S korejským bojovým sportem začala před šestnácti lety, když šla okouknout nábor mělnického oddílu Hansoo. Bylo jí patnáct a otázka, jestli není pozdě začínat v tomto věku, budoucího trenéra hodně pobavila. No, a následující týden už doslova hltala základy korejského bojového umění.

Jaké byly vaše začátky s taekwondem?
Od mala jsem zkoušela různé aktivity a sporty, ale popravdě bojové umění mě až do mých patnácti let ani nenapadlo. Asi ze strachu. Navíc jsem si nedokázala představit, že by se mnou někdo házel o zem. Až na jaře v roce 2001 jsme měli ve škole v rámci tělocviku hodinu sebeobrany pro holky, kterou vedl právě trenér z oddílu Hansoo Petr Limprecht, který se na konci kurzu zmínil o svém oddíle. Nevím, co nebo kdo na mě zapůsobilo víc. (smích) Už po několika měsících trénování jsem poznala, že taekwondo není jen o cvičení, ale také o skvělé partě lidí, vzájemné úctě a i když se jedná spíše o individuální sport, větší týmovost jsem nezažila.

Jste stále v jednom klubu, nebo jste jich vystřídala víc?
Nevystřídala. Hansoo je moje srdcová záležitost. Během studia a následně práce trénuji i v pražských klubech, ale "dres Hansoo" bych nevyměnila.Jak jste se dostala do reprezentace?
Byla jsem nominována v roce 2004 po povedených startech na českých závodech včetně titulu mistryně republiky. Od té doby s několika pauzami, většinou studijními, se pravidelně účastním zahraničních turnajů pod hlavičkou reprezentace.

Jaký je váš největší životní úspěch?
Mezi své největší sportovní úspěchy řadím druhé místo na červencovém turnaji Korea Open v Chuncheonu v Jižní Koreji, který je zařazen do celosvětového G-rankingu. Tam jsem vedle soupeřek musela porazit i neočekávané docela vážné zdravotní komplikace. Bez podpory týmu a trenéra bych to nezvládla, je to medaile nás všech. A životní úspěch? Že mám kolem sebe rodinu a přátele, s kterými můžu sdílet svoje radosti a starosti a kteří jsou mi velkou oporou.

Čeho byste chtěla v taekwondu dokázat? Co je vaším cílem?
Obrovským úspěchem by byla jakákoliv medaile z mistrovství Evropy nebo světa. V mimozávodní dráze bych se ráda vzdělávala a posunula na pole mezinárodních rozhodčích a také bych ráda podpořila větší osvětu taekwonda jako možné para sportovní disciplíny. Nutno podotknout, že v této oblasti má české taekwondo již první velké úspěchy.

Kolikrát jste už stála na soutěžním tatami v Koreji?
V Koreji jsem se poprvé zúčastnila mistrovství světa v roce 2007 a nyní po deseti letech zmiňovaného Korea Open. Rozdíl ve výkonu, ale i ve vnímání Koreje a kultury jako takové je s odstupem deseti let opravdu markantní.

Taekwondo je nejen bojové umění, ale i životní filozofie, řídíte se tím nějak v běžném životě?
Taekwondo mě provází posledních šestnáct let a celkově to vnímám jako hledání vnitřního klidu, vyrovnanosti a spokojenosti. V životě a zejména v mezilidských vztazích je pro mě hodně důležitá empatie a celkový nadhled při řešení různých situací. To si myslím, že dnes dosti chybí. Neříkám, pojďte všichni cvičit bojová umění, ale téměř jakékoliv sebevzdělávání, poznávání, cestování nebo třeba meditace tomu alespoň kousek přispěje.

Ing. Petra Novotná
Věk: 31 let
Taekwondu se věnuje 16 let.
Stříbrná medaile z Korea Open 2017.
Technický stupeň: 3. dan
Vystudovala mezinárodní obchod na VŠE