Pořádání soutěže se velice dobře zhostil stále aktivní oddíl Sokola na Mělníce. Zúčastnilo se celkem 43 soutěžících, z toho šest žen a 37 mužů z 15 oddílů. Mistrovství začalo přejímkou a vážením soutěžících. Po rozdělení do soutěžních skupin byla po slavnostním nástupu závodníků, rozhodčích a pořadatelů zahájena soutěž dřepem. Ženy se popasovaly i se 115 kilogramů těžkou činkou. Karel Jiroušek vážící 76 kg zvládl dřep s činkou o hmotnosti 290 kg, což je téměř čtyřnásobek jeho hmotnosti.

V další disciplině, benčpresu, nejlepší žena udolala 80 kg a nejlepší muž 230 kg. Třetí disciplína, mrtvý tah, probíhala v pozdním odpoledni a zvedalo se od 130 kg u nejlepších žen až po úctyhodných 285 kg, které zvládl opět Karel Jiroušek bojující o nominaci na mistrovství Evropy.

Z mělnických závodníků se na startu objevil Petr Žďánský, který se na závodní pódium vrátil po třech letech a bojoval o postup na mistrovství Čech. To se mu po úspěšných pokusech (dřep 200 kg, benčpres 190, mrtvý tah 230 a celkem v trojboji 620) podařilo. Štefan Zvada, který má mistrovskou výkonnostní třídu, na těchto závodech startovat nemusel, protože má přímou nominaci na mistrovství republiky. Štefan, který je držitelem zlaté medaile za mrtvý tah z MS v roce 2007 a zlaté medaile za benčpres z ME 2008 z Lucemburska, tentokrát působil v roli nakladače a soustředí svou přípravu na mistrovství ČR masters a ME masters, které v letošním roce přivítá Plzeň.

Po celodenním maratónu následovalo večerní vyhlášení nejlepších. V absolutním pořadí žen zvítězila Petra Ličková z Děčína před mladoboleslavskými kolegyněmi Alenou Krčmářovou a Denisou Šmejkalovou. Nejlepším dorostencem byl Antonín Aulický ze Slovanu Frýdlant, mezi juniory kraloval Zdeněk Tuháček z Kaučuku Kralupy. V mužské kategorii zvítězil zmiňovaný Karel Jiroušek z SK Union Praha před Martinem Šafářem ze Sokola Vršovice a Martinem Šťastným ze Sportingu APIS Praha.

Stejná trojice ovládla i absolutní klasifikaci celého mistrovství a z rukou starosty Sokola na Mělníce Bohuslava Bubníka převzala poháry. Vítězové všech kategorií obdrželi medaile, diplomy a nejlepší i věcné ceny.

(bb)