Mělník / Každoroční vyhlášení nejlepšího sportovce roku okresu Mělník, které pořádá Okresní tělovýchovné sdružení Mělník spolu se Sokolem, dostalo letos pořádně na frak. A to přitom bude tradiční anketa vyhodnocena až zítra. Důvodem je neobjektivní hodnocení jednoho z kandidátů Sokola Mělník.

U silového trojbojaře Štefana Zvady byly v přehledu sportovců a jejich výkonů uvedeny nepravdivé a hrubě zkreslující informace o jeho úspěších. Ty mohly hlasující z řad veřejných činitelů, tělovýchovných funkcionářů, redakčních pracovníků a zástupců měst a obcí ovlivnit.

Mezi největší úspěchy Zvady bylo mimo jiného uvedeno první místo na mistrovství světa v mrtvém tahu a čtvrté místo na MS v silovém trojboji. Světový šampionát hostilo ve dnech 14. až 20. října Rakousko a uvedený sportovec se ho vůbec neúčastnil!

Uvedené úspěchy docílil na MS masters v Ostravě 2. až 6. října 2007 v kategorii masters 2, což je kategorie veteránů od 50 do 59 let.

Když se jeden z hlasujících, který se podrobně zajímal o úspěchy jednotlivých kandidátů, nesouhlasně obrátil na předsedu OTS Jiřího Fabiána, dostalo se mu odpovědi: „Zvada zvítězil v jedné disciplíně MS veteránů a myslím, že chybějící název kategorie Masters v kandidátce Sportovce není důvodem ke zpochybnění výsledků. Druhou věcí je porovnání důležitosti jednotlivých soutěží, ale to už je záležitostí jednotlivých typujících.“

S tím lze souhlasit jen na půl. Štefan Zvada dosáhl výborných výsledků, které ho právem řadí do nominace této ankety. Výtka určitě není směrována na něho, ale na vedení Sokola, které chce mít úspěch za každou cenu.

Druhá část odpovědi předsedy OTS je téměř k smíchu. Typující se samozřejmě řídí podle uvedených úspěchů jednotlivých kandidátů. Ty ale musí odpovídat pravdě. Nebo si snad každý může vymýšlet? V tom případě už anketa nemá smysl. Bohužel je to pořádná facka pro mladé sportovce, kterým se nepřímo říká: „Chcete uspět – podvádějte!“

Jaromír Hejna