční kost po pádu v Divišově ještě nebyla stoprocentní, a tak Filip se nakonec propadl až na třetí místo.

Naštěstí pro domácí hned vzápětí zaúřadovali Hancock s Ulamkem (5:1), a když Holub se Šiterou přivezli výhru 4:2, srovnalo Mšeno krok s Prahou (24:24).

Právě v sedmé jízdě se začal lámat osud mítinku, k němuž nedobrovolně přispěl Grzegorz Walasek. Technické problémy spolu s nepříliš dobrým zdravotním stavem po kolizích v předcházejících závodech vedly k dvojímu odstoupení jezdce, který měl být základním kamenem pražské strategie.

Když k tomu připočteme Simotův pád v desáté jízdě a nevyrovnaný výkon Kůse, nelze se divit, že Mšeno začalo navyšovat svůj náskok. Pražanům pak nepomohlo ani nasazení Michala Mitka na žolíkové pozici, za svými zády ho v klidu udržela domácí jednička Hancock.

Do posledního měření sil za rozhodnutého stavu nenastoupili Hancock s Mitkem. V přímém souboji Ulamek udolal nejlepšího Pražana France.

Ohlasy po závodě

Petr Ondrašík: „Myslím, že to byl velice pěkný závod, který se divákům musel líbit. Škoda, že náš tým dokázal držet krok s domácími jen v první polovině závodu. Technické problémy a zdravotní stav Walaska nás vyřadily z korektního boje. My se teď popereme o semifinále, kdy potřebujeme ze souboje ve Slaném přivézt potřebné body.“

Jiří Zíta, komentátor ČT4: „Dnešní závod se mi líbil, i když jsem čekal, že bude ještě vyrovnanější. Pražanům to pošpatnil Grzegorz Walasek, naopak neochvějnou jistotou pro domácí je Greg Hancock, nasazovaný na poslední tři jízdy.“

PDK Grepl Mšeno – PSK Olymp Praha 50:40
Mšeno:
Ulamek 16, Hancock 15, Hádek 10, Jaroš 4, Šitera 3, Holub 2.
Olymp: Franc 13, Kůs a Simota po 7, Mitko 6, Walasek 4, Veverka 3.

Průběžné pořadí: 1. Mšeno 5 závodů/10 bodů (+43), 2. Pardubice 6/6 (+17), 3. Olymp 5/4 (+14), 4. Slaný 4/0 (–56).

KAREL HORŇÁK