A bude to nejnabitější kvalifikace na olympijské hry v historii českého vodního slalomu. Až pět kajakářů si brousí zuby na jediné místo, mezi nimi však jeden vyčnívá. Jiří Prskavec coby mistr světa má pět bonusových bodů k dobru, což může být rozhodující. Nominace bude po veltruských závodech pokračovat o týden později zbývajícími závody v Troji a skončí na mistrovství Evropy v Liptovském Mikuláši.

„Rio, už jedu," svítí na boku Prskavcova sponzorského vozu. „Aby ses nepřepočítal," rýpl si do něj s úsměvem Vavřinec Hradilek, medailista z OH v Londýně. „Jo, dělají si ze mě srandu i ostatní," usmál se Prskavec.
V zástupu za silnou dvojicí čekají Vít Přindiš, který se chce po roční pauze zaviněné zraněním vrátit do reprezentace, loňský finalista světového šampionátu v Londýně Ondřej Tunka či Luboš Hilgert mladší. A můžou překvapit další, třeba Ondřej Cvikl nebo Zdeněk Ornst.

Nominace je neúprosná. Zatímco v týmu jsou tři místa, do Ria pojede jeden. Do bojů o reprezentaci se počítají dva závody ve Veltrusech a dva v Troji, a pakliže to nebude předem jasné, o místo do Ria se rozhodne mezi nominovanou trojicí až na mistrovství Evropy na Slovensku.

V boji o reprezentaci se budou slalomářům počítat tři lepší výsledky ze čtyř závodů, v souboji o Rio pak čtyři lepší výsledky z pěti závodů. Za první místo se uděluje jedenáct bodů, za druhé devět, po bodu jsou pak oceněna místa až do desáté pozice. Absolutní jistotu bude mít tudíž Prskavec po závodech v Troji v případě, že dva nominační závody vyhraje a jednou bude druhý. Tunka má jeden bonusový bod k dobru za účast ve finále mistrovství světa.

Program ČP ve VeltrusechPo oba dny (sobota a neděle)
9.45 start kvalifikace
13.30 start finále A
15.00 start finále B
Pořadí kategorií: C1M, C1Ž, C2M, K1M a K1Ž

„Bude to boj, ale ty bonusové body se mohou hodit, nemusím vyhrát nominaci a můžu jet na olympiádu," uvědomuje si Prskavec. Dva roky po sobě Prskavec nominaci nejel, neboť měl jako vicemistr světa a mistr Evropy účast v týmu jistou. Tato výjimka ale letos neplatí. „Proto vůbec nevím, co od toho čekat," upozornil, že vyšel z nominačního cviku. „Nevím, jak se budu cítit, jak budu nervózní, ale za poslední dva roky jsem měl dost velkých závodů, tak snad to bude výhoda. I když tohle bude vypětí dvou týdnů, nikoliv jednoho závodu," prohlásil.

Hradilek bude mít těžkou úlohu, aby se na svou třetí olympiádu dostal. Ale Prskavcovi nedá nic zadarmo. „Jsem připravený," hlásil na setkání s novináři. „A když se tam nedostanu jako závodník, pojedu jako turista," plánoval. Předloni nominaci jako mistr světa nejel, loni si ale vypětí prožil. „To je výhoda, snad se zase nenabourám v autě," připomněl potíž před loňskou nominací, kterou ale nakonec zvládl. „Výhodu mám v tom, že už mám olympijskou medaili, ale neříkám, že bych to ještě nechtěl znovu zažít," řekl Hradilek. „Ale bude to boj, promluví do toho minimálně pět kluků, ta šance je přitom jednou za čtyři roky," uvedl.

Hilgertová už není favoritkou
Nominační závody začnou o víkendu ve Veltrusech také kajakářkám. O jediné místo do Ria svedou boj hlavně Štěpánka Hilgertová a o generace mladší Kateřina Kudějová. Hilgertová ale není favoritkou, spíš se svou rekordní sedmou olympijskou účastí nepočítá. I proto, že Kudějová má jako úřadující mistryně světa z Londýna už před startem nominace čtyřbodový náskok.

Hilgertová oslavila v neděli osmačtyřicáté narozeniny a tuší, že její čas se naplnil. „Tentokrát je to trochu jiné než v minulých letech. Adeptek je víc, navíc Kačka (Kudějová) má náskok a je velká favoritka," upozornila Hilgertová. Jako finalistka mistrovství světa má bonusový bod, Kudějová jich má pět. „Byl by to spíš zázrak, kdyby to vyšlo," ví dobře dvojnásobná olympijská vítězka. I proto do nominace vstoupí víc v klidu. „A docela s chutí, trochu i s nejistotou, ale ne pod takovým tlakem jako v minulých letech. Favoritka nejsem," řekla Hilgertová.

I proto je jejím cílem vejít se hlavně do tříčlenného týmu, který pojede na mistrovství Evropy a na Světové poháry. „To bych byla ráda, odjezdila bych zbytek mezinárodní sezony. Ale je jasné, že olympiáda bude top. Nějak to dopadne, nestresuju se," mávla rukou Hilgertová, která si užívá i tréninky. „Už nejsem tolik unavená, začínám mít na lodi lepší pocit. Je jasné, že to nějaký stres bude, ale už se na závody těším," řekla. Vyhýbá se ale většině mediálních i jiných akcí, aby měla klid. „Je potřeba se soustředit na klid a kvalitu jízdy. Zkusím to v tu danou chvíli prodat co nejlépe," dodala.

Kudějová si je vědoma náskoku, ale rozhodně nebere nominaci za hotovou věc. „Nemyslím si, že to bude snadné," upozornila. Nominaci chce vyhrát i bez bonusových bodů, což se jí povedlo v uplynulých dvou sezonách. „Nechci to ale podcenit, Štěpánka už pár nominací na olympijské hry jela, ví, jak na to. Já musím zůstat v klidu a zbytečně nekazit," plánovala.