Na domácí dráze nedala mšenská sestava vyšperkovaná jedním z nejlepších světových borců současnosti, Američanem Gregem Hancockem, soupeřům šanci a rázně se kvalifikovala do druhé poloviny mistrovství. Jak vidí poločas sezony prezident mšenského PDK Rudolf Grepl?

Před startem ročníku byly vaše cíle určitě vyšší. Jak tedy hodnotíte až průběžné čtvrté místo?

Ano, cíle byly vyšší, přesto jsme spokojeni. Po problematickém začátku a vůbec průběhu sezony jsme zredukovali cíl, a tím byl postup do finálové části.

Čím byl onen problematický začátek a průběh způsoben?

Měli jsme trochu smůlu v tom, že v prvním kole jsme skončili čtvrtí, přestože naše sestava byla výborně poskládaná. Bohužel, nezajeli nám čeští jezdci. Šitera s Jarošem podali zhruba poloviční výkon, jakého jsou schopni, což se projevilo v tom, že jsme i s pouhou pětibodovou ztrátou na vítěze skončili až čtvrtí.

Ve druhém kole jste si sice polepšili, ale jen o jednu příčku.

Situace se opakovala s tím rozdílem, že nám zajeli čeští jezdci, ale propadli hosté z Polska, kteří jsou za normálních okolností suverénní. Konalo se tedy znovu překvapení na náš účet. Je až neskutečné, že na vítěze jsme ztráceli tentokrát pouhé tři body. Letošní extraliga je nesmírně vyrovnaná, stačí výpadek jednoho jezdce a rázem jste na druhém konci pořadí.

Proč vám nevyšel podle představ ani v pořadí třetí podnik?

Tam se jednalo o chybu manažera, který nenasadil takzvanou taktickou rezervu. Jak tedy vidno, slabší chvilky si u nás vybrali všichni. Opět jsme skončili třetí, tentokrát čtyři body za vítězem. Přestože jsme měli jako družstvo dostatek bodů, museli jsme rozhodnout o postupu do finále až v pátém závodě, respektive čtvrtém pro nás.

V domácím závodě nad vámi téměř visel Damoklův meč?

Ano, museli jsme udělat výsledek, minimálně však porazit Plzeň. Jak bylo vidět, tak konečně nám vyšlo vše, co vyjít mělo. V posledním závodě jsme všechny soupeře doslova rozmetali a dopadlo to dobře. Nyní musíme pracovat na tom, co uděláme s finálovou částí. Naše vysoké cíle zůstaly, ale štěstěna je vrtkavá.

Stačilo by ještě alespoň dvakrát zlanařit Grega Hancocka, ne?

To je problém. Je to jezdec, který není na písknutí. Patří ke světové špičce. Domlouváme se s ním a je celkem vstřícný. Domníváme se, že jeden možná i dva finálové závody za nás pojede. Možná se podaří i víc. Samozřejmě, že účast takového jezdce v týmu je znát. Nejen, že je bodovou jistotou, ale je patrné, že i ostatní jezdci jedou jiným způsobem než normálně.

S jakým umístěním byste tedy byli po sezoně spokojeni?

Myslím, že umístění na bedně by mělo být minimem. Cílem byla obhajoba stříbra z loňského roku, což ale bude dost těžké. Chceme potrápit favority a snažit se případně se i poprat o to první místo.

Jak velkou roli hraje bodový handicap, který si coby nejslabší tým z první poloviny do finále přinášíte?

Při síle ostatních týmů je to hodně znát. Pokud se některému z týmů podaří, že první dvě finálová kola zajede a vyhraje, tak se pro nás stává nedostižným.

Do startu úvodního podniku druhé části zbývá ještě více než měsíc, takže si užíváte prázdnin?

Žádné prázdniny nemáme. Naši jezdci jezdí v zahraničí a jsou poměrně dost vytížení. Mezitím se jede mistrovství republiky dvojic a semifinále jednotlivců. My spolu s dalšími členy realizačního týmu jsme si trochu odfrkli, ale už připravujeme další závod. Dáváme dohromady dráhu a zařízení. Práce je stále dost a dost.

Termíny finále
ST 19. srpna: Mšeno
ST 2. září: Pardubice
ST 16. září: Slaný
PO 5. říjen: Praha