V Zárybech panuje po skončení fotbalového ročníku spokojenost. Hráči áčka zachránili, po zlepšeném výkonu v jarních odvetách, I. B třídu i pro příští rok. „To je ale jen jeden z dílčích úkolů. S mužstvem chci bojovat v horních příčkách tabulky“, přeje si trenér Záryb Miroslav Babovák, který nám odpověděl na další otázky.

Po podzimu jeden z největších kandidátů sestupu, v jarních odvetách štika soutěže. To určitě potěší?
Určitě, prvořadým cílem byla naše záchrana. Ale do Záryb jsem šel hlavně s cílem zlepšit disciplínu v mužstvu. Chtěl jsem, aby se hráči navzájem respektovali, aby fungovala důvěra mezi trenérem a hráči. To se nakonec povedlo, což byl jeden ze základů našeho úspěchu.

Jarní vzestup signalizuje vynikající zimní přípravu, ale k úspěchu vedly asi i další kroky?
To souvisí už s mojí dřívější odpovědí. Hráči nebyli zvyklí na tvrdý trénink a jejich přístup k trénování byl trochu volnější. Podařilo se nám ale vytvořit dobrý kolektiv hráčů, kteří pochopili moji strategii. Stávající tréninky jsme zpestřili o strečink a spinning. Kluci si tak navíc šetřili kolena a vazy. Výsledkem toho byla průměrná účast 10 až 12 hráčů na tréninku, což je na I. B třídu výborné.

Na jaře jste prohráli pouze třikrát (v Tišicích, Lidicích a Slaném) a jednou remízovali – doma s postupujícími Klecany. Takže také z tohoto pohledu asi spokojenost?
Spojen jsem. Akorát mě mrzí prohra v Tišicích (1:2), kde jsme vlastně dali všechny tři góly. V Lidicích ani ve Slaném jsme nepodali dobrý výkon. Vydrželi jsme vždy jen první poločas, hráči si pak mysleli, že v tom druhém to půjde samo a závěry zápasů nezvládli. Remízy s postupujícími Klecany si naopak cením, protože jsme do zápasu nastupovali se slátanou sestavou, a dokázali jsme uhrát bod. Klecany mě ale naopak svoji hrou zklamaly.

Přivezli jste body z Lužce i Řepína, a to se počítá.
Lužec se porazil sám svojí nedisciplinovaností, když se jeho hráči věnovali víc sudím než fotbalu. V utkání v Řepíně už o nic nešlo. Hráli jsme dobře zezadu, s dobrým gólmanem Kvasničkou za zády. Po celé utkání jsme byli lepším mužstvem a zaslouženě jsme zvítězili.

V Zárybech jste udělal za tento rok veliký kus práce, ale určitě je pořád co k zlepšování?

Samozřejmě. Máme velice úzký kádr, což není podle mých představ. Prakticky celé jaro jsme protěžovali dvanáct hráčů. Musíme najít kvalitní hráče, kteří chtějí za Záryby I. B třídu hrát. Bohužel, jen těžko se hledá mezi mladými, kteří mají větší ambice než I. B třídu. Jsem náročný trenér, záchrana I. B třídy byl jen první krok. Chci hrát výš, minimálně bojovat o postup. Proto je potřeba kádr mužstva rozšířit. To je to nejdůležitější, co před námi stojí.

Co se vám naopak v Zárybech povedlo? Za co můžete hráče pochválit?

Cením si toho, že začal fungovat trojúhelník: hráči – trenér – vedení. Ono se hodně kolem toho píše, ale má to veliký vliv na chod klubu. Jsem opravdu rád, že se nám to povedlo.

Hodně jste spoléhal na hostující hráče z Brandýsa, které jste si před sezonou přivedl. Splnili všichni tito hráči vaše očekávání?
Já si myslím, že až na dvě výjimky ano. Pech, Dlabač a Popelka byli po celou sezonu velice dobří. Chtěl bych touto cestou pochválit také Láďu Brůžka, který je ikonou Záryb. Chtěl už s fotbalem skončit, ale stále má mužstvu co dát.

O úspěšného trenéra je určitě velký zájem. Zůstanete na trenérské lavičce Záryb i v nové sezóně?
Myslím si, že ano. Jsem s vedením Záryb domluven na spolupráci i v příští sezoně a nic tomu nebrání. Změnit by to mohla jen nějaká zajímavá nabídka z vyšší soutěže, ale žádná nepřišla, a tak budu pokračovat v Zárybech.

V letní přípravě je na nějaké velké změny málo času, co vás nejvíc na zárybském fotbalu trápí?
Jednoznačně úzký kádr. Na tom musíme zapracovat.

Kdy začíná a jak bude probíhat letní příprava?
Začínáme 27. července v domácím prostředí v Zárybech. Během přípravy sehrajeme i některá přípravná utkání a možná absolvujeme i krátké soustředění.

JAROMÍR HEJNA