Proč tomu tak je? Uprostřed Evropy zkrátka vítězí jiné sporty. Hlavně hokej a fotbal. Ani biatlon nedokáže tyto dva obry z nejpřednějších míst vyřadit. Nezvládl to ani tenis po famózních výhrách českých národních týmů v mužských i ženských kategoriích.

„Dětí sice v klubech přibývá, problémem je ale nedostatečné povědomí o hře. Přesto ragby získává na popularitě, zejména díky televizním přenosům ze světových šampionátů a olympijských her,“ popsal před časem veřejnosti problém trenér RC Kralupy Robert Votipka.

Právě oddíl z Kralup je na Mělnicku jediný, který se ragby věnuje i v rámci mládeže. Funguje od roku 2009 a podle Roberta Votipky setrvává vyloženě na amatérské úrovni. I tak mu v současnosti patří tří mládežnické týmy plus jeden, který je propojený s Olympem Praha. Dospělí muži hrají mistrovskou soutěž společně s Rakovníkem.

„Je škoda, že jsme v okrese jediní. Když se v budoucnu objeví někdo další, bude to jedině dobře. Ragby se věnujeme i přes zimu, jedeme neustále. Pořádají se různé halové turnaje, kde děti mohou ragby hrát, takže kdykoliv se k nám někdo může připojit,“ nabádá Votipka.

Kralupský trenér zároveň malinko poodhalil následující plány, do kterých by se mělo zapojit více sportovních klubů z Kralup. Jednou z dlouhodobě probíraných možností, která by byla jistě vítána, je možné založení sportovní školy. Ta fungovala ve městě už před časem. Nápad zajímavé obnovy ale zatím zůstává jen v hlavách. A bohužel nezáleží jen na sportovních klubech. Zapojit by se muselo i město. Hlavně finančně.

Zajímavosti o ragby:
- Ragby své počátky sdílí s fotbalem. V 19. století se ve škole v anglickém městě Rugby, podle kterého je hra pojmenována, prosadil typ fotbalu, ve kterém může hráč běžet s míčem v rukou.
- Ze stejného základu se rovněž vyvinul americký, kanadský a australský fotbal.
- Mistrovství světa v ragby je třetí nejsledovanější sportovní událostí planety.
- Ragby je jedním z nejférovějších sportů vůbec. O tom svědčí i takzvaný třetí poločas, kdy se protihráči po utkání sejdou a vzájemně probírají odehrané utkání.