Sobotní 13. ročník mezinárodního Mělnického Maratonu Míru dokončilo všech 57 přihlášených vytrvalců. Oproti minulosti zaznamenala účast pokles. Proč tomu tak bylo a co hezký závod dále přinesl, ví nejlépe ředitel závodu Svatoslav Lugr (na snímku) z pořádajícího Klubu přátel Běhu Kokořínským údolím.

Proč tedy nižší účast?
Způsobil ji přesun termínu půlmaratonu v Pardubicích, kde organizátoři nabídli vítězům daleko lepší podmínky formou vysokých prémií. Přesto se ale do Mělníka dostavili hlavně ti, kteří se rádi pravidelně zúčastňují obou mělnických závodů – v dubnu maratonu a v září nebo říjnu Běhu Kokořínským údolím.

Jak probíhal závod, který doprovázely ideální podmínky pro běhání?
Jako první se ujal vedení Tomáš Ulma z Prahy, které také jako první probíhal pátým kilometrem na Chloumku. Potom došlo ke změně, neboť na desátém kilometru vedl celý peloton Dan Kupidlovský z Prahy. Toho vystřídal na 15. kilometru na Kokoříně u Grobiána Radovan Roubalík. Běžec z Moravského Berouna ale poněkud přecenil své síly, protože nakonec skončil hluboko v poli poražených na 53. místě. To se už pomalu propracovával do čela novopacký vytrvalec Jan Malý, který proběhl obrátkou na Ráji za 1 hodinu 23 minut a 36 vteřin, následován Kupidlovským a Lambertem s Ulmou.

Na zpáteční cestě už tedy ke změně na čelních příčkách nedošlo.
Malý si stále udržoval minutový náskok i při závěrečném stoupání ze Pšovky na Mělník a protrhl cílovou pásku jako vítěz v čase 2:48:25. Za ním doběhl jako druhý výborný Miloš Lambert z Milovic a třetí při svém jedenáctém startu v Mělníku Tomáš Ulma, který si výsledným časem 2:50:27 zajistil prvenství v kategorii B (muži 40 až 49 let).

Kdo opanoval další kategorie?
V kategorii C mužů od 50 do 59 let zvítězil Josef Kalát z Trnovan (3:08:49), mezi muži nad 60 let pak slavil triumf slovenský běžec ze Žiliny Alexander Simon (3:45:54). Vítězná žena Jitka Wohlrabová ze Šumperka (4:04:37) obsadila celkové 48. místo.

Jak obstáli běžci z Mělnicka?
Novým přeborníkem Mělnicka v maratonu se stal Milan Jelšina ze Sokola Cítov (3:25:52), který celkově obsadil výborné 19. místo, před běžci pořádajícího klubu Petrem Hrčkem a Zdeňkem Chmelem. Celkem se letošního maratonu zúčastnilo deset mělnických vytrvalců, což naznačuje vzrůstající zájem.

Vedle v doprovodném programu velkého úspěchu slavícího ukázkového běhu tří desítek předškolních dětí s rodiči byl pohled na patnáctku účastníků závodu mladšího a staršího žactva poněkud smutnější.
Z nich bylo ještě šest mimomělnických. Vzbuzuje to dojem, že mládež mělnických škol vůbec nesportuje.