Celý podzim plnili deset pohybových disciplín, teď se dočkají zasloužené odměny. Fotbalisté neratovické přípravky, přezdívající si Tygři, v neratovické sportovní hale slavnostně obdrží z rukou atletické osobnosti minulého desetiletí tyčkaře Štěpána Janáčka Odznaky všestrannosti olympijských vítězů. Účastník tří olympiád a svého času držitel národního rekordu má právě ve Středočeském kraji celorepublikový projekt pro děti, jehož partnerem je i Deník, na starosti. Začátek zhruba hodinové akce, v rámci které Janáček také vyzve diváky k exhibičnímu závodu, je v pátek v 17.30 hodin.

Běh na šedesát metrů, skákání přes švihadlo, hod medicinbalem přes hlavu, skok daleký, trojskok z místa, shyby na lavičce, leh-sedy, kliky, hod míčkem a kilometrový běh. Desítka disciplín, se kterou se Neratovičtí v rámci OVOV rozhodli popasovat. Každý výkon má své bodování, podle výsledku a věku pak každý z účastněných dosáhne na určitou úroveň odznaku: bronzový, stříbrný, zlatý a diamantový jako ten úplně nejcennější.

OVOV už na Mělnicko v letošním roce jednou zavítal. Začátkem května se rovněž v Neratovicích – v hale gymnázia a na atletickém stadionu – konalo okresní kolo soutěže. V celodenním klání pro žáky škol (jednotlivce i osmičlenné týmy) si tehdy zajistili účast v krajském finále žáci mělnické ZŠ Jindřicha Matiegky a ZŠ Byšice.

Právě okresní finále bylo podle jednoho z trenérů nadějných fotbalistů popudem k účasti v projektu. „Ta myšlenka ve mně hlodala dlouho, o projektu odznaku vím asi čtyři roky. Coby Husákovo dítě tenhle princip znám dokonce mnohem déle. Jako spousta dalších jsem o něj usiloval na škole – jmenoval se tehdy odznak zdatnosti," řekl na úvod David Šprincl. „Jenže když jsem se podíval na výsledky okresního kola, které se letos uskutečnilo v Neratovicích, vůbec jsem v nich nenašel školy z Neratovic, jenom ty z Mělníka, Kralup, Kel či Byšic," objasnil, proč začal jednat.

„Pravidelně jezdím na vyvrcholení akce Atletika pro děti do Kladna. Tam jsem si koncem září popovídal o odznaku s jeho duchovním otcem Romanem Šebrlem a ten mě přivedl na myšlenku, abychom splnili odznak ne jako škola, ale jako klub," popsal, jak došlo na možnost usilovat o body v dlouhém období, kdy za správnost výsledků zodpovídá učitel či trenér. Jedinou nevýhodou je, že ani ti nejlepší v takovém případě nikam nepostupují.

To ovšem malé fotbalisty, kteří mají ve své sbírce desítky medailí z nejrůznějších turnajů, ovšem podobné ocenění jim zatím chybělo, rozhodně netrápilo. Svědčí o tom třicítka získaných odznaků, z toho jeden diamantový, pět zlatých a po dvanácti stříbrných a bronzových.

Odznaky pro Tygry

DIAMANTOVÝ: David Šprincl
ZLATÝ: Matyáš Kasal, Filip Nerger, Radek Šiler, Michal Šlížek, Jan Mozga
STŘÍBRNÝ: Metoděj Málek, Filip Nejezchleba, Jaroslav Škoda, Vítězslav Jindřich, Adam Kárník, Filip Skala, Martin Hošek, Radek Weiss, Vráťa Polka, Radek Havlíček, Matěj Bušek, David Kaucký
BRONZOVÝ: Jan Kuliš, David Bušinský, Jakub Třeštík, David Charvát, Adam Tůma, Jan Mecera, Michal Kraus, Tomáš Maršálek, Denis Liška, Samuel Menc, Šems Mejri, Tomáš Novotný

Co je to OVOV

Robert Změlík a Roman Šebrle, olympijští vítězové v desetiboji, královské atletické disciplíně, se rozhodli připravit pro žáky základních škol atraktivní pohybový program s názvem Odznak Všestrannosti Olympijských Vítězů – OVOV. Kladou si za cíl přispět ke zvýšení osobní aktivity co největšího počtu dívek a chlapců a dát současné generaci školáků příležitosti zkusit sportovní začátky podobnou formou, jaká se osvědčila jim. Jako patroni projektu působí medailisté a účastníci olympijských her, mistrovství světa a Evropy, kteří se kromě jiného účastní také okresních a krajských kol soutěží družstev.