Tři roky. Tak dlouho působil futsalový kouč MICHAL STŘÍŽ (nar. 14. listopadu 1962) v maltském angažmá coby trenér reprezentačního týmu. Malinká země ve Středozemním moři se vstřícnými lidmi mu přirostla k srdci. Přesto na rovinu říká: ,,Už byl čas na návrat domů.“

Kdybyste měl v kostce shrnout maltskou kapitolu, jaká byla? Co vám dala, či vzala?
Určitě to hodnotím pozitivně. Stal jsem se profesionálním trenérem, což v Čechách nešlo. Na druhou stranu byl futsal na Maltě v plenkách, po sportovní stránce to byl tedy krok zpět. Jejich liga byla na velice nízké úrovni. Navíc tam funguje pravidlo, že fotbalisté nemohou hrát futsal. Na ostrově, který má rozlohu 30 krát 15 kilometrů a žije na něm 350 tisíc obyvatel, je tato skutečnost vskutku nepochopitelná. Snažili jsme se to s Dušanem Fitzelem (trenér maltské fotbalové reprezentace – pozn. red.) změnit, ale nepochodili jsme. Některé věci se díky dané mentalitě Malťanů prostě změnit nedají.

V čem spočívala náplň vaší práce?
Založil jsem tam futsalovou reprezentaci. Stal jsem se vlastně takovým průkopníkem futsalu, protože jsem v klubech zavedl tréninkovou činnost, dále nový systém soutěže a otevřel jim oči i různými trenérskými školeními. O taktice třeba absolutně nic nevěděli. Byla to pro mě nesmírně zajímavá práce. Mohl jsem si vyzkoušet know how, které jsem používal v Čechách.

Byla komunikace s Malťany jednoduchá?
Anglicky jsem neuměl, byl jsem tam sám a musel se vším prokousat. Považuji to za ohromné plus. Postupně jsem se naučil základy angličtiny a mohl je používat jak v běžném životě, tak v trénování. Byla to velká škola.

Jak fungují tamní soutěže?
Všechno je centrální. Pro futsal máte jedinou halu. Hraje se v ní první a druhá liga a trénuje tam reprezentace. Od čtvrtka do neděle jsem měl možnost vidět všechny zápasy. To samé platí o fotbale. Vše se odehrává na jediném stadionu. V tréninkovém centru máte čtyři travnatá hřiště, a to je vše. Reprezentanty jsme tam měli od pondělí do středy. Absolvovali pět tréninkových jednotek a pak se vraceli do klubů. Mohli jsme jejich výkonnost poměrně výrazně ovlivnit a myslím, že se to projevilo i na výsledcích.

Na Maltě jste zřejmě odvedl kus dobré práce. Odcházelo se vám s těžkým srdcem, nebo jste se těšil na to, že začíná něco nového?
Byl jsem tam tři roky. Ve smlouvě jsem měl dvouletou opci a oni mi nabídli prodloužení o rok. Kontrakt by mi vypršel podobně jako Dušanu Fitzelovi letos na podzim po skončení kvalifikace mistrovství světa. Já jsem však sám chtěl skončit už teď, v létě. A to z jednoho prostého důvodu. Tři čtvrtě roku jsem tam byl sám, bez rodiny, bez dětí, bez přítelkyně, a už to na mě bylo dlouhé.

Takže rozhodly rodinné důvody?
Byl to jeden z důvodů. Ten druhý byl sportovní. I když jsem působil jako asistent u tamní fotbalové reprezentace a bylo to prospěšné pro mou kariéru, z pohledu futsalu to bylo jiné. V únoru jsme dohráli kvalifikaci a dva roky teď nebude žádná akce. Navíc jsem cítil, že už jsem dosáhl stropu a nemám hráčům víc co dát. Roli sehrála i skutečnost, že fotbalový svaz nechtěl přistoupit na určité změny. Proto se mi zdálo zbytečné zůstávat.

Jaký byl návrat do české reality?
Jsem tady necelý měsíc. Na návrat jsem byl připravený. Věděl jsem, že se nebudu profesionálně živit futsalem. Dohodl jsem se na jednoletém působení v prvoligovém týmu Olympik Mělník. Teď si ještě k trénování musím najít práci. Co bude dál, to se uvidí.

Co rozhodlo, že jste přikývl právě na nabídku Mělníku?
Rozhodlo to, že mě oslovili. Byli první a dalo by se říct, že zatím jediní. Nikdo jiný neprojevil zájem, nebo se svým způsobem o mě nezajímal, kdy se vracím. S Mělníkem, s jehož manažerem Pavlem Šubou se znám, jsem se dohodl.

Jak moc se na nové angažmá těšíte?
Těším se, protože jsem chtěl trénovat v první lize. Myslím, že je pro mě asi i lepší, že jdu do menšího klubu, který není brán jako favorit. Mám šanci s takovým klubem něco ukázat a dostat se třeba do play-off. Je to pro mě šance ukázat, že i v trenérském hledisku něco je.

Stačil jste už někoho z nového týmu poznat? Víte, koho budete trénovat?
Měl jsem schůzku s vedením. Mám samozřejmě soupisku hráčů a některé z nich dokonce osobně znám. Zítra (dnes) začínáme s tréninkem, takže je poznám. Nevidím v tom žádný problém.

Jak bude vypadat příprava až do úvodního mistrovského utkání v Chrudimi?
Dvakrát týdně budeme trénovat. Na přelomu července a srpna máme dvoudenní soustředění. Do prvního utkání 28. srpna bychom měli odehrát tři nebo čtyři přátelská utkání.

Určitě jste nepřestal sledovat český futsal. Zvedla se podle vás za tu dobu jeho úroveň?
Co se týká futsalové ligy, tak si myslím, že soutěž částečně stagnuje a kvalita se nijak výrazně nezlepšila. Problém je v tom, že i vinou krize nejsou finance. Ani svaz bohužel nemůže klubům pomoci. Ideální by bylo, kdyby se našel nějaký blázen, který by měl rád futsal a vytvořil tady profesionální klub. Kdybychom měli alespoň dva profesionální týmy, úroveň by se zvedla.

Myslíte si, že může v brzké době nastat obrat?
Snad už od letošního roku by liga mohla být zajímavější. Protože v Teplicích údajně vzniká na základě spolupráce s ruským podnikatelem profesionální mužstvo. Era-Pack Chrudim funguje na bázi poloprofesionálního týmu a sloučením dvou celků (Selp Mladá Boleslav a Eco Investment Praha – pozn. red.) byl založen nový tým pod hlavičkou Slavie Praha. Věřím, že tohle soutěž zkvalitní.

Výkladní skříní je reprezentace, u níž jste deset let působil. Jak hodnotíte její současné výsledky?
Na to, jak se u nás futsal dělá, tak pořád dosahujeme velmi dobrých výsledků. Naše reprezentace má dobré jméno v Evropě a pořád si udržujeme pozice, účastníme se finálových turnajů. Jenže co mám zprávy a sleduji dění v okolních státech, tak na Slovensku nebo v Maďarsku to dělají lépe. Mají tři čtyři mužstva, která pracují na profesionální úrovni. Mám obavy, že jak jednou nepostoupíme do finálového turnaje, tak nás tyto týmy převálcují. Evropa se hodně vyrovnává a bude čím dál těžší se na vydobytých pozicích udržet.

V roli asistenta kouče Fitzela jste se rázem ocitl v evropském fotbale. Řada trenérů takové štěstí nemá.
Předtím jsem se deset let pohyboval na nejvyšší úrovni ve futsalu. Účastnili jsme se finálových turnajů mistrovství Evropy a světa. Samozřejmě, že ve futsalu je to na malinko nižší úrovni než ve fotbale. V kvalifikaci jsem na lavičce Malty zažil utkání s věhlasnými týmy, jako jsou Portugalsko, Dánsko nebo Švédsko. Poznal jsem ten blázinec, který se děje kolem fotbalových hvězd. Největší zážitek jsem pak měl v zimě, kdy na Maltě probíhala soustředění AC Milán, Juventusu Turín… Udělal jsem si obrázek, jak trénují špičkoví hráči. Bylo to pro mě hodně zajímavé.

Rozvinul jste tedy při svém angažmá i vaše tréninkové metody?
I když fotbal a futsal jsou podobné sporty, tak futsalo­vý trénink a taktika jsou jiné. Poznatky čerpáme spíše z basketbalu, z hokeje, pro­
tože se jedná o intervalové sporty. Trenérská filozofie je však stejná. Díky spolupráci s Dušanem Fitzelem, který pracoval i s Karlem Brücknerem, jsem poznal řadu nových věcí. Nejvíc jsem získal během roku a půl, kdy maltský svaz angažoval italského fitness kouče, který pomáhal i trenérovi Donadonimu u italské fotbalové reprezentace. On nám ukázal, jakým způsobem se po fyzické stránce připravují italská mužstva. Naučil jsem se, jak hráčům vytvořit individuální plán, jak během týdne využít posilovnu a podobně. Tohle všechno jsem převedl do futsalu a vytvořil si své know how.

V jakém sportu vidíte svoji budoucnost, ve fotbale nebo futsale?
Moje cesta, a to i z pohledu působení na evropské úrovni a návratu do zahraničí, vede přes futsal. V Česku nemám pro fotbal jméno. Jsem spíš spojován s futsalem, v němž mám jméno i na evropské úrovni.

Jaké máte cíle ve futsale?
Vytvořil jsem si postupné kroky. Nejprve se chci během půl roku opět zorientovat v českém futsale. V lednu je finálová část mistrovství Evropy a po tomto šampionátu bude končit smlouva trenérovi (Tomáš Neumann – pozn. red.). Zřejmě bude vypsán konkurz, buď bude pokračovat dosavadní kouč, nebo přijde nový, a do tohoto výběru se chci přihlásit. Co mám zprávy, tak náš svaz má zájem, abych se vrátil k reprezentaci, třeba k jednadvacítce. Co se týká klubové úrovně, tak v současnosti je u nás nejlepší Era-Pack Chrudim. Do budoucna bych se rád dostal právě do takového týmu, jenž je ze sedmdesáti procent tvořen reprezentanty. Dalším mým cílem, je působit jako instruktor FIFA. To znamená dostat se do skupiny trenérů, kteří dělají školení v rozvojích zemích. Kdysi jsem tam už byl, ale měl jsem problém s cizím jazykem. O tuto práci bych měl zájem a myslím si, že nyní už bych ji zvládl.

Michal Stříž
Trenérská kariéra – futsal:
Viktoria Žižkov (1999), reprezentace České republiky (1996 – 2005), reprezentace Malty (2006 – 2009). Fotbal: reprezentace Malty do 14 let (2006 – 2008), reprezentační asistent u reprezentace Malty (2008 – 2009).
Úspěchy: 3. místo na mistrovství Evropy v Itálii (2003), tři postupy na závěrečné turnaje ME, postup na finálový turnaj mistrovství světa v Číně, mistr české futsalové ligy s Viktorií Žižkov (1999), sedmkrát futsalovým trenérem roku v České republice.