Její maminka a zároveň trenérka Helena Klímová je na svou dceru náležitě hrdá. „Mám radost, jak se jí to povedlo. Na mistrovství odjížděla z pozice vítězky českého šampionátu, svým konečným umístěním na Evropě to jen potvrdila," připomněla vedoucí a zakladatelka mělnického oddílu mažoretek, který 4. listopadu oslaví pátý rok své existence.

V Brně startovala pětice juniorek v barvách České republiky a dalších patnáct soutěžících ze Slovenska, Polska, Maďarska, Chorvatska a Bosny a Hercegoviny. „Konkurence byla velká, do Brna se sjelo dvacet nejlepších z celé Evropy. Tím, že se Sára dokázala probojovat až na stupně vítězů, si splnila sen," potvrdila Helena Klímová.

Padací den

S výborným konečným umístění své dcery nepočítala, přestože poté, co Sára porotě předvedla svou soutěžní choreografii, to vypadalo nadějně. Jako jedné z mála totiž mladé slečně ani jednou nespadla hůlka. „Ostatní holky měly padací den, snad jenom třem hůlky neupadly. Za každý pád jsou přitom poměrně vysoké bodové srážky," vysvětlila trenérka.

Po vystoupení věřila, že Sára přinejmenším obhájí umístění z loňského roku, kdy skončila v chorvatské Poreči desátá. „Porotcům jsem nezáviděla, všechny choreografie byly úžasné. Navíc jak jde o Sáru, neumím být objektivní," poznamenala.

Vzápětí však dodala, že ředitelka české asociace mažoretek ji ujistila, že Sára je na stejné, ne-li vyšší úrovni než ostatní dívky. „Potěšilo mě to. Nicméně když vyhlašovali umístění od šesté příčky k první a ona nebyla ani na třetím místě, už jsem nevěřila," řekla Helena Klímová.

Nečekané umístění

O to větší bylo její překvapení, když se z reproduktorů ozval název jejího rodného města, po kterém následovalo jméno její dcery. „Najednou jsem uslyšela Czech republic, Mělník, Sára Klímová. To bylo nádherné," připomněla stále trochu dojatě.

Třináctiletá slečna byla ze zisku medaile stříbrné barvy nadšená, myšlenkami už je ale v nové sezoně. Připravuje totiž choreografii jak pro svá vlastní sólová vystoupení s jednou a dvěma hůlkami, která ji čekají v kategorii seniorek, tak i pro kolegyně z oddílu. Jejím velkým přáním je sestavit alespoň sedmnáctičlenný tým seniorek, se kterým by mohla vystupovat. V současné chvíli jí ale ke splnění tohoto cíle schází čtyři nadané slečny.

Nábor seniorek

„Mám vymyšlenou pěknou pódiovku, ale potřebujeme posílit. Teď je nás třináct, to je málo," vysvětlila Sára Klímová, pro kterou není mažoretkový sport pouhým koníčkem. Je to nedílná součást jejího života.

Mělnické mažoretky mají v tuto chvíli obsazené kategorie přípravky, kadetek a seniorek. Slečny ve věku dvanáct a více let, které by se chtěly začlenit do úspěšného sportovního oddílu plného pohody, mohou přijít každou středu v době od 16 do 17,30 hodin do tělocvičny základní školy v Jungmannových sadech.