Jak vnímáte páteční start olympijských her? Je to pro vás jako bývalého úspěšného olympionika výjimečný den?
Že by byl úplně výjimečný, to ani ne. Ale určitě mám rád sport a rád se na něj dívám. Hlavně, když jsou v akci čeští reprezentanti. Člověk bude mít alespoň na co koukat.

Takže třeba samotný začátek her ve vás už nevzbuzuje nějaké velké emoce?
To zase asi ne tak úplně. Ale těším se na to jako fanda, hlavně na přímé přenosy z hokeje a tak dále.

Jak vnímáte zimní olympiádu?
Jako událost pro všechny zimní sporty. Vnímám to tak, že si půjdu dát pivko k sobě do podniku a budou sledovat české sportovce a držet jim na dálku palce.

Vzpomenete si dnes ještě na vlastní účast na olympiádě, byť byla letní?
Občas si i vzpomenu, i když je to přece jen čtrnáct let, takže člověk už i na ledacos zapomněl.

Máte někde vystavenou stříbrnou medaili ze Sydney?
Ne, ta je v trezoru.

Zpět k zimě. Co Rudolf Kraj a zimní sporty? Který je vám nejblíž?
Dodnes rád lyžuji, jezdíme s rodinou na hory. Hokej jsem hrál jako mlaďas, asi tak od deseti do čtrnácti let. Jinak nic. Třeba běžky jsem na soustředění vždy nenáviděl a nejraději bych je tam rozlámal. Takže na ty ani v televizi moc nekoukám (smích).

Neuvažoval jste třeba nad tím, že byste se jel do Soči přímo podívat. Není to zase až tak daleko… A byl jste už někdy na nějaké olympiádě jako divák?
To jsem fakt neuvažoval a ani v minulosti jsem nikde nebyl. Budu to i letos sledovat v televizi, kde je to lepší, člověk vidí všechno lépe.

Ale chybí ta atmosféra, ne?
Tak to je jasné. Když se vás ale sejde víc v hospodě, třeba u mě na plátně, tak je to taky dobrý a navíc v teple.

Na jaký sport či závod se nejvíce těšíte a který si určitě nenecháte ujít?
Tak především na ten hokej se těším a jsem na něj jako vždy opravdu zvědavý. Jinak pokud budu moct, tak budu sledovat všechny závody, kde budou naši. A samozřejmě jim fandit.

Mimochodem, nemáte mezi českými olympioniky nějaké kamarády?
Mezi současnými ne. V minulém roce byl ale sraz olympioniků, na kterém jsme se potkali po dlouhé době s těmi z Londýna a Atén, a bylo to docela dobrý, poseděli jsme, popili.

Jak podle vás dopadnou čeští hokejisté a další reprezentanti?
To je samozřejmě těžké tipovat. Všem bych chtěl určitě přát medaili a nějaká dobrá umístění, ale je to těžké. Záleží to na spoustě věcí, jak se kdo vyspí, jakou má formu a náladu. Třeba Sáblíkové věřím, že určitě něco přiveze, i když osobně mi rychlobruslení nic moc neříká. Ale samozřejmě jí fandím a doufám, že udělá nějakou pěknou medaili.

A hokejisté?
Kam dojdou? Snad co nejdál… Kdyby měli třetí místo, tak by to byla nádhera. Mančaft máme určitě dobrý. Jestli se někdo nezraní nebo neomarodí, tak snad bude až do konce na co koukat.