Čelní pořadí v deseti kategoriích, do nichž sportovní kluby nominovaly sedmdesát sportovců i týmů, bylo slavnostně odtajněno během včerejšího galavečera v zaplněném sále Společenského domu v Neratovicích.

Dlouhé čtyři roky držel Adam Sedlmajer prim. Při vyhlašování ankety za rok 2013 byl překvapivě až desátý, loni poskočil na sedmé místo – a letos opět kraluje. Ani tentokrát však cenu nepřevzal osobně. Z americké Floridy je to do jeho rodných Neratovic přece jen pořádný kus cesty.

Mistr světa v kombinaci

K největším loňským úspěchům osmadvacetiletého neratovického rodáka, který je stále členem TJ Neratovice, patří zlato na mistrovství světa mužů v kombinaci, druhé místo na mistrovství světa mužů ve figurách, vítězství na evropském mistrovství mužů v kombinacích a bronz na stejném mistrovství mužů ve slalomu. Rovněž dosáhl českého rekordu ve skoku.

Oceněný Adam Sedlmajer sám pro cenu ze zámoří nedorazil. Plaketu za něj převzala maminka. „Adam je rád, že se dokázal po všech operacích a zraněních vrátit," vzkázal vítěz Adam Sedlmajer z Floridy po své matce. „Jako rodič jsem ráda, že se povedlo ho vychovat k lásce ke sportu a že se mu takhle daří. Adam si na Floridě našel přítelkyni a vypadá to, že se snad i bude ženit," dodala maminka.

Na pódiu se po celý večer, který se konal pod taktovkou České unie spotu, mělnického deníku a agentury Sport Action, jako na běžícím pásu střídali jen samí mistři, vicemistři a medailisté.

Stříbro pro žokeje

Druhou příčku v anketě obsadil žokej Josef Bartoš, který loni skončil třetí na 125. Velké pardubické, i když mu byla nakonec přisouzena stříbrná medaile. Vítěz nejprestižnějšího dostihového závodu Marek Stromský na koni Nikasovi byli totiž diskvalifikováni. Bartoš se Zarifem tak dodatečně získali druhé místo.
Bronz letos získala kanoistka z Nelahozevsi Anna Koblencová, která anketu vyhrála v roce 2013. Členka TJ Kralupy vybojovala na posledním mistrovství světa do 23 let singl kanoe družstva a s medailemi se vracela i z mistrovství České republiky v několika kategoriích.

Talent roku

Talenty roku se stali karatistka Anežka Dolanská z Shotokanu Neratovice, mělnická mažoretka Sára Klímová a taekwondista z Mělníka Jiří Beránek.

Trenér taekwonda

Další z cen v kategorii bylo uvedení do Síně slávy. Toto ocenění zamířilo k mladému trenérovi mělnického taekwonda. Martin Moták je dlouholetým koučem dětí, sám je přitom ještě základním kamenem reprezentace a zároveň držitelem 4. danu. Je mnohonásobným mistrem České republiky, působí rovněž jako mezinárodní rozhodčí, kterého si žádají na mnoha zahraničních turnajích.

Cena Josefa Masopusta

Letošní ročník ankety Nejúspěšnější sportovec roku na Mělnicku nabídl oproti minulým ročníkům také jednu novinku. Tou bylo udělení Ceny Josefa Masopusta. Legendární fotbalista a trenér, držitel Zlatého míče z roku 1962, držitel řady ocenění a rytíř fotbalových trávníků opustil naše řady v červenci letošního roku. Vyhlašovatelé ankety se dohodli s Klubem přátel Josefa Masopusta o udílení této prestižní ceny. Tu na Mělnicku převzal fotbalový trenér z mělnické Pšovky Miroslav Šťastný. Z ocenění měl upřímnou radost.

Dokonce se kdysi sám osobně s Josefem Masopustem setkal, a to ještě v dobách, kdy jako malý chlapec hrával v Mělníku za žáky. „Bylo to ještě před mistrovstvím v roce 1962. Mělník tehdy od Dukly dostal jedenadvacet gólů, ale já jsem byl vybrán, abych Josefu Masopustovi předal květinu," svěřil se dojatě Miroslav Šťastný.

Krajánek roku

Jitka Chlastáková si odnesla v regionální sportovní anketě ocenění nejlepší Krajánek roku. Sešívaná fotbalistka je odchovankyní fotbalového klubu FC Mělník. Dvaadvacetiletá středopolařka přitom už sama okusila, jak chutná chléb ve Spartě i ve Slavii.

JEDNOTLIVCI
1. Adam Sedlmajer
vodní lyžování, TJ Neratovice
2. Josef Bartoš
jezdectví, TC Nebužely
3. Anna Koblencová
kanoistika, TJ Kralupy
4. Anna Češpivová
vodní lyžování, TJ Neratovice
5. Petr Fiala
jachting, TJ Neratovice
6. Milan Šoltys
karate, SK Shotokan Neratovice
7. Zuzana Valsová
veslování, KVM 1881 Mělník
8. Tomáš Truong
karate, SK Dragon Neratovice
9. Lucie Müllerová
veslování, KVM 1881 Mělník
10. Jan Šátral
tenis, TO Mělník

TALENT
1. Anežka Dolanská
karate, SK Shotokan Neratovice
2. Sára Klímová
mažoretky, Mělnické mažoretky
3. Jiří Beránek
taekwondo, Taekwondo Mělník

KOLEKTIV ŽEN
Nikola Kunertová, Denisa Brejchvá a Kristýna Toběrná
karate, SK Dragon Neratovice

KOLEKTIV MUŽŮ
Tým mladšího dorostu
hokej, HC Junior Mělník

SÍŇ SLÁVY
Martin Moták
taekwondo, Taekwondo Mělník

ZASLOUŽILÝ FUNKCIONÁŘ
Ludvík Novák
vodní lyžování, TJ Neratovice

KRAJÁNEK
Jitka Chlastáková
fotbal, SK Slavia Praha

TRENÉR
Zbyšek Petržílek
karate, SK Shotokan Neratovice

HANDICAPOVANÝ SPORTOVEC
Eva Procházková
plavání a lyžování, SK Pojďte dál Neratovice

Miroslav Kříž
taekwondo, Taekwondo Mělník

CENA FAIR-PLAY
Miroslava Dobsová
všeobecný sport, Sport pro život

CENA JOSEFA MASOPUSTA
Miroslav Šťastný
fotbal, FK Pšovka Mělník

HVĚZDA DENÍKU
Sára Klímová
mažoretky, Mělnické mažoretky