Uzavření čerpací stanice pohonných hmot v Červené Lhotě u Úžic Českou obchodní inspekcí (ČOI) je fámou. Stojany nebyly v provozu jeden den. A pouze ty s motorovou naftou.

Inspektoři u benzinky v Červené Lhotě naměřili u nafty nižší bod vzplanutí. Potvrdil to mluvčí Inspekce Tomáš Vozáb. „U odebrané motorové nafty byla zjištěna hrubá odchylka od jakostní normy, která odpovídá výrobní neshodě nebo úmyslné manipulaci s pohonnými látkami,“ vysvětlil Vozáb a dodal, že Inspekce poté vydala zákaz na prodej nevyhovující nafty.

Podle Petra Dvořáka, jednatele společnosti Petroil, která čerpací stanici u Úžic provozuje, naftu v zásobnících v krátké době vyměnili. „Všechnu naftu jsme okamžitě vysáli a nahradili novou,“ řekl Dvořák a vysvětlil, že snížení bodu vzplanutí je následkem přečerpávání.

Malé množství benzinu se do nafty dostalo zřejmě při přepojování hadic na cisterně. „Na chod motoru to nemá špatný vliv. Je známo, že si v zimě motoristé sami benzin do nafty přilévají,“ připomněl jednatel firmy Petroil.

Inspektoři úžickou benzinku neprověřili v rámci větších kontrol čerpacích stanic. Podle Dvořáka přijeli na oznámení. „Inspekci na nás poslala paní, která si u nás údajně natankovala benzin a nejelo jí auto. Výsledek testů ale ukázal, že nabízíme benzin top kvality,“ konstatoval Petr Dvořák.

Pokutě se firma pravděpodobně nevyhne. „Výše sankce bude stanovena ve správním řízení,“ uvedl mluvčí ČOI. Ke stejnému problému se sníženým bodem vzplanutí došlo už v polovině ledna, kdy Česká obchodní inspekce zveřejnila seznam stanic s nevyhovujícím palivem.

V naprosté většině se jednalo právě o snížený bod vzplanutí příměsí benzinu. Na černém seznamu se tenkrát ocitly i dvě benzinky z Mělnicka – mělnická ONO a mšenská KABE. Právě bod vzplanutí byl jediným ze třinácti ukazatelů, který u obou benzinek na Mělnicku při rozboru Inspekce nevyhovoval. Obě také shodně dostaly pokutu osmdesát tisíc korun.

O tom, že čerpadláři za příměs benzinu v naftě nemohli, svědčí i to, že jim pokutu proplatil jejich dopravce. „Pokutu jsme zaplatili, ale vyfakturovali jsme ji dopravci, který ji zpětně proplatil,“ potvrdil před časem majitel mšenské benzinky Milan Kasýk.