Na start se tak postavilo celkem devadesát šest cyklistů a cyklistek. Na něž čekalo pět okruhů pestré jízdy terénem na horském kole. Trasa závodu byla vedena převážně po lesních cestách, dostalo se i na oblíbené stoupání po kostkách okolo kostela a v neposlední řadě je třeba zmínit i technickou finesu v podobě stupňovitého sjezdu po schodech z lesoparku.

V době startu se na všechny usmívalo sluníčko a teplota blížící se dvaceti pěti stupňům ve stínu dala jasně najevo, že se nebude jednat o žádnou procházku růžovým sadem. V pravé poledne tak výstřel startovní pistole rozpoutal pravou pekelnou výheň.

Délka jednoho okruhu byla pět kilometrů a čelo závodu se početnému diváckému poli ukázalo v místě cíle po necelých dvanácti minutách ostré jízdy. Zhruba pět nejrychlejších vytvořilo v čele závodu kompaktní vedoucí skupinu. Zbytek jezdeckého pole najížděl do druhého kola již značně roztrhán a závodníci tak připomínali korálky na nekonečném cyklistickém řetízku.

Ve třetím okruhu se pokusil o nástup Vojtěch Stránský, jenž si vybudoval desetisekundový náskok na poměrně zdecimovaný zbytek vedoucí skupinky. Ta v nájezdu do třetího okruhu čítala pouze dva jezdce.

Blížil se závěr a s ním se stupňovalo i tak velmi vysoké tempo. Do posledního okruhu se cílovým prostorem protáhl vedoucí jezdec a za ním s odstupem zhruba třiceti vteřin nově vytvořená skupinka pronásledovatelů.

Bylo tedy jasné, že novým mistrem republiky se může stát kdokoliv z čela závodu. Rozřešení tohoto rébusu přineslo až závěrečné cílové stoupání, které plynule navazovalo na travnatou část, na niž již osamoceně najížděl vítěz a zároveň nový mistr České republiky v závodě horských kol amatérských cyklistů Vojtěch Stránský z týmu Dexter Cycling. Ten si dojezd doslova vychutnal a s kolem nad hlavou „prošel" stylově cílem závodu. Ženám od úvodního kola dominovala Janette Gerrie z Nového Zélandu, která diktovala tempo závodu takovým způsobem, že již v prvním okruhu setřásla všechny své konkurentky.

Po skončení hlavního závodu dospělých následoval povedený závod dětí. Ty startovali samostatně, rozděleny do příslušných věkových kategorií. Vítězem nejmladší kategorie se stal Kryštof Král. Starší dětskou kategorii opanoval Jakub Oktábec. Mezi nejstaršími dětmi si nejlépe počínal Jan Gavenda.

Díky podpoře města Kralup nad Vltavou a Odolene Vody se tak uskutečnilo nezapomenutelné cyklistické klání, na něž se všichni účastníci mohou těšit i v roce 2015.

Petr Škrabal