Tradičně nejvíce účastníků běží v dětských kategoriích za velmi bedlivého dohledu rodičů. Veltruský den plný běhu je vhodný úplně pro všechny. Vypsány jsou kategorie od nejmenších dětí, přes předškolní děti, žactvo základních i středních škol, po dospělé i běžce v seniorském věku.

V přibližně desetiminutových intervalech začnou krátce po desáté hodině startovat jednotlivé kategorie dětí a žactva. Na ty s ohledem na věk čekají tratě od 50 do 1500 metrů. Na dospělé běžce dojde řada hodinu po poledni, kdy odstartuje závod na 3400 metrů, o tři minuty později vyrazí na pět a půl kilometru dlouhou distanci ženy a rovněž účastníci hlavního závodu v délce deseti kilometrů.

Registrovat k účasti se lze elektronicky na www.aspv.veltrusy.cz/prihlasky, případně v místě konání, avšak nejpozději patnáct minut před startem konkrétní kategorie. Startovné činí 20 korun pro děti a 100 korun pro dospělé. Pro přihlášené až na místě pak 40 korun pro děti a 150 korun pro dospělé.

Už zkušení pořadatelé velmi naléhavě upozorňují: „Pamatujte, že kralupský most je uzavřený a po tamní cyklopěší lávce lze přejet pouze na kole. Pokud pojedete osobním vozem přes Nelahozeves, vyjeďte raději o celou půlhodinu dříve. Dopravní úpravy centra Veltrus byly dokončeny už minulé léto."

Pro příjezd organizátoři doporučují projet kolem budovy kláštera ke starému mostu, před ním se dát vpravo kolem kanálu až na velké parkoviště před kempem a poté veltruský zámek opět doprava pěšky obejít, případně projít skrze otevřenou zámeckou zahradu. Zaparkovat lze rovněž na parkovišti u veltruské radnice nebo v přilehlých ulicích, kde to není dopravní značkou zakázáno. Doporučeno naopak není parkovat proti obnovené hlavní bráně do Veltruského parku.

Z centra Veltrus je nejvýhodnější pěšky projít hlavní branou do zámeckého parku a průhledem mezi stromy už lze vidět startovní louku za zadním zámeckým traktem, nacházející se mezi jezírkem Špígl a zámkem. Návštěvníci s dětmi mohou po doběhu ukázat potomkům živá medvíďata na paloučku v kralupském Lobečku, případně vyrazit do bývalého kralupského pivovaru na odpoledně-večerní exkurzi s velmi bohatým kulturním programem.

MARTIN TLUSTÝ