Stará Boleslav / Dvacet tři nejúspěšnějších škol ve čtyřech kategoriích se sjelo na setkání vítězů do Staré Boleslavi. Bohužel mezi nimi chyběly ty, které by to z Mělnicka měly skoro nejblíž.

Stadion v Houštce, který v minulosti zažil spoustu světových rekordů Emila Zátopka či Josefa Odložila, přivítal mladé atletické naděje, dvanáctičlenné týmy žáků druhého stupně základních škol. O pohárech už bylo rozhodnuto v krajských a oblastních kolech, dnes šlo především o individuální souboje v jednotlivých disciplínách.

Což takhle svatba?

Odměnou byly pro závodníky nejen medaile a diplomy, ale i setkání s českými reprezentanty a partnery tyčkařkou Kateřinou Baďurovou a výškařem Tomášem Janků.

Školáci při besedě tradičně váhali s dotazy, nakonec ale získali odvahu. Na dotaz, zda prý budou spolu na pokoji, pokud se dostanou na olympiádu, odpovídal Tomáš. „Vzhledem k tomu, že spolu už několik let žijeme, tak doufám, že tam s tvým svolením budeme moct být také v jednom pokoji,“ odpověděl dotazujícímu mladíkovi. Méně suverénní odpověď, ale měl na jasnou otázku „kdy bude svatba?“. Z úst Tomáše zaznělo jen ehm a podobné zvuky, na což Kateřina zareagovala s nadhledem slovy „po tom, co jste slyšeli, není o co stát“.

Hymnu až na olympiádě

Tomáš jako obvykle pobavil svými historkami, byť to bylo tentokrát skromnější. Na dotaz, kdy naposledy tančil latinskoamerické tance, neváhal s odpovědí „na Silvestra ve tři ráno“. Načež dostal bleskurychlou doplňující, s kterou to prý bylo „borkou“. „Tancoval jsem s borcem,“ odvětil Tomáš. Poté byl požádán o zazpívání hymny, to však odmítl. „Já bych si jí rád zazpíval na olympiádě.“

Nejbližší program: Eberstadt a Tábor

V sobotu se Tomáš chystá na kvalitní výškařský mítink do německého Eberstadtu. „Podmínkou startu je 230 skočených v sezóně, je to jeden z jejích vrcholů,“ těší se, protože o uplynulém víkendu získal vstupenku, která znamená i letenku na OH. „Na Tábor mám pěkné vzpomínky, když jsme tam zůstávali při vodáckých výletech,“ vyprávěl. „Věřím, že to budou úžasné závody a že divákům ukážeme výšky přes 230 cm.“

Baďurová si na Peking věří

A propos, jak to vypadá s Tomášovou partnerkou Kateřinou a její přípravou, jak snáší to, že bude mít po lednovém zranění minimum šancí na splnění limitu – ptal se moderátor Tomáš Kohout. „Je to samozřejmě těžké. Ale já jsem si loni v Ósace zvedla náladu, zlepšila sebevědomí. Limit 445 zase není tolik, abych to nemohla zvládnout,“ uvedla stříbrná medailistka z MS. Po skončení besedy Baďurová a Janků předali ocenění, podepsali se zájemcům a jubilejní Pohár Rozhlasu se stal minulostí.

Michal Procházka