„Život bez taekwonda si už nějak nedokážu představit,“ říká čtyřiadvacetiletý Martin Prokeš z Mělníka, který se korejskému bojovému sportu věnuje už od svých dvanácti let.

S bojovým uměním začal ale už o šest let dříve. Před taekwondem si vyzkoušel judo, karate i jiei-jutsu. „Jak jsem poznal více bojových sportů, taekwondo mi z nich přišlo nejvíce zajímavé. Například judo je spíš o síle, kdežto taekwondo o dynamice,“ vysvětluje úspěšný sportovec, mezi jehož zájmy patří také volejbal a horolezectví.

V mělnickém Masarykově kulturním domě si člen oddílu Taekwondo WTF Hansoo převzal trofej za první místo v extralize ve sportovních sestavách poomse, jímž se především věnuje. Jiný titul získal už den před vyhlášením neúspěšnějších taekwondistů za rok 2011. Tentokrát nešlo o sport, ale o završení studia na vysoké škole titulem inženýr.

Právě se školou bylo podle něj mnohdy složité skloubit pravidelné tréninky v taekwondu. „Když jsem měl zkouškové, stíhal jsem tak jeden ze čtyř tréninků týdně,“ připomíná a dodává, že se při cvičení bojových sestav vždy skvěle odreaguje, „na tréninku si od všeho úplně vyčistím hlavu. Bojuju s nějakým protivníkem a vůbec nemyslím na to, co bylo předtím.“

Na trénincích pod vedením Petra Limprechta se mu líbí hlavně jejich různorodost. „Trénujeme úplně všechno. Nevěnujeme se jen sestavám, které cvičím, ale děláme i sportovní boj, sebeobranu nebo se připravujeme na různé exhibice. Mnoho trenérů v České republice se specializuje jen na jednu disciplínu, my to máme takové variabilní,“ chválí náplň tréninků Martin, kterého jeho trenér považuje za jednoho z nejzkušenějších lidí z oddílu. Také proto je jeho asistentem.

Několikanásobný mistr České republiky v poomse se společně s ostatními členy mělnického oddílu už dvakrát podíval do Jižní Koree, odkud taekwondo pochází. Měl tam dokonce možnost zatrénovat si s nejlepším korejským týmem, což mu přineslo další zkušenosti a motivaci do budoucna.

Při jednom z tréninků v mělnické tělocvičně se mladému sportovci nevyhnulo bolestivé zranění. Při výkopu z otočky spadl na parkety rovnou na koleno a roztříštil si čéšku. „To bylo mé nejhorší zranění, jinak jsem měl několikrát natažené svaly,“ povídá stavební inženýr.

Úspěšný držitel třetího černého pásku, který bude letos obhajovat čtvrtý, chválí především své rodiče za to, jak ho v jeho zálibě už odmala podporují. K bojovému umění ho dokonce sami přivedli. „Podpora rodiny je velice důležitá,“ říká jasně.

Je mu čtyřiadvacet let. Žije v Mělníku, kde se narodil. Vystudoval mělnickou střední stavební průmyslovou školu a stavební fakultu ČVUT v Praze. Od šesti let se věnoval různým bojovým sportům, od dvanácti let zůstal věrný taekwondu, v němž se zaměřuje na sportovní sestavy poomse. Je několikanásobným mistrem republiky, vybojoval zhruba 200 medailí. Hraje volejbal, jezdí na snowboardu a leze po skalách.