Sportovci se připravují na čtvrtý ročník Stráneckého běhu, jehož start se kvapem blíží. Startovní páska oblíbeného lidového běhu vyletí vzhůru první dubnovou sobotu na silnici mezi Stránkou a Tajnou.

Nadšenci, kteří se vydají na téměř pět a půl kilometru dlouhý okruh po asfaltové silnici, nemusí být za každou cenu běžci. Novinkou letošního roku je totiž podle šéfa závodu, známého místního běžce Pavla Mráčka staršího vložený Stránecký pochod.

„Vloni mi jeden kamarád řekl, že mu zdravotní problémy nedovolují běhat, že by to klidně obešel. Proto mě napadlo, že bychom mohli běh spojit s chůzí," vysvětluje hlavní pořadatel Stráneckého běhu a dodává, že chodci, kteří si mohou vzít i hůlky na Nordic Walking, odstartují půl hodiny před běžci, tedy ve 13.30 hodin. Do cíle by pak měli dorazit v podobném čase jako poslední sprinteři.

Závod je už třetím rokem vypsán pro Mšenský přebor, což jsou běžci, kteří mají v občance v kolonce trvalý pobyt uvedeno Mšeno, Stránku, Kadlín, Lobeč, Nosálov, Kokořín, Řepín, Chorušice, Kaninu, Velký Újezd nebo Nebužely. „Mohou mít samozřejmě v těchto obcích i chalupu, mohou zde pracovat nebo být členem místního sportovního oddílu," připomíná Pavel Mráček starší.

Stráneckého běhu se samozřejmě mohou zúčastnit i sportovní nadšenci ze všech koutů republiky a třeba i ze zahraničí. Pro ně je vypsán vložený závod. „Do vloženého závodu se mohou přihlásit i běžci, kteří nejsou z našeho regionu, ale rádi si zaběhají. Nechceme je proto nijak diskriminovat," vysvětluje šéf závodu a ujišťuje, že chybět letos nebude ani kategorie smíšených dvojic, kdy mezi sebou poměří síly páry.

Příznivci běhu, jak si pořadatelé závodu říkají, nezapomněli ani na nejmenší účastníky. Ti mají v kategorii nazvané Cvrčkové na výběr ze dvou tras. Zaběhnout si mohou buď trasu dlouhou sto nebo čtyři sta metrů.

Závodníci a závodnice Mšenského přeboru se ve svých kategoriích dočkají ocenění až do pátého místa v podobě pěkných plaket s motivem běžce. První tři nejrychlejší běžci ve vloženém závodě budou odměněni poháry a smíšené dvojice obdrží od prvního do desátého místa upomínkové ceny. Cvrčkové se budou pyšnit keramickými zajíčky, kteří jim budou připomínat jejich rychlý běh.

Účast na čtvrtém ročníku Stráneckého běhu už potvrdilo třiadvacet běžců. Další se mohou až do pátku 4. dubna hlásit u pořadatele Pavla Mráčka staršího na telefonním čísle 728 004 657 nebo elektronicky na straneckybeh @seznam.cz. Borci, kteří se nestihnou přihlásit, nemusejí zoufat, půjde to i na místě před startem.

Vyhlášení výsledků letošního závodu se sportovci dočkají po patnácté hodině u stránecké hospody U Jesetera. „Pokud bude hezké počasí, budeme venku, jinak se přesuneme dovnitř," uzavřel Pavel Mráček starší.