Už ostřílený matador loni absolvoval závod ve švýcarském Davosu, kde si ziskem bronzové medaile zajistil účast i v letošním podniku v Praze na Vyšehradě.

Ice cross downhill je technicky i finančně náročný závod. Ve světovém měřítku se jezdí pouze jednou či dvakrát do roka.

Kralupský hokejista si poprvé tuhle bláznivou honičku vyzkoušel před dvaceti tisíci diváky v lednu roku 2005 rovněž v Praze, na Hradčanech. Na startu tehdy ani netušil, že může porazit téměř stovku bruslařů z deseti zemí světa. Přes urputnou snahu během několika úspěšných vyřazovacích kol dojel po kolizi s jedním ze tří rivalů v rozhodující finálové rozjížďce čtvrtý. Přesto se okamžitě zařadil mezi světovou elitu.

„Vloni se na start ve švýcarském Davosu postupně postavilo 110 závodníků z deseti zemí světa, hlavně Evropy. Byli tam kluci, kteří nabyli plnoletosti, ale největší skupinu tvořili ostřílení dvaceti až pětadvacetiletí závodníci. Loni jsem byl poprvé třetí a stál na bedně. Jsem rád, že se se mnou bude v dalších ročnících počítat,“ prohlásil Lukáš Kolc.

Právě zisk loňské bronzové medaile znamenal vedle velice slušné finanční prémie ve výši 1500 dolarů od sponzorské společnosti i přímou nominaci na únorovou pražskou soutěž. Ostatní účastníci z České republiky museli absolvovat kvalifikační závody na ploše osmi zimních stadionů.

Na start rozjížděk závodu v Praze nastoupí Lukáš Kolc v sobotu 7. února. Žádnou speciální technickou výzbroj nechystá, vystačí si se svou hokejovou. Brusle po dílčích závodech prý ani nenechává přebrušovat. „V takovémto závodě, kdy se řítíte velkou rychlostí, musíte mít štěstí, tedy kromě fyzické kondice. Dost kluků na své nadšení doplatilo. Několikrát během závodu s nimi odjela sanitka. Drobné pády s modřinami se většinou ani nepočítají. Při tomto adrenalinovém závodu vás žene dopředu i skutečnost, že za řvoucími bariérami stojí tisícovky diváků. V Praze, kde jsem poprvé startoval, počet příznivců čítal pětadvacet tisíc. V Quebecku o dva roky později se jich sešlo dokonce přes padesát tisíc. To už byl fantastický kotel,“ dodal Lukáš Kolc.

Jiří Herain