Oddíl byl založen v roce 2009. Jak se zrodila myšlenka ragby v Kralupech?
Klub založil Pavel Hrubý. Ve stejné době jsem chtěl seznámit se svým oblíbeným sportem i své tři děti a poohlížel jsem se po ragby v okolí našeho bydliště. Shodou okolností jsem se tehdy setkal s Pavlem, který už měl vymyšlený koncept klubu. Začal jsem pomáhat s tréninkem dětí v Úžicích, kde nám vyšla obec velice vstříc. Díky úsilí se následně podařilo získat pronájem hřiště v Kralupech, kde sídlíme dodnes. Dětí nám postupně přibývalo a tak začal být problém s nedostatkem trenérů. S tím bojujeme i v současnosti.

Co bylo na všem nejtěžší?
Zpočátku téměř vše. Převést plány a myšlenky do reality je často obtížné, ale měli jsme štěstí na lidi, kteří nám na startu pomohli. Hřiště v Mikovicích bylo třeba přebudovat, trávník byl špatný a pro ragby nevhodný. Je to kontaktní sport, při kterém často dochází k situacím, kdy se hráči ocitají na zemi. V některých částech hřiště tráva chyběla, někde byla původní škvára, bylo zde také mnoho nerovností a ty by mohly způsobit zranění. 

Starosti určitě převládají i dnes…
Je hrozně náročné sehnat lidi, je jich zkrátka málo. Vše souvisí s tím, že fungujeme na dobrovolné bázi bez finančního ohodnocení. Všichni trenéři pracují ve svém volném čase a bez nároku na odměnu. Často je příprava, tréninky a účast na turnajích a zápasech otázkou mnoha hodin volného času.

Jakým způsobem dnes klub funguje? 
Ragby tu funguje vyloženě na amatérské úrovni. Bohužel se nám nepodařilo udržet tým žen a muži v poslední sezóně nastupovali v dresu Rakovníka v první lize. Samostatné mužstvo dospělých se tak účastní různých turnajů v sedmičkovém ragby, které zažilo premiéru na olympijských hrách v Riu. Co se týče dětí, máme samostatné týmy ve věkových kategoriích U8, U10 a U12. Starší žáci (U14) hráli ve složeném týmu pod hlavičkou Rakovníka a v nadcházející sezóně pod Olympem Praha.

V čem je ragby oproti ostatním sportům lepší? Je plusem třeba to, že se v něm prolíná několik sportů zároveň?
Nemohu říct, že je ragby lepší než ostatní sporty, ale má dvě nesporné výhody. První je komplexnost. To je nutnost umět hrát rukama, nohama, mít odvahu, umět se rychle rozhodovat, být rychlý a silný. To všechno jsou prvky, které se jednotlivě vyskytují v jiných sportech. Druhá výhoda je snaha o férovou hru. Je jedním z principů ragby a s ním také souvisí v dospělých kategoriích takzvaný třetí poločas, kdy se nesmiřitelní protivníci na hřišti po zápase sejdou v klubovně a společně probírají právě odehraný zápas.

Jak se snažíte děti přilákat k ragby? Spolupracuje město nějakou formou?
Pořádáme prezentace ve školách, školkách a snažíme se i díky pomoci regionálních médií o existenci klubu. Město o nás ví a doufám, že se podaří přilákat další zájemce v širší míře. Na Mělnicku jiný ragbyový klub neexistuje, ale přímo v Kralupech je velká konkurence sportů, které tu mají dlouhou tradici.

Jaké jsou největší úspěchy klubu?
Havrani v kategorii U7 vyhráli celý ročník regionálních turnajů v sezóně 2011/2012, další dílčí úspěchy přicházejí i na jednotlivých turnajích v ostatních mužstvech. Muži se stali vítězi Oblastní soutěže Čech 2012/2013. Po úvodním vyhraném domácím turnaji jsme se celou sezónu dokázali udržet v čele pořadí a získat tak první historický úspěch mužského ragby v Kralupech. Dále byli ocenění naši dva trenéři v anketách Sportovec Kralup a Díky, trenére. Za úspěch je možné považovat rovněž práci současného prezidenta klubu Vladimíra Miřáckého, podobně jako jeho předchůdce Pavla Hrubého. I to svědčí o kvalitách osobností kralupského ragby. 

Nedávno RC organizoval už popáté Bavaria Rugby Cup. Ten si získává postupně dost velkou prestiž…
Akce je oblíbeným zakončením ragbyové sezony. Turnaj přilákal dosud největší účast, hrálo ho na tři sta padesát dětí. Jednoznačně se jedná o jeden z největších turnajů mládeže v Česku, který sklízí pozitivní ohlasy u mnoha lidí. Organizačně vše vyšlo parádně, jediným problémem bylo zázemí, kdy byla nedostatečná kapacita sociálních zařízení. Toho se musíme v příštích letech vyvarovat.

Nemrzí vás, že je ragby v Česku často opomíjeným sportem?
Ragby získává na popularitě zejména díky televizním přenosům z mistrovství světa a olympijských her. Dětí v klubech přibývá, problémem ale je nedostatečné povědomí o hře a také to, že tento sport nemá při srovnání na mezinárodní úrovni z českého pohledu téměř žádné úspěchy.

Co byste si přál vy osobně do dalších let?
Osobně bych si přál udržet naše stávající mládežnické hráče a co možná nejvíce rozšířit členskou základnu nejen o děti, ale i o dospělé hráče, trenéry a další dobrovolníky. Nejaktuálnější plány jsou blížící se soustředění a příměstský kemp pro nejmenší ragbisty. Dále chceme navázat spolupráci s některou z kralupských škol, rád bych ragby rozšířil právě do této sorty společnosti.