Plochodrážníci pražského Olympu přijeli do Mšena po středeční výhře ve Slaném, která po většinu utkání připomínala „vraždění neviňátek". Ostatně třicetibodový rozdíl (31:61) hovoří za všechny komentáře. Z patnáctky jízd vyhráli domácí jedinou (závěrečnou), nejlepším výsledkem jejich snažení bylo několik remíz.

Na páteční souboj ve Mšeně byli nachystaní především domácí. „V dnešním utkání bychom chtěli prolomit tu nepříjemnou sérii porážek a na vlastní dráze zvítězit," měl jasno mšenský manažer Petr Vandírek. Se svou „troškou do mlýna" ostatně přispěchal i televizní komentátor Jiří Zíta: „Myslím, že dnes to bude pravý opak toho, co se dělo ve Slaném. Bude to rozhodně vyrovnanější. Hodně jsem zvědavý na výkon Jaroše, který ve Slaném ve vestě Olympu špičkově zaskakoval za Kůse."

A opravdu. Hned v první jízdě Pawlicki a Jaroš dokonale vyučili France s Gavendou a skvěle zahájili sváteční mítink. Ve dvojici dalších jízd dokázali domácí držet remízový krok.

V pátečním podvečeru však Mšenu nebylo souzeno uspět. První rána osudu pro domácí přišla v páté jízdě, když na vedoucí pozici jedoucí Daniel Hádek nezvládl ve třetím kole výjezd ze zatáčky a po kontaktu s mantinelem se poroučel k zemi. S podezřením na zlomeninu žeber byl jezdec převezen na vyšetření do jedné z pražských nemocnic.

Druhý „hřebíček do mšenské rakve" zatloukla chybná komunikace Jaroše se startmaršálem, jenž mu naznačoval chybné postavení na startu, což si mšenský jezdec chybně vysvětlil jako špatný povlak, a prošvihl tak časový limit.

Třetím momentem byla situace před startem 9. jízdy. Na úrovni trestné čáry se vlastní neopatrností srazili Franc s Gavendou. Zatímco Simota se Šiterou stáli připraveni na startovním roštu, dvojice soupeřů tam v limitu nedorazila. Sudí Lenka Felixová však překvapivě zastavila běh dvou minut a umožnila hostům zasáhnout do rozjížďky poté, co dvě minuty pustila znovu. „Toto rozhodnutí hrubě ovlivnilo průběh utkání," nechal napsat Petr Vandírek jako námitku do zápisu na závěrečném zasedání jury.

Osmibodový rozdíl se Mšeno vehementně snažilo snížit. Zásluhou výher Pawlického a Kościucha stáhli domácí po 12 jízdách bodový rozdíl na pět bodů. V pohodě jezdící soupeř však nepřipustil zvrat a s jedenáctibodovým náskokem dovedl utkání do vítězného konce.

Na výsost spokojený byl po utkání pražský kouč Tomáš Topinka: „Chtěli jsme dnes prodloužit naši sérii bez porážky. Zvláště mile mě překvapil stále se lepšící Zdeněk Holub. Ani junior Škurla nejel špatně. Celkový dojem z dneška mám velmi dobrý. Do finále, kam jsme již postoupili, bych si přál, abychom byli všichni fit."

„Co k tomu dodat?" ptal se po závodě mšenský kouč Petr Vandírek. „Zase jsme prohráli a je to čím dál tím horší. Podle mého názoru by dva z českých jezdců v extraligovém družstvu měli dělat po deseti bodech. To je základ úspěchu. Pokud to však nedokážou…"

Mšeno tak pokračuje v nelichotivé sérii, když v pátek zaznamenalo již jedenáctou porážku v řadě. Naposledy domácí triumfovali ve středu 28. září 2011, když ve finále extraligy udolali Pardubice 48:42, a potřetí v řadě tak získali přebornický titul. Otázku, proč Mšeno už nevyhrává, zodpoví jednoduchý pohled do výsledkových listin. Porovnáme-li bodové zisky před dvěma lety (Pardubice) a letos (Praha) trojice Jaroš (9/4), Šitera (6/1), Hádek (1/2), rozdíl je jednoznačný. Byť se cizinci v mšenské vestě snaží, seč mohou, sami na úspěch nestačí. Téměř dva roky se tak ve Mšeně zpívá stále stejná plochodrážní písnička…

Grepl Mšeno – Olymp Praha 39:50

Mšeno: Pawlicki (POL) 13, Kościuch (POL) 12, Simota 5, Jaroš 4, J. Holub 2, Hádek 2, Šitera 1.
Olymp: Kildemand (DEN) 16, Zd. Holub 11, Batchelor (AUS) 10, Franc 7, Škurla 5, Gavenda 1.

KAREL HORŇÁK