Kde ale najít pomocnou ruku? Zmínit dopady koronavirové epidemie by v tom mohly různé úlevy od měst, pokud se podnikatelé nacházejí v jejich komerčních prostorách. Zcela jasný plán pomoci je ale v tuto chvíli málokde; některá města komerční prostory nabízejí pouze v malé míře a řešily akutnější věci, případně plán pomoci drobným živnostníkům teprve vymýšlejí.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Z oslovených měst je patrně v pomoci podnikatelům nejdále Mělník, co se týká vymyšlené strategie. V první fázi je totiž připraven odpustit nájem na tři měsíce těm, kteří podnikají v objektech města. Pokud by se situace neměnila a opatření trvala, je možné hovořit celkem o šesti měsících bez nájemného.

Na dotaz, zda vedení města plánuje rozdělovat podnikatele na ty, kteří mohou mít otevřeno a na ty, na které se vztahuje zákaz, odpověděl, že nikoliv, město chce pomoci všem. „Neřešme otázku, jestli květinářství jsou, nebo nejsou v této etapě úplně postižena. Klientela je pochopitelně velmi omezena, jde o plošnou podporu všem podnikatelům, kteří jsou v nájemním vztahu s městem,“ okomentoval situaci Ctirad Mikeš, mělnický starosta.

Tím by teoreticky podpora nemusela končit. „Zatím spíše hledáme cesty, jakým způsobem pomoci podnikatelům. Chceme, aby všichni zůstali, aby toto období přežili,“ podotkl.

Další potřeby tak plánují s jednotlivými živnostníky jednat individuálně. „Jsme připraveni s nimi situaci řešit,“ dodal starosta Mělníka.

Martin Czechmann, starosta Kralup nad Vltavou, hovořil o možnostech města; uvádí ale, že město nemá příliš komerčních prostor, které pronajímá. Na dotaz, zda by pro město znamenalo zavření dveří drobných podnikatelů velký finanční výpadek, odpověděl, že by případné výpadky nebyly tak citelné. Přesto jim ale chce pomoci několika způsoby: snížení či odpuštění nájmu v prostorách, které nejdou užívat, půjčky s minimálním úrokem pro malé podnikatele, kteří jsou opět dotčeni nouzovým stavem, odložení některých plateb a podobně. „V současné době prověřujeme a návrh řešení předložíme na nejbližší jednání zastupitelstva města,“ podotkl.

Ne všude ale představuje současná situace problém. Jak řekl Martin Mach, starosta Mšena, město má jen málo komerčních prostor. „Všechny tyto obchody mají otevřeno a zdá se, že i dost zákazníků, zhodnotil současný stav. Dodal ale, že podnikatelům stiženým problémům v souvislosti s dopady koronviru lze pomoci smluvním zapojením do odpadového systému města, čímž ušetří. „To již dávno máme zavedeno v oblasti tříděných odpadů,“ vysvětlil Martin Mach.

Jiná města se teprve na jednání připravují, to je příklad Neratovic. „Možnostmi pomoci místním podnikatelům se již zabýváme a budeme je řešit na nejbližší Radě města 1. dubna. Žádná konkrétní opatření dosud nebyla přijata,“ odpověděl starosta Roman Kroužecký na dotaz Deníku.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník