Čelní pořadí desítky kategorií, do nichž převážně sportovní kluby nominovaly více než šedesát jednotlivců a kolektivů, bylo pod taktovkou okresního sdružení České unie sportu, města Neratovice, agentury Sport Action a Mělnického deníku slavnostně odtajněno během čtvrtečního galavečera v zaplněném sále Společenského domu v Neratovicích.

Před rokem si Fiala, v šestadvaceti letech už jedna ze stálic ankety, došel doma v Neratovicích na pódium pro druhé místo, letos už se dočkal nejvyššího ocenění. Předcházel mu úspěšný rok na palubě lodi Devoty one: doma mistrem republiky a druhým nejlepším jachtařem roku, za hranicemi shodně druhý na mistrovství světa i Evropy. Více než slušná vizitka novopečeného šampiona… Ten se nachází v těchto dnech v zahraničí. Cenu za něj převzal jeho někdejší trenér Antonín Mrzílek, manžel neratovické starostky, která nad celým večerem převzala záštitu.

Ohlasy z vyhlášení čtěte v pátečním a sobotním tištěném vydání Mělnického deníku!

Druhou příčku měnila s Fialou loňská vítězka Anna Koblencová, která rovněž na vyhlášení chyběla. Sedmnáctiletá členka TJ Kralupy se s juniorskou reprezentací připravuje v zahraničí na nadcházející sezonu, aby mohla přinejmenším zopakovat loňské úspěchy: týmový titul a individuální bronz z mistrovství svě­ta.

Na bronz si z minulého osmého místa polepšil karatista Josef Pacovský. Člen neratovického Shotokanu loni uspěl stejným umístěním na mistrovství světa pořádaném v samotné kolébce karate v Japonsku, což se cení dvojnásob.

Mezi oceněnými talenty i dvojčata
Karate patřilo i kategorii talentů, kde se mezi třemi oceněnými sešla jedenáctiletá dvojčata Daniel a Denisa Brejchovi z neratovického SK Dragon. Odpovědi o dvě minuty staršího Daniela přítomné hned v úvodu „rozbily". A ne naposledy. Téměř dvouhodinový program navíc zpestřila vystoupení mažoretek a zpěvaček Gábiny Goldové, Kamily Nývltové a Evy Matějovské.

Mezi nejnapínavější kategorie se zařadily kolektivy mužů, kde porotci nakonec nejvíce ocenili loňský postup futsalistů Olympiku Mělník mezi tuzemskou elitu, byť už je nyní jisté, že se tým v nejvyšší soutěži ohřeje pouze rok.¨

Krajánek roku cenu nedonesl
„Smolařem" večera se stal motocyklový závodník Jakub Horák. Staronovému vítězi kategorie Krajánek se zřejmě jako prvnímu v historii ankety podařilo nechtíc rozbít křehkou cenu ještě na jevišti.

Další z cen zamířila dokonce do Spojených států, které se nedlouho po zisku zlata v hodu diskem na olympiádě v Melbourne v roce 1956 staly druhým domovem pro Olgu Fikotovou. Úspěšná sportovkyně (vedle atletiky reprezentovala i v basketbalu) původem z Libiše byla uvedena do síně slávy. Cenu za ni převzala Alena Kovaříková, která přiznala, že momentálně bohužel není se sestřenicí bydlící v Los Angeles v kontaktu.

Jak chutná anketa z „druhého břehu" si okusil bývalý dlouholetý předseda Okresního tělovýchovného sdružení Mělník Jiří Fabian, který ji založil a po dlouhá léta připravoval. Nyní se ocitl mezi oceněnými v kategorii zasloužilý funkcionář.

Výsledky ankety

Jednotlivci dospělí:
1. Petr Fiala (jachting, TJ Neratovice) 111 bodů
2. Anna Koblencová (kanoistika, TJ Kralupy) 106 bodů
3. Josef Pacovský (karate, SK Shotokan Neratovice) 62 bodů
4. Zuzana Valsová (veslování, KVM 1881 Mělník) 58 bodů
5. Štefan Zvada (silový trojboj, TJ Sokol na Mělníce) 45 bodů
6. Anna Miškovská (taekwondoo, Hansoo Mělník) 37 bodů
7. Adam Sedlmajer (vodní lyžování, TJ Neratovice) 33 bodů
8. Milan Šoltys (karate, SK Shotokan Neratovice) 30 bodů
9. Denisa Vegrichtová (jezdectví, JK Mělník) 29 bodů
10. Petr Veselka (veslování, TJ Neratovice) 27 bodů

Talent:
1. Daniel Brejcha (karate, SK Dragon Neratovice) 22 bodů
2. Denisa Brejchová (karate, SK Dragon Neratovice) 11 bodů
3. Zuzana Výchová (jachting, TJ Neratovice) 10 bodů

Kolektiv žen: juniorky FC Mělník (fotbal)

Kolektiv mužů: A-tým SK Olympik Mělník (futsal)

Síň slávy: Olga Fikotová-Connolly (atletika, Tatran Libiš)

Zasloužilý funkcionář: Jiří Fabian (stolní tenis, Sokol Tišice)

Krajánek: Jakub Horák (enduro, KBS ÚAMK Team Unhošť)

Trenér: Kryštof Marounek (box, SK BC Mělník)

Handicapovaný sportovec: Martin Zikmund (spartan race, SK LiveCross Neratovice)

Fair play: Richard Wiesner (Spartan race, SK LiveCross Neratovice)

Hvězda čtenářů Deníku: Sára Klímová (majorettes sport, Mělnické mažoretky) 246 hlasů