Ani pro rok 2020 se na postavení neratovické chemičky nic nezměnilo; cejch největšího znečišťovatele v celorepublikovém srovnání dostala od Arniky už posedmé.

Nelichotivé postavení v čele žebříčku není pro vedení společnosti překvapením. Přičemž mluvčí skupiny Orlen Unipetrol, k níž Spolana náleží, Pavel Kaidl každoročně vysvětluje, že to souvislí především s faktem, že Spolana je jediným výrobcem kaprolaktamu v republice.

„Vzhledem k charakteru používaných surovin a chemických látek se to logicky odráží na jejím postavení v daném žebříčku,“ konstatoval. Zdůrazňuje, že výroba splňuje veškeré normy a emisní limity – a podléhá přísné kontrole. Totéž platí pro výrobu polyvinylchloridu (PVC), přičemž dopady na životní prostředí v okolí se dlouhodobě snižují.

Spolana také nahlásila předání odpadů s 89 tunami rtuti po ukončení provozu amalgámové elektrolýzy, což je proces, na němž byla v minulosti založena výroba rtuti. V rámci stále pokračující sanace, která je součástí ekologizace výrobního areálu, byla toto rtuť odvezena nejenom ze Spolany, ale i z České republiky, plyne z Kaidlových slov. Zamířila k ekologickému zpracování ve Švýcarsku – a následnému uskladnění v někdejších solných dolech v Německu.