Závod na tratích okolo Lomené aleje, kde on sám tak rád a tvrdě trénoval, se tam v neděli 17. září poběží už posedmé. Tenhle termín by v kalendáři běžce nikdy neměl chybět.

Půvabná akce, kde jde o radost z běhu. Pětikilometrový okruh z Lomené aleje u Staré Boleslavi až ke stadionu v Houšťce a zpět, po trati, kterou si sám Zátopek vytyčil a zkropil litry potu, snad i krve.

Okolo Lomené aleje běželi i olympijští vítězové

Navíc startuje se intervalově, což už nyní bývá výjimečné. To abyste ještě hlouběji zažili ten pocit, jak se zmáčknout, když už to nejde, nebo spíš když už se tolik nechce.

Běží se desítka (dvě kola) anebo 2x5 km ve dvojici. Celá trať vede v převážně borovém lese, po cestičkách, ale i po písku a přes kořeny, lehce zvlněný profil, zatáčky. Rozhodně to není snadné „proběhnutíčko“.

A už tu bylo bahno, anebo smrtící vedro, když se dřív běhalo v srpnovém termínu, přibližujícím Zátopkův helsinský triumf. Teď polovina září, na počest vytrvalcova data narození (už před 101 lety) nabízí běžecky jistě příznivější klima.

Neokázalou, ale přesto povznášející atmosféru už okusili a přispěli k ní olympijští vítězové David Svoboda nebo Jiří Prskavec, trenér Jan Pernica, přední běžci Ondřej Fejfar, Radka Churaňová, Anna Pichrtová-Straková nebo Tereza Hrochová, český rekordman havajského Ironmana Petr Soukup a mnozí další. Teď se chystá třeba Gábina Veigertová.

U premiéry byla i Dana Zátopková

Jak tedy vypadají základní parametry? Registrace ideálně do pátku 15. září na internetu. Prezentace už v neděli od osmi ráno, hlavní závod startuje v 10.30 - dostanete přesný čas startu podle čísla, intervaly pro dvojice jsou dvacet vteřin.

Děti mají závod ve 12.30, poté následuje vyhlášení výsledků s bohatou tombolou. Vítězové všech kategorií (věkově po deseti letech) se těší tradičně na hodinky Prim s unikátním gravírováním, na všechny účastníky pak čeká bohatá tombola. K dispozici bývá slušný bufet, pilo se tu i pivo Zátopek.

Jestliže si Ondříčkův film Zátopek rychle získal oblibu a stal se klasikou, podobná slova platí i o tomto běhu, u jehož premiéry na rozdíl od filmu byla i Dana Zátopková…

„Takovou akci jsme ji slíbili, tak se jí to líbilo a v tom chceme pokračovat. Naším cílem není masovka, máme i omezený počet čísel. Jen se chceme proběhnout a připomenout stopy něčeho už neopakovatelného,“ říká David Dvořák, iniciátor a ředitel závodu.

Spolu s jarním Městským během u zámku v sousedním Brandýse nad Labem tvoří pro tento region zajímavý a příjemný běžecký double.

close Závod na tratích okolo Lomené aleje se v neděli 17. září poběží už posedmé. info Zdroj: Martin Wawrzyczek zoom_in Závod na tratích okolo Lomené aleje se v neděli 17. září poběží už posedmé.