V Jaroměři, kde se konalo velké finále republikového šampionátu v mažoretkovém sportu, totiž vybojovala prvenství v juniorských kategoriích pom classic, tedy vystoupení s třásněmi, a baton, což je vystoupení s hůlkou typickou pro mažoretky. V obou případech šlo o sóla.

Díky vítězství si mladá slečna zajistila i účast na mistrovství Evropy, které se letos koná v termínu od 20. do 23. srpna v Brně. Nebude to přitom její první mezinárodní závod tohoto typu, na šampionátu starého kontinentu soutěžila už loni, tehdy byla hostitelským městem chorvatská Poreč. A Sára tam skončila desátá.

Mezinárodní porota

Zakladatelka oddílu Mažoretky Mělník, trenérka a zároveň Sářina maminka Helena Klímová je na úspěch své dcery patřičně hrdá. Mimo jiné i proto, že v Jaroměři hodnotila české finále porota sestavená z mezinárodních rozhodčích, v Sářině skvělém umístění se tak odráží evropská kvalita. „Uvidíme, jak to bude v Brně, kde má mít v porotě zastoupení až osm zemí. Každopádně teď bylo to hodnocení úžasné," netajila se maminka svým nadšením.

Radost jí však maličko zkazil fakt, že třináctičlenná skupina mělnických mažoretek STARS se tentokrát na evropské mistrovství nepodívá. V loňském roce se sice dívky pod vedením kapitánky Sáry Klímové dokázaly do Chorvatska probojovat, letos ale skončily na šesté, tedy první nepostupové příčce.

„V defilé jsme měly asi deset pádů hůlek, to je moc," vysvětlila kapitánka týmu, která patří mezi absolutní českou špičku ve výhozech s otočkami a v provedení taktiky hole.

Intenzivní soustředění

V tréninku a přípravě přitom mladé slečny z Mělníka zdaleka tolik chyb nedělaly. „Moc se tam těšily, byly nadšené, ale…" pokrčila Helena Klímová rameny. „Před šampionátem jsme absolvovaly docela intenzivní soustředění, kdy jsme měly nanejvýš tři pády. V kvalifikaci i na semifinále jsme skončily na stupních vítězů, až to finále se nepovedlo," mrzelo ji. „Doufám, že to holky namotivuje, začnou trochu zpytovat svědomí a uvědomí si, že si branku na mistrovství zavřely samy," dodala trenérka.

Jak ji zklamalo defilé, tak ji naopak potěšilo pódiové vystoupení jejích svěřenek. Zatímco stometrový pochod na hudbu s tvořením formací mělnickým mažoretkám nevyšel a skončily sedmé, na pódiu se jim dařilo o poznání lépe a obsadily čtvrté místo. V konečném součtu z toho pak byla ona šestá příčka mezi jedenácti startujícími.

Vedle Sáry Klímové a skupinové formace STARS se na republikovém šampionátu představily ještě seniorka Lenka Přibylová s třásněmi, která ve své kategorii obsadila osmou pozici, a trio kadetek, tedy děvčat kolem deseti let věku, jež uzavřelo první desítku startujících.

Plány pro novou sezonu

Na srpnový šampionát se tak může těšit pouze Sára Klímová, podle její maminky přitom nepůjde o nijak náročnou přípravu. Úspěšná mažoretka už je totiž myšlenkami v příští sezoně. „Má v hlavě strašně moc věcí, připravuje se na novou sezonu. Chce vystupovat se dvěma hůlkami, navíc se v oddíle domluvila i na miniformaci o čtyřech až sedmi členkách s třásněmi, což je mnohem akrobatičtější než pom classic. A rády by zkusily i mix, kdy má půlka děvčat hůlky a druhá třásně," popsala. „A k tomu všemu příští sezonu přestupujeme z kategorie juniorek do seniorek, kde je konkurence ještě o něco větší," připomněla Helena Klímová.

Před časem přitom přemýšlela, že oddíl mažoretek rozpustí a skončí. Když ale svou myšlenku vyjádřila nahlas, její dcera Sára si zaťukala na hlavu a rázně takovou variantu odmítla. „Ne dřív, než mi bude osmnáct, to už budu moct dělat to, co teď ty. Pak si dělej, co chceš," upozornila ji mladá slečna, která připravuje a vede tréninky kadetek a rozhodně nehodlá v mažoretkovém sportu končit.