Mezi třemi českými oddíly, které měly v Kanadě své posádky, byl i Klub veslařů mělnických 1881. A dvojskif veteránek ve složení Alena Herinková a Dana Grudová vystoupal rovnou na nejvyšší stupeň.
Při zřejmě prvním startu mělnických veslařů v zámoří přitom nemuselo zůstat u jediného úspěchu. Silný vítr ale nedovolil odjet závod skifů, do kterého byla Alena Herinková rovněž přihlášená.
Kanadský výsledek mohou v mělnickém oddíle, který napřesrok oslaví již 130. výročí, i tak směle zařadit k letošní medailové žni mladých veslařů na mistrovstvích republiky, Primátorkách i ostatních významných závodech.
Velkou radost z něj měl i kouč minivýpravy Petr Širc, jehož dědeček za mělnický oddíl úspěšně vesloval již v roce 1928.
Jak prozradila Alena Herinková, tak se veteránské závody jezdí plně v režii závodníků. „Znamená to zaplatit si startovné a půjčení lodi, které v případě zrušení závodů propadnou ve prospěch pořadatele. K tomu náklady na cestu a pobyt.“
Vedle závodění mělnická reprezentace stihla prohlídku Toronta i Niagarských vodopádů, které měla deset minut za hotelem, a projela vinařský kraj kolem řeky Niagara.
Velkým dobrodružstvím byla už samotná cesta do dějiště mistrovství. „Uletěla nám dvě letadla a místo z Londýna do Toronta jsme nakonec letěli ještě přes Montreal, kde jsme museli přespat. Přitom se všem ztratila zavazadla,“ vyprávěla po návratu Alena Herinková.
Jedním dechem ovšem doplnila, že krásné zážitky z cestování po Kanadě a hlavně vítězné medaile všechny počáteční nedokonalosti nakonec velice úspěšné akce dokonale zastínily.