S jakými výsledky se můžete po zimě pochlubit?
Nejvíce turnajů a s hodně dobrými výsledky absolvoval Adam Januška, který je jedním z nejperspektivnějších mělnických hráčů. Za zimu odehrál čtrnáct turnajů, což znamená, že byl téměř každý týden na turnaji. Po loňském roce je na 302. místě celostátního žebříčku mladších žáků. V letošním už má nejméně ty samé body a dá se předpokládat velké zlepšení. Bohužel pro soutěž družstev jsme ho podle předpokladů neudrželi a v nadcházející sezoně tak posílí Benátky nad Jizerou, hrající ve stejné třídě, ale s postupovými ambicemi.

Kteří další hráči patří mezi vaše největší klenoty?
Nejen hráčky v žebříčku pod sebou ale také nad sebou porážela dorostenka Jana Smotlachová, která je na žebříčku sedmdesátá. Dobré výsledky měl také David Kopecký, který je mezi dorostenci v současné době na 217. místě. Viktorie Beková nepodávala takové výsledky, ale předpokládám také u ní zlepšení. Všichni čtyři mají výbornou tréninkovou morálku. A jak říkám, bylo by nespravedlivé, kdyby nevyhrávali.

Kolik máte celkem mládežnických nadějí?
Ve třech kategoriích máme zhruba třicet závodních hráčů. Mladší žáci, starší žáci a dorost, který není rozdělený jako ve fotbale, ale je jedna kategorie od patnácti do osmnácti let. Proto je i umístění Davida Kopeckého hodně dobré, protože jako šestnáctiletý hraje i s o dva roky staršími a má v dorostu ještě tři roky před sebou. Ostatní hráči vyjma téhle čtyřky trénují tak dvakrát týdně a ani turnaje neobjíždí s takovou pravidelností.

Kdo vám pomáhá s trénováním? A nebo to zvládáte sám?
Jsem hlavním trenérem a pomáhá mi Eva Smotlachová, Roman Paur a Jakub Lenc. Na starosti máme jak tenisovou školu, tak závodní hráče. Pořádáme i herní a kondiční soustředění. Zlepšit fyzičku nám pak napomáhá i trenérka z Olympu, která má na starost i fyzičku hráčů Sparty.

S jakým výhledem půjdete do blížících se soutěží družstev?
Dospělí loni nepostoupili, ale přesto si zahrají nejvyšší středočeskou soutěž, kde zaujali místo po Nymburku. To bude hodně náročná a kvalitní soutěž, která už je pod druhou ligou. Včetně nás by tam měla bojovat asi čtyři družstva o udržení. Už vzhledem k našim mladým perspektivním hráčům bych chtěl tuto soutěž udržet a zabydlet se v ní. Pro Mělník jde o hodně kvalitní soutěž, kterou hraje spousta nadějných juniorů a dorostenců.

Takže asi posilujete…
Ano, získali jsme na hostování dvě holky ze stovky celostátního žebříčku – Pokornou z Kralup a Brožovou z Prahy. Mají na to aby, proti soupeřům ze spodní poloviny tabulky vyhrávaly. Z kluků spoléhám na Martina Stočese, což je dvacetiletý perspektivní tenista, a dále jsme sehnali Hrdinu ze Sparty. Důležitá pro nás budou utkání s Houštkou, Dobříší, Benátkami a Českým Brodem. Potřebujeme s nimi alespoň dvě tři vítězství, abychom měli klid.

Kdy to všechno odstartuje?
Už tutosobotuhrajeme první zápas v Březnici, což je jeden z těch těžkých soupeřů, a s nějakým zázračným výsledkem ani nepočítám. Hned 7. května ale doma hostíme Dobříš, a to bychom chtěli vyhrát.

A ambice dalších vašich družstev?
V dorostu se už dva roky snažíme o postup a skončili jsme vždy na druhém místě. Letos se budeme snažit zase, což bude znamenat vyhrát všechny zápasy. Nejtěžším soupeřem bude Mladá Boleslav, na jejíž půdě hrajeme 26. června poslední zápas.
V béčku dospělých dáváme ve II. třídě krajského přeboru šanci mladým hráčům, které doplňují starší hráči áčka. Loni skončili čtvrtí a myslím, že i letos budou hrát nahoře. Céčko hraje III. třídu, a to už jsou vesměs starší kluci hrající pro zábavu. Starší žáci loni spadli z I. třídy a tajným přáním je postup zpět. Mladší žáci si letos poprvé zahrají I. třídu, ale vzhledem k odchodu asi tří hráčů do starších budeme rádi za udržení.

Na závěr se nemohu nezeptat, jak se ve „velkém“ tenise daří vašemu synovi?
Poté, co na podzim odmaturoval, se snaží v tenise uchytit. Na třech turnajích future vyhrál kvalifikace a získal nějaké body do světového žebříčku. Stále se ale pohybuje někde kolem 1400. místa. Něco uhrát by mohl na turnajích future po Čechách, které mu nyní začínají. V létě bude jezdit i po Evropě a přál bych si, aby se už konečně posunul k 600. místu na konci roku. Konkurence je ale strašně velká. I když na sobě hodně maká, tak výsledky asi nejsou takové, jaké by si představoval. Jsem ale rád, že ho to nenervuje a netrápí. Maká na sobě a čeká až přijde ta správná chvíle.

Jan Šátral

Je tenisovým nadšencem doslova na plný úvazek. Tenisem žije, na kurtech na mělnickém Polabí tráví většinu svého času. Na starosti má od trénování v tenisové škole až po dospělé v mistrovských zápasech i manažerskou činnost v oddíle. „Na Mělníku jsem i hrával, ale pak jsem odešel za studiem a bylo to se mnou trochu horší,“ říká o své hráčské kariéře. V jeho stopách jde nejen syn, ale i dcera. On se snaží uchytit ve „velkém“ tenise, ona pomáhá s trénováním.