Už jen pár dní zbývá do chvíle, kdy se na silnici mezi Stránkou a Tajnou sejdou nadšení sportovci, občasní běžci nebo ti, kteří se prostě jen rádi projdou. První sobota v dubnu bude totiž opět patřit oblíbenému Stráneckému běhu. Ten se letos dočká jubilejního pátého ročníku.

Podle šéfa závodu a známého místního běžce Pavla Mráčka staršího se do závodu běžci hlásí už od poloviny letošního února. A na prezenční listině stále přibývají další jména. „Máme přihlášených už pětatřicet běžců a šestatřicet chodců,“ řekl hlavní pořadatel, který loni poprvé vyhlásil také kategorii pro účastníky, kteří téměř pět a půl kilometru dlouhý okruh raději ujdou než uběhnou. Této kategorii dal také proto název Stránecký pochod.

„Loni mi jeden kamarád řekl, že mu zdravotní problémy nedovolují běhat, že by to klidně obešel. Proto mě napadlo, že bychom mohli běh spojit s chůzí,“ vysvětlil důvody pro vypsání další kategorie.

Závod je už čtvrtý rok vypsán pro Mšenský přebor, do něhož se mohou registrovat běžci, kteří mají v občance v kolonce trvalý pobyt uvedeno Mšeno, Stránku, Kadlín, Lobeč, Nosálov, Kokořín, Řepín, Chorušice, Kaninu, Velký Újezd nebo Nebužely. Mohou mít ale v těchto obcích i chalupu, mohou zde pracovat nebo být členem místního sportovního oddílu.

Stráneckého běhu, který vede malebnou venkovskou krajinou, se ovšem mohou zúčastnit i sportovní nadšenci ze všech koutů České republiky i ze zahraničí. Pro ně je vypsán vložený závod.

„Do vloženého závodu se mohou přihlásit i běžci, kteří nejsou z našeho regionu, ale rádi si zaběhají. Nechceme je proto nijak diskriminovat,“ vysvětluje šéf závodu a ujišťuje, že chybět letos nebude ani kategorie smíšených dvojic, kdy mezi sebou poměří síly páry.

Jedinou změnu mohou oproti loňskému roku účastníci zaznamenat v přihlašování do závodu. Zatímco pro všechny kategorie jednotlivců je možné přihlásit se předem do 3. dubna i přímo na místě, do smíšených dvojic už se krátce před startem nepřihlásí.

„Stávalo se totiž, že si některý z běžců vybral na místě nejlepšího parťáka, kterého tam zrovna viděl. A to bylo vůči ostatním nespravedlivé. Líbí se mi, že se do smíšených dvojic hlásí nadšenci, kteří neběží pro nějakou slávu, ale proto, že chtějí mít vzpomínku na to, jak spolu běželi,“ vysvětlil své důvody pro úpravu registrace pořadatel.

Pavel Mráček starší očekává, že by se letos do závodu mohlo zapsat zhruba padesát až šedesát jednotlivců. „Vyšlo to totiž zrovna na Velikonoce. Běh ale vždy pořádáme první sobotu v dubnu, tak jsem to nechtěl měnit. Nejde mi ani o to, jestli tu bude třicet nebo padesát závodníků, těší mě hlavně, že je o Stránecký běh zájem.“

A ten se opravdu rok od roku zvyšuje. „Dokonce má zubní hygienička v Lužci mi říkala, že si tam v křesle o Stráneckém běhu povídali tři její pacienti,“ dodal s úsměvem známý běžec ze Stránky.

Zajímavostí letošního běhu bude i Stránecká hymna, kterou složil Vlastimil Čáp a sám ji také zazpívá před vyhlášením výsledků.

Pohár v každé kategorii získají vždy tři nejrychlejší běžci. Sportovci startující v Mšenském přeboru, kteří se umístí na čtvrté a páté pozici, si domů odnesou upomínkovou plaketu.

Po slavnostním ceremoniálu, který se uskuteční na hřišti za starou stráneckou hospodou, si sportovci mohou ještě zatančit. V Hospodě U Jesetera od dvacáté hodiny začnou hrát Tomáš a Věra Kindlovi.

A kdy závod začíná? Sportovci nebo chodci, kteří se chtějí Stráneckého běhu zúčastnit, by se měli včas dostavit na prezentaci. Ta na silnici mezi Stránkou a Tajnou začíná ve 12.45 hodin. Chodci na trať vyjdou ve 13.30 hodin a běžci startují o půl hodiny později.