Na místě je otázka řediteli ve světě respektovaného podniku Svatoplukovi Henkemu: Co bude dál? „Momentálně mohu pouze konstatovat, že uvidíme. Pilně sháníme nové sponzory.“

Už se vám nějaké podařilo přesvědčit a zajistit od nich záruky?

Na dílčích výdajích se budou spolupodílet etapová města. To je první pozitivní zjištění. V tom slova smyslu, že už dnes mohu prohlásit: 38. ročník ZMJ se v každém případě uskuteční.

Takže máte z UCI přidělen i konkrétní termín?

Ano. Mimo jiné proto, že jsme byli i pro letošek zařazeni ne do desítky, ale pětky závodů Světového poháru této věkové kategorie.

Jedná se o květen?

Jedná. A znovu je start první etapy naplánován na středu druhého týdne tohoto měsíce.

Roman Kreuziger, nedávný vítěz ZMJ, to byla pro UCI asi víc než důležitá argumentace v duchu: Terezínský CK si podobné organizátorské ocenění zaslouží.

Nejen Roman, ale celá plejáda minulých vítězů ZMJ vypovídá o tom, že se do Terezína bezmála po čtyři desítky let sjíždí světová elita.

Pokud by se vám nepodařilo naplnit rozpočet, máte v plánu krizový scénář?

V takovém případě by došlo ke zkrácení jednotlivých etap, čímž bychom nějaké peníze ušetřili a vešli se tak do rozpočtu, který by byl k dispozici.

Což byste asi realizovali jen velmi neradi.

Doopravdy neradi – nejen vzhledem k tomu, co jsem už předeslal. Ve světě se o ZMJ hovoří s respektem, setkáváme se i v čase hospodářské recese u některých sponzorů se vstřícností. To nás naplňuje optimismem.

Pojede se stejně jako vloni etapa z Kolína do Mělníka?

V této fázi dáváme program dohromady. Rádi bychom zachovali stejný půdorys etap, jako tomu bylo vloni.

Patrně z těch důvodů, že máte s mělnickými pořadateli jen dobré zkušenosti.

Všichni nám tady vycházejí maximálně vstříc. Není snadné zabezpečit dojezd bezmála 150ti členného pelotonu. Mělník je organizátorská jistota. Nikdy se nám tady nestal žádný malér. Navíc radnice na čele se starostou se vždycky k jedné z nejnáročnějších etap postavila čelem. Díky však patří všem.

Jak silně bude obsazený 38. ročník?

Zájem je spontánní. Stejný jako v minulosti. Z některých států, které se kvalifikovaly do nejlepší pětadvacítky národních celků světa, registrujeme s předstihem přihlášky. Ne všechny národní týmy z pětadvacítky však uvítáme. I tak bude mít startovka mimořádnou kvalitu.

Od nás se představí kdo?

Celek A. Jako pořadatelé máme právo postavit i B tým.

Málokdo si asi dokáže představit ten kopec problémů, které musíte zvládnout a psychicky strávit.

Bez spolupracovníků, jakým je Vašek Bureš, Otta Knote a mnozí další, bych se nemohl do tak náročného projektu pouštět ani náhodou.

Na trať pěti etap a časovky se nedostanou z pochopitelných důvodů krajské výběry, což je svým způsobem – hlavně z propagačního hlediska – velká škoda.

Bohužel. Reglement UCI je v tomto směru neúprosný. Krajské výběry byly vždy zpestřením. Jak jsem však zdůraznil, musíme respektovat, a to bezezbytku, pravidla daná UCI. Snad tady ale nemusím rozvádět fakt, že i našlapaná startovka bude pro mladé adepty cyklistiky více než zajímavou podívanou a současně tou nejvhodnější motivací, aby se jednou i oni prosadili a propracovali případně až do reprezentace.

Mojmír Strachota