Plynovou rukojetí až na doraz v sobotu ve Mšeně kroutili závodníci na nabroušených mopedech. Jel se tam totiž jubilejní desátý ročník Mistrovství světa mopedů Stadion na ploché dráze. A o napínavé okamžiky při soubojích nejlepších borců nebyla nouze.

Letošního motoristického podniku se podle starosty pořádajícího mšenského veteran klubu a ředitele závodu Ladislava Homolky zúčastnila rovná padesátka závodníků, z nichž tři do Mšena zavítali ze zahraničí.

„V kategorii standard na neupravených mopedech závodili Aleš Slavík z Košic a Derek Washington ze Spojených států, speciála pak osedlal Kanaďan James Brickenden," vyjmenoval Ladislav Homolka a připomněl, že letošní závod, který se jel doslova v tropickém počasí, byl jak pro závodníky, tak i pro pořadatele velice náročný. Všichni to prý ovšem zvládli na jedničku.

„Když jsme dříve jezdili za takového počasí, mnoho závodníků odstoupilo, protože to jejich stroje nevydržely. Tentokrát to ale mopedy zvládly, takže je vidět, že je závodníci lépe připravují," připomněl ředitel světového mistrovství starých československých mopedů, které se vyráběly v Rakovníku.

Některé závodníky, kteří se se svými stroji přihlásili do kategorie standard, čekalo letos nemilé překvapení. Pořadatelé totiž s desátým ročníkem zavedli zevrubné technické prohlídky originálních mopedů.

„Technická komise prověřila všechny mopedy v kategorii standard, kde nejsou povoleny žádné úpravy. Sundali výfuková kolena a speciálními měrkami měřili kanály i válec," přiblížil novinku Ladislav Homolka a dodal, že ačkoli jde o kategorii standard, tři čtvrtiny závodníků měly na strojích skryté úpravy. „Kdybychom každého, kdo měl nějakou úpravu, vyloučili, neměl by skoro kdo závodit. Řekli jsme tedy, že jim to jako dárek k desátému ročníku odpouštíme. Příští rok už ale budeme nekompromisní," ujistil ředitel závodu.

Letošní desátý ročník v obou kategoriích ovládli borci z Pardubicka. V kategorii standardních mopedů podle hlavního rozhodčího Josefa Paclta bylo po součtu bodů jasné, že se o první tři pozice utkají Vladimír Chadima z Příbramska, Ladislav Šponar a Jiří Dostálek starší, oba z Pardubicka. „Všichni zajeli plný počet bodů. Po finální rozjížďce první místo získal Dostálek, druhý skončil Šponar a s třetí do cíle dojel Chadima," uvedl rozhodčí.
Ve speciálech se o třetí místo rozjížděli Denis Šmíd a Jiří Špaček, z nichž si pro bronz zajel Šmíd. A mistrem světa v upravených mopedech se po napínavém souboji s Jiřím Slezákem starším ze Štětí stal Michal Sokol ze Starého Hradiště na Pardubicku.

Závody se neobešly bez zranění. Jiří Kamarýt si při pádu zlomil klíční kost a Katka Vaňourková si poranila nohu. Po ošetření ale pokračovala v závodu.