Mšeno / Slunečné počasí a skvěle připravená trať byly základními stavební kameny umě vložené do malebného prostředí Kokořínska. Tato mozaika přivítala účastníky 13. ročníku závodu horských kol MTB Mšenské okruhy.

Deštivé dny v týdnu před závodem trati neuškodily. 92 závodnic a závodníků se tak mohlo společně postavit na startovní čáru a vyrazit vstříc těžkým kilometrům. Rozděleni do několika věkových kategorií třikrát absolvovali desetikilometrový okruh postavený v blízkém okolí Mšena.

Náměstí ve Mšeně se stalo domovem účastníků závodu i jejich doprovodů. Roky prověřená trať byla ve spolupráci s vedením CHKO postavena převážně v chráněné krajinné oblasti. Všichni závodníci si tak mohli vychutnat cyklistice zaslíbené prostředí Kokořínska. Náročný okruh zvládali nejlepší v čase okolo pětadvaceti minut.

Velké množství diváků, které přilákal závod, mohlo zatleskat v cíli vítězi a zároveň novému mistru Sdružení amatérských cyklistů ČR v závodě horských kol Jiřímu Chybovi. Cyklista z týmu Fiat Smažík obhájil loňské vítězství systémem start – cíl.

Na druhém místě dokončil závod Milan Fajt z týmu CK Hakr Brno. Třetí místo vybojoval kladenský odchovanec Zdeněk Stieber v barvách Toyoty Dolák.

V dalších věkových kategoriích tituly mistrů vybojovali Michal Korcina (Stres HP Karton), Tomáš Vitáček (Viessmann), Petr Volánek (Cyklo Team Killi), Zdeněk Kubišta (Elektro Kubišta Chrudim) a Matěj Volf (MS Auto).

Ženám s přehledem dominovala Petra Kottová (Toyota Dolák), která se zároveň stala, premiérovou mistryní Sdružení amatérských cyklistů ČR v závodě horských kol pro rok 2008. Druhé místo obsadila Jana Kábrtová (Spinning MB-Alpine Pro) a pro třetí příčku si zajela Linda Egemová (Bike Brdy Team).

Vysoká účast podtrhla úspěšnost tohoto podniku i v kategorii dětí, kde se ve třech věkových kategoriích postavily na start čtyři desítky nejmenších příznivců závodu horských kol.

Ve spolupráci s úřadem ve Mšeně postavili organizátoři okruh v parku Debř, který svým charakterem a náročností odpovídal dětské kategorii. Nejrychleji trať v jednotlivých kategoriích zvládli Matouš Měšťan, Jan Chmelík a Marek Saňa.

Závěrečný ceremoniál proběhl před mšenskou radnicí, kde za asistence starosty Mšena Martina Macha a zástupců sponzorů převzali nejlepší věcné ceny.

Poctivá bikerská dřina se vším všudy

Mšeno / Jaké dojmy si z letošních Mšenských okruhů odnesl vítězný Jiří Chyba?

Jak těžké bylo obhájit vítězství z minulého roku a zároveň celkově dominovat v republikovém mistrovství ČR v závodě horských kol?

„Oproti minulému roku byla trať nesrovnatelně rychlejší. Vyhovovala technicky vybaveným závodníkům. Od úvodních metrů jsem se cítil výborně a po několika kilometrech se mi podařilo odskočit z vedoucí skupiny. Pak jsem si již hlídal vedení a diktoval si tempo tak, abych vydržel se silami až do konce třicetikilome­trového závodu.“

Okruh závodu umístěný do Kokořínského údolí vám asi sedí?

„Je opravdu super, takhle nějak si představuji trať crosscountry závodu, je náročná a komplexní. Nic na ní nechybí a jezdcům nabídne vše, co žádá jejich bikerské srdce. Ten, kdo tady vyhraje, nevyhraje náhodou. Je to poctivá bikerská dřina se vším všudy. No a všechno ještě umocní uměle vytvořený brod. O to víc mě letošní vítězství těší.“

Co říkáte svému premiérovému titulu mistra republiky?

Abych řekl pravdu, už jsem tento titul jednou vybojoval. Bylo to však v deseti letech a jednalo se o mistrovství BMX. Tenhle titul je úplně něco jiného a jednoznačně ho řadím ke svým největším cyklistickým úspěchům dosavadní dospělé kariéry.

Petr Škrabal