V pátek vás čeká už devátý ročník Galavečera kralupských sportovců. Víme, že je kino beznadějně vyprodané…

Ano, je to tak. Samozřejmě nás tento zájem moc těší. Kolega z organizačního týmu Jan Špaček je doslova zahlcen neustálými prosbami o další a další vstupenky. Kromě navýšení kapacity o pár přístavků se nedá už nic jiného dělat. V rámci tříčlenného organizačního výboru ankety i galavečera, který tvořím právě s Janem Špačkem a Lenkou Císlerovou, jsme se už dohodli, že se pokusíme jubilejní desátý ročník vyhlášení ankety vrátit na velký divadelní sál, kde se konala první tři.

Kde se zrodil takový zájem?

Pevným základem je poctivá mnoholetá práce, nadšení a takové až kichotské zapálení pro skvělou myšlenku. Náš přístup k anketě je diametrálně odlišný od klasického střihu podobných multižánrových dýchánků. U nás se netváříme, že umíme seřadit různá sportovní odvětví a úspěchy sportovců do nějakého spravedlivého žebříčku, ve kterém bude – s nadsázkou řečeno – olympijská medaile víc než zlato z mistrovství světa. Naopak potlačujeme soutěživost, klíčový je pro nás fakt, že se během večera sejdou sportovci z různých odvětví, napříč generacemi, kteří se navzájem poznávají a uvědomují si, jak pestrý sportovní život ve městě panuje.

Čtěte také: Středočeským sportovcem roku je Prokopová, Barák je Hvězdou Deníku

Jak se sportovci dostanou do nominace?

Na začátku každého roku vyhlásíme otevření nominací. Každý může podat nominaci na kteréhokoli sportovce do šesti kategorií, navrhnout s odůvodněním kohokoli třeba na mimořádné ocenění. Klíčové jsou nominace formou draftu od vedoucích sportovních oddílů. Oni sami určí své preference, které svěřence upřednostní. Už se běžně stává, a jsem za to nesmírně šťastný, neboť to je důkaz o pochopení filozofické podstaty ankety, že oddíl nedá na první místa své největší hvězdy, ale nadějné sportovce, nebo ty, kteří si to zasloužili pílí. Poslední instancí ke sbírání nominací je tříčlenný organizační výbor, který sleduje sportovní dění a vychytává případné trhliny v pokrytí sportovního roku. Následně je vytvořena oficiální nominace šesti kolektivů (ve dvou věkových kategoriích), třinácti jednotlivců (ve třech věkových kategoriích) a pěti trenérů. Dále se projednávají nominace do Síně slávy, mimořádná ocenění. Speciální cenou je Pohár starosty města a dále Cena kralupské veřejnosti.

Jak se pak zrodí konečné pořadí sportovců?

Když se sestaví oficiální nominace, hlasuje asi čtyřicet lidí, kteří mají blízko ke sportovnímu životu a sledují dění ve městě. Vtip ankety je v tom, že toto hlasování není nikterak důležité. Všichni nominovaní mají svůj medailónek, který je promítnut na plátně kina. I tento příspěvek je zároveň koncipován tak, že je z mnoha pohledů představený sport, kterému se dotyčný věnuje, a jeho specifika laikovi kolikrát nedostupná. V rámci organizačního výboru pečlivě hlídáme zastoupení sportů v jednotlivých letech, aby nedocházelo k dominantnímu preferování nějakého odvětví. Jde nám o pestrost, představení sportu z mnoha pohledů. Systém je až skoro dokonalý. Je zajímavé, že více ho napadají někteří politici toužící po větší porci moci (bohužel bez pádných argumentů), než sportovci a kluby samotné, kteří mu za ta léta už obstojně rozumějí. To je až tragikomické!

To narážíte na vykoupené a neobsazené vstupenky při loňském večeru?

Ano, také. Ale nejde jen o tento podraz, který náš organizační tým nepoložil. Naopak nás to zdravě nahněvalo a semklo! Udělat radost někomu, kdo chtěl anketu poškodit a možná i zlikvidovat, jsme opravdu nechtěli. Jen se zamyslete, kdo vykoupí 103 vstupenek s úmyslem je neobsadit? To přece není čin udělaný v afektu, to je promyšlený podpásový úder, více to už nechci komentovat. Naše motivace je pozitivní a výsledky poctivé desetileté práce hovoří jasně. Bylo by moc fajn, kdyby se mi podařilo dokončit velký projekt koncepční knihy o kralupském sportu s názvem Legendy, hvězdy, naděje a nadšenci kralupského sportu, která by měla být křtěna na desátém ročníku a v níž by se mělo objevit mnoho příběhů spojených s anketou.

| Video: Youtube

V čem podle vás jako scénáristy a režiséra spočívá hlavní atraktivita slavnostního večera?

V jeho celkovém pojetí. Filozofií večera je představit a přiblížit krásu sportu, propojit generace sportovců, vytvářet paměť města, probouzet zdravý patriotismus, inspirovat… Pilotním programem je promítání předtočených video medailónků. Letos jich máme připravených rekordních 27. Každý večer má své specifické téma, letos to je Kralupák & Hi-technology. V medailoncích dotazovaní promluví nejen o kráse svého sportu, svých úspěších, ale dostávají i otázky k tématu. Uvedení jednotlivých kategorií provázejí kreslené vtipy domácího vynikajícího karikaturisty Pavla Rychtaříka, a to už od prvního ročníku. Ani letos nebude chybět speciální host večera. Tentokrát jím bude olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda, který bude nejen předávat ceny ve všech kategoriích, ale bude i průvodcem po světě vrcholového sportu. Dále se budeme věnovat příběhu ultramaratonce Reného Kujana, který moderuje celý večer s Karmelou Spejchalovou a který se dokázal po těžké autonehodě navzdory chmurným předpovědím lékařů vrátit ke svému milovanému sportu. Nesmím zapomenout na šestnáctistránkový Almanach, který obsahuje i osmý díl komiksu v hlavní roli s maskotem kralupských sportovců Kralupákem. Ale je toho ještě daleko víc…

Co vás na této práci dělané ve volném čase tak naplňuje?

To, že člověk do něčeho vloží celé své srdce a vidí, jak to pozitivně strhává ostatní. Naší filozofií je, že anketu připravují Kralupáci, organizují ji, starají se o celý program. Neutrácíme peníze za žádné pseudocelebrity, naši hosté přicházejí rádi a bez startovného. Přípravy jsou samozřejmě velmi náročné, celý tým maká na sto procent, pomáhá nám několik dalších lidí. Jen natáčení medailónků zabralo šedesát hodin. A to nepočítám desítky hodin střihu, výběr znělek, přípravu grafiky, celé náročné produkční zajištění akce, aby si svůj galavečer všichni hosté užili.

Kam míříte dál?

S Lenkou Císlerovou a Janem Špačkem, hlavními spolupachateli díla, máme jasno o jubilejním ročníku. V jinak koncepčně pojatém večeru vyhlásíme sportovce, sportovní kluby i trenéry desetiletí, součástí budou i retrospektivní sestřihy z devíti předchozích galavečerů. Uděláme vše pro to, aby to byl jedinečný večer, na který se nezapomíná! A snad se vydaří i dokončení projektu a bude vydána první koncepční kniha o kralupském sportu.

Vizitka Jindřicha Kohma
Sedmnáctým rokem pracuje v kralupské firmě na pozici vedoucího obchodního oddělení. V devadesátých letech založil s kamarádem Tomášem Horou hokejbalové soutěže AHL, které učinily z hokejbalu jeden z nejpopulárnějších sportů ve městě. Hokejbalový boom vyvrcholil úspěšným pořádáním mistrovství světa juniorů v roce 2000, za účasti osmi zemí včetně Kanady a USA. Za skvělou organizaci šampionátu obdržel vyznamenání mezinárodní hokejbalové federace. Angažuje se rovněž na poli alternativní kultury. Ve svém rodném městě uspořádal tři hudebně divadelní festivaly s názvem Magická noc trubadúrů, které se v rámci svého žánru staly republikovou raritou. V rámci města jsou nepřehlédnutelné i jeho další aktivity: jako nezávislý novinář spolupracuje s místní televizí, je aktivním členem Redakční rady kralupského Zpravodaje. Spolu s Lenkou Císlerovou a Janem Špačkem je spoluzakladatelem tradice ankety Sportovec Kralup. Je autorem koncepce a filozofie slavnostních galavečerů a jejich režisérem a scenáristou. Od bájného Nagana žije s partnerkou Michaelou, se kterou má syna Patrika (7) a dceru Veroniku (5). Jeho osobní motto zní: „Smysl hry není ve vítězství, ale ve hře samotné."

Řekli o Sportovci Kralup nad Vltavou
DOMINIK HAŠEK, hvězdný host loňského ročníku: „Organizátoři to připravili velice hezky. Líbil se mi doprovodný program, co si sportovci a trenéři myslí, jaké mají názory na svůj sport, na lidi okolo, jak se nebáli říct věci na rovinu a nejen dospělí, ale i děti. Bylo tady spousta úsměvů, některé věci až dojemné, až se člověk musel opravdu trošičku držet a je to právě o té upřímnosti, která z celého toho večera pramenila."

PETR HOLEČEK, starosta Kralup a senátor: „Sportovec roku patří k zavedeným a povedeným akcím v našem městě. Vyhodnocují se nejen dobří a aktivní sportovci, ale nezapomíná se ani na trenéry, na lidi, kteří se o rozvoj sportu ve městě zasloužili, a nadějné a talentované děti. A to se při oslavách hvězdných výsledků většinou jinde neděje."

JINDŘICH KOHM, spoluzakladatel ankety, režisér a scénárista galavečerů: „Říkal jsem: udělejme galavečer sportu, aby měl šmrnc. Bylo pódium, světla, projekce, televizní medailónky. Tím, že bychom předali pár sportovcům věcnou cenu v igelitce pod zářivkou na Městském úřadu, bychom žádnou tradici nenastartovali a také bychom nikoho nenadchli. Nadšení celého organizačního týmu přineslo výsledek, ze kterého můžeme mít skvělý pocit."