Nejdříve získal pomyslné stříbro mezi všemi českými jachtaři. Pak převzal ocenění jako čtvrtý nejúspěšnější sportovec Středočeského kraje za minulý rok. A naposledy se radoval ze druhého místa v anketě Deníku Sportovec Mělnicka 2013. „Jsem rád, že byla moje aktivita zaznamenána i ze strany okresu a že jsem se dostal mezi další úspěšné sportovce," řekl s pokorou pětadvacetiletý mladík, který u kormidla strávil už bezmála dvě desetiletí.

S jachtingem podle svých slov začal v době, kdy navštěvoval první třídu. A přestože už dlouhá léta závodí pod hlavičkou Neratovic, vůbec poprvé usedl do lodi v Praze. „Ve škole se objevil inzerát o náboru dětí do oddílu. S bratrem a kamarády jsme tam tedy začali chodit, ale vydržel jsem u toho jenom já," vzpomínal.  „Připadá mi, že jak s tím jednou začnete, už bez toho nemůžete být," dodal mladý muž, který se nevyhýbá ani jiným sportům. Nejvíce mu ale k srdci přirostl právě jachting.

Doby, kdy na lodi trávil převážnou část roku, z toho navíc třeba šest měsíců v zahraničí, jsou přitom asi nenávratně pryč. Jachting je totiž podle Petra Fialy finančně velice náročný a v našich podmínkách takřka není možné se jím uživit.

Proto až dokončí studium na vysoké škole, pravděpodobně nastoupí do zaměstnání a jachting pro něj zůstane už jen koníčkem. „Letos končím, takže to rozhodnutí je na spadnutí," přiznal. „Příležitostí, jak se jachtingem živit, je strašně málo a jsou omezené. Navíc na toto odvětví dopadá také současná ekonomická krize, sponzoři skoro nejsou a různých akcí na lodi, které pořádaly velké firmy, je  výrazně méně než dřív," povzdychl si.

Právě nejrůznější teambuildingy přitom Petru Fialovi v minulosti dávaly možnost něco si přivydělat, a zároveň trávit čas na moři. Tedy přesně to, co jachtař potřebuje jako sůl. V současnosti tráví usměvavý mladý muž na vodě maximálně čtyři měsíce v roce.

Většinu času je přitom na lodi sám, ačkoli dříve jezdíval ve víceposádkových lodích. Zejména v době, kdy se snažil probojovat na olympiádu. Nyní stojí nejčastěji u kormidla Devoti 1.
„Tato loď je kombinací jedno a dvouposádkové lodi. Její velkou výhodou je, že se nemusím s nikým domlouvat, co zrovna udělám. Na druhou stranu tím, že má dvě plachty a při jízdě po větru je třeba vytáhnout spinakr, se blíží právě té dvouposádkové lodi. Je to zkrátka moderní loď, která je dynamičtější a rychlejší než klasické jednoposádkové lodě," popsal Petr Fiala.

S Devoti 1 vybojoval mladý jachtař v minulém roce hned několik významných pódiových umístění. Vyhrál republikové mistrovství na Lipně, dojel druhý na evropském šampionátu v italském Lago di Garda a v rámci rakouského Golden Cupu na jezeře Attersee obsadil konečnou třetí příčku. „Loňská sezona se mi povedla a určitě byla jednou z mých vůbec nejlepších," připustil Petr Fiala. „Přestal jsem dělat začátečnické chyby, a pokud jsem závod rozjel v popředí, dokázal jsem se tam udržet," pochvaloval si s tím, že letos ho čeká mistrovství Evropy v Anglii a světový šampionát v Itálii. „A sezonu doplňuji ještě námořním jachtingem, takže asi pojedeme mistrovství světa v Německu," uzavřel muž, který na rozdíl od svých vrstevníků tráví dovolenou raději v sedle kola na horách než u moře.

VIZITKA
Pětadvacetiletý Petr Fiala je z Prahy, jeho kmenovým jachtařským klubem však je YC Neratovice. Posledním rokem studuje informatiku na VŠE. Má rád sport, občas si zahraje fotbal, chodí běhat nebo jezdí na kole.