Letošní zima této atraktivní motoristické disciplíně vůbec nepřála. První a zatím také jediný domácí závod tohoto roku se odjel v sobotu v severočeském Hamru na Jezeře. Bylo to mezinárodní mistrovství republiky jednotlivců a opanovali ho jihočeští bratři Klatovští. Mistrem republiky se stal mladší Jan, druhý skončil starší Antonín.

Růžená figurovala v původním kalendáři už několikrát. „Byly to ale spíše jen takové náznaky, že bychom mohli nějaký závod uspořádat. Nic jsme na veřejnost netroubili a čekali jsme na pořádnou zimu," vysvětluje hlavní organizátor závodů v Růžené Miroslav Topinka, bratr jezdce Tomáše, který v minulosti nejednou oblékal mšenskou vestu.

V tomto týdnu by měly být podmínky na rybníku Pařezitý lepší. „Samozřejmě to není úplně ideální. Máme nějakých osmnáct centimetrů ledu. Minimum pro závod je patnáct, takže snad s tím vystačíme," doufal v úterý Topinka.

Na rybníku nedaleko Milevska se pojede mistrovský závod dvojic. I když Topinku by samozřejmě více lákalo prestižnější klání jednotlivců. „Oba bratři Klatovští jsou na mistrovství Evropy, takže můžeme odjet pouze dvojice. Nebyla by splněna podmínka, že pro závod jednotlivců musí být umožněno startovat všem českým jezdcům," dal Topinka nahlédnout do řádů ledové ploché dráhy. „Mrzí nás, že nemůžeme uspořádat jednotlivce. To je svátek."

Ale i závod dvojic slibuje zajímavou podívanou. Startovní listina čítá celkem sedm dvoučlenných týmů. Mšenské barvy by měli hájit zkušený Vladimír Višvader a Martin Běhal. „Pojede pět českých dvojic, jedna německá a jedna švýcarská," vypočítává Topinka. Právě Němci by se mohli stát černými koni závodu. „Jell i Wiest jsou kvalitní piloti a určitě mají šanci. Dá se očekávat hodně vyrovnaný boj," míní Topinka, kterého těší příznivá předpověď počasí. „Mělo by být pořád stejně. A pokud to vydrží tak, že v noci bude mráz a přes den mírně nad nulou, tak bychom to měli zvládnout," uvedl Topinka.

A ještě jedna zajímavost spojená se Mšenem. V závodě bude mít coby spíkr svou ledařskou premiéru Karel Horňák, mimo jiné i externí spolupracovník Mělnického deníku. „Doufám, že nebude méně než minus deset. Každopádně se budu muset pořádné navlíknout," těší se na novou zkušenost.

(pk, lk)