Po osmiletém trenérském angažmá ve francouzské lize zažívá docela jinou zkušenost. Volejbalový kouč Martin Demar se s Odolena Vodou, kterou převzal v závěru základní části, chystá na tuhý boj o udržení mezi českou elitou. Nejen už známé jméno soupeře pro dubnovou baráž dává tušit, že nepůjde o lehký úkol. „Uděláme maximum, abychom extraligu zachránili,“ slibuje devětačtyřicetiletý volejbalový odborník.

Od víkendu znáte jméno barážového soupeře. Co říkáte na Beskydy?
Baráž nebude jednoduchá. Po dlouhé době chce tým z první národní postoupit. Předtím to bylo víceméně jen o tom, aby se zúčastnil, poděkoval divákům a na shledanou. Po letech bude baráž otevřená, pro oba týmy těžká, a tím pádem i velice zajímavá. Spoléhám na naše diváky a svůj tým.

Určitě se znáte s Přemyslem Kubalou, který je hrajícím koučem Severomoravanů…
Samozřejmě. Hráli jsme spolu v nároďáku a proti sobě ve Francii. Má za sebou skvělou minulost. Mám velký respekt, že ještě dokáže hrát a být platným.

Nouze o motivaci zdaleka nejen proto nehrozí, že?
To rozhodně ne. Přišel jsem do Aera s tím, aby zůstalo v extralize. Je to klub s jednou z největších historií. Vychoval spoustu reprezentantů – Štokra, Pláteníka, Pakostu, Holčíka. A mohl bych jmenovat dalších deset. Byli tu skvělí trenéři. Právě kvůli té historii jsem akceptoval post trenéra. Motivovaný jsem velice a doufám, že hráči taky. Uděláme maximum, abychom extraligu zachránili.

Zuzana Nováčková se připravuje na svou sedmou sezonu v enduru, od té minulé už startuje také v mužských kategoriích.
Starty s klukama? Jediná cesta, jak být lepší

Od posledního mistráku už uplynuly týdny. Jak těžké je udržet tým v plné přípravě na nejdůležitější fázi sezony?
Není jednoduché udržet hráče v koncentraci, ani najít soupeře pro přátelská utkání. Nehrát čtyři týdny je sebevražda. Termín baráže je pro tým z extraligy hodně velkou nevýhodou. Ale musíme to akceptovat. Byli jsme celý týden na soustředění. A máme i štěstí, že týmy jako Karlovy Vary a Kladno s námi hrají přáteláky. Na výpadek z tempa se vymlouvat nemůžeme.

Další důležitý aspekt: zatímco Beskydy jsou po úspěšném prvoligovém play-off na vítězné vlně, váš tým se v základní části výsledkově trápil. Může to sehrát roli?
Může a velkou. Tým, který za celou sezonu vyhrál jeden zápas, určitě není v pohodě. Hlava si nevěří tolik jako u soupeře, který všechno vyhrává. Tím, že Beskydy jsou na tom psychicky mnohem lépe než my, je baráž otevřená. Pro nás bude v tomto ohledu důležitý první zápas, byť na něj nechci dávat přehnaný tlak. Pokud bychom ho zvládli, začnou si kluci věřit jako jednotlivci i jako tým. Hodně by nám to pomohlo.

Váš předchůdce si v základní části často naříkal na zranění hráčů. Pomohla pauza alespoň v tomto směru?
Zdravotně jsme všichni v pořádku. Naopak jsme měli čas na náročnou přípravu. Na soustředění jsme trénovali dvakrát denně. Myslím, že jsme pauzu dobře vyplnili a všichni udělali maximum.

Můžete říct, že už jste se s týmem dokonale seznámil?
Teď už ano. Vím slabiny i na koho se mohu spolehnout. Momentálně je to pro mě určitě jednodušší než před tím měsícem a půl, kdy jsem do toho naskočil.

Překvapilo vás něco po návratu do české nejvyšší soutěže?
Jsem tady zatím velice krátce na to, abych mohl takto hodnotit. Ale mile mě překvapila hezky zrekonstruovaná hala v Ústí a stejně tak nová hala v Karlových Varech. Je vidět, že volejbal jde v Čechách nahoru a správným směrem. Doufám, že to tak bude pokračovat.

Mělník hostil juniorskou ligu mládeže a první liga mužů v olympijském boxu.
Boxeři z Mělnicka zazářili na českém šampionátu