„Jsem šťastný, že to tak dopadlo a hned napoprvé se nám na akci, jakou je mistrovství republiky, podařilo vyhrát. Je to pro nás úspěch," neskrýval nadšení Rudolf Kraj. Titul přitom rozhodně nebyl pro patnáctiletého Horna zadarmo.

V pátečních vyřazovacích bojích se nejdříve vítězstvím 2:1 na body pomstil za nedávnou porážku Liskovi z pražského BC Kutil Gym Praha, v sobotním semifinále technickým K. O. ve druhém kole sfoukl Vitulu z BC Palestra Praha a nezastavil se ani v nedělním finále. Prostějovskému Jindrovi naložil rovněž 2:1 na body.

„Dosud zápasil vždy jen v jednom zápase a turnajový systém, který je daleko těžší, si vyzkoušel poprvé. Důležité bylo, že jsme makali na kondici, kterou všechny soupeře ve třetím kole přetlačil," pochvaloval si Rudolf Kraj, který ve svém centru trénuje pravidelně každé pondělí, středu a pátek a nebrání se ani případným nováčkům.

Jedním z těch nadějnějších je podle stříbrného medailisty z olympiády v Sydney vedle Horna třeba o rok starší Matěj Mikeš. Na kontě má ale zatím jen minimum zápasů a na svůj start v MČR si tak ještě musí nějakou dobu počkat.

A jak vůbec bývalý profesionální boxer prožívá zápasy jako trenér? „Ruce mi necukají, ale srdce tedy buší. Když jdou kluci do ringu, ať jim je patnáct, nebo pětadvacet, tak jsem nervózní, jako kdybych tam měl jít sám. Přece jen za ně máte zodpovědnost, takže se bojíte, aby se jim něco nestalo a aby vyhráli."

V budějovickém mistrovství mládeže a kadetů měl hned dvojnásobné zastoupení také druhý mělnický oddíl SK Box. Jan Gazdík ve stejné váze jako Horn doplatil v souboji s mnohem zkušenějším Vitulou z pražské Palestry na to, že po jednom ze zásahů začal krvácet z nosu. Zápas tak skončil ve třetím kole před limitem.

„Soupeř měl přes dvacet zápasů, ale Honza mu byl vyrovnaným protivníkem. První dvě kola se Honza snažil boxovat přes direkty, ale soupeř měl tvrdší úder, to rozhodlo," přiblížil trenér SK Box Kryštof Marounek, podle kterého nasbírané zkušenosti pomohou Honzovi zbavit se do dalších zápasů nervozity. „Pokud výkony, které předvádí v tréninku, předvede i v zápase, je to velký příslib na příští MČR," nepochybuje.

Sbírat první ostruhy vyrazil také Samuel Voltr v přípravce ve váze do 36 kilogramů. Ten měl po pátečním volném losu jistou medaili. Sobotní porážka s o dva roky starším Katarincem ze Znojma rozhodla o tom, že bude mít bronzový odlesk. „V prvním kole byl o něco lepší soupeř, ale Sam bojoval a nedal soupeři nic zadarmo. Ve druhém kole už byla znát jasná převaha zkušenějšího soupeře a do třetího kola už jsme nenastoupili," popsal duel Kryštof Marounek. Podle jeho slov se nemá ani Sam za co stydět. „Bojoval, ale o dva roky starší soupeř byl nad jeho síly. Oba naši borci mají cenné zkušenosti do dalších zápasů a náš oddíl reprezentovali jako nováčci na MČR výborně."