Můj dům, můj hrad – přestalo pro volejbalisty Odolena Vody v letošních soubojích s celkem z Frýdku-Místku platit na pátý pokus a v nejméně vhodnou chvíli. Hosté, kteří končili základní část o tři příčky níže, Středočechům svou první venkovní výhrou v celé sezoně vystavili stopku.

„Beskydy asi hrály lépe,“ uznal po utkání zklamaný trenér Martin Kop. Ač byla série celkově velmi vyrovnaná, Aero ji končilo ve velkém útlumu. V nakonec závěrečném dějství se v euforii dohrávající Slezané propracovali k osmi mečbolům a proměnili hned ten první.

Jednou z klíčových pasáží zápasu a celého předkola se ukázal druhý set. Domácí v něm po nervózně odehraném prvním kráčeli na první pohled bezpečně za vyrovnáním na 1:1. Za stavu 22:16 ale přišel zcela nečekaný kolaps. Střídající Jan Pospíšil zavelel skvělým servisem k nebývalé osmibodové šňůře, na jejímž konci hosté slavili stav 0:2. „Dvacet dva – šestnáct by se nemělo prohrát. Tam se to asi zlomilo,“ tušil Martin Kop.

Reparát na situaci, jak naložit se stejným vedením, domácí sice složili hned v následující sadě. Zvrat podobný tomu z prvního utkání se ale nekonal. Výborně blokující hosté od stavu 5:3 ve čtvrtém dějství prakticky vyřadili ze hry domácí útok a začali s nekompromisním navyšováním náskoku až na osm bodů. O postupujícím nebylo v té době pochyb. Zatímco týmu okolo Argentince Romanuttiho (21 bodů) vycházelo téměř všechno, na co sáhl, domácím už zhola nic.

„Za mě rozhodlo čtvrteční utkání, kdy jsme tady dokázali, že to Odolka nebude mít lehké a zápas jsme si prohráli sami. Věřil jsem, že jsme lepší a vyhrajeme,“ užíval si postup trenér Beskyd Jakub Salon. Nepřekvapila jej ani výborná hra týmu na bloku, která položil základ k úspěchu. „Obrana nám funguje dlouhodobě a dokážeme si s ní hodně pomoci. Občas nás trápí útok,“ dodal kouč, jehož tým se může těšit na čtvrtfinále s Karlovarskem.

Aero O. Voda – Black Volley Beskydy 1:3
Sety: -21, -23, 16, -16. Útoky: 42:49. Esa: 3:8. Bloky: 11:17. Chyby: 29:17. Čas: 101 minut. Rozhodčí: Dušek, Kvarda. Konečný stav série: 1:2, postoupily Beskydy. O. Voda: Vanags 7, Hladík 13, Taylor 5, Holubec 8, M. Démar 4, L. Demar 15 – libero Kop, Hadrava (Svoboda 4, Jachnicki, Holčík, Horák).